Oliwer Kubicki: Obecna sytuacja jest spowodowana przyzwoleniem ze strony prawników, urzędników, sędziów
Gdyby nie bierność sędziów nie byłoby tej afery – mówił Oliwer Kubicki rzecznik prasowy Komisji Weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji, który był gościem Poranka Telewizji Republika red. Aleksandra Wierzejskiego
Komisja pracuje intensywnie. W najbliższych dniach czekają nas kolejne 2 komisje i kolejne zeznania światków. Należy pamiętać, że nie wszystkim zajmie się komisja reprywatyzacyjna,gdyż nie wszystkie działania były przestępstwem.
Pani Hanna Gronkiewicz Waltz nie poczuwa się do odpowiedzialności, konsekwentnie nie stawia się na komisję. Stawia się ponad prawem. Jest jednoosobowym trybunałem konstytucyjnym – powiedział Kubicki
Kontynuował dalej – W tej chwili prokuratura prowadzi ponad 300 spraw. Obecna sytuacja jest spowodowana przyzwoleniem ze strony prawników, urzędników, sędziów. Gdyby nie bierność sędziów nie byłoby tej afery. Reprywatyzowało się na osoby, które już dawno nie żyły. Jak można nie sprawdzić, tak podstawowych danych jak akty urodzenia, baza zgonów. Zajmuje to kilka minut. Wówczas części reprywatyzacji by nie było. Majątek nas wszystkich trafiał do niepowołanych ludzi.
Bezkarność na wieki?
Każdy przestępca zakłada, że nigdy nie zostanie ukarany. Oni mieli totalne poczucie bezkarności. Nagminne stało się wręczanie łapówek, niektóre wynosiły nawet ok 2 mln. zł. Szerokie powiązanie ze światem polityków. Sędziowie wówczas orzekający często się powtarzali . Może również dlatego teraz jest taki konflikt o losowanie sędziów do spraw – stwierdził.
Patryk Jaki będzie startował na prezydenta Warszawy?
To pytanie do niego. Współpracujemy blisko ale nie mam takiej informacji. Jeśli dostanie taką nominację, na pewno z niej skorzysta. Jest osobą bardzo dynamiczna, która pragnie dobra Warszawy – dodał Kubicki