Sekretarz stanu w MZ Waldemar Kraska poinformował, że odbyło się spotkanie zespołu ds. propozycji nowych rozwiązań w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Obecnie często nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi; dlatego apeluję, by taki dialog nawiązać – podkreślił.
Na konferencji prasowej w czwartek sekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz pełnomocnik rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego Waldemar Kraska poinformował, że tego dnia odbyło się spotkanie zespołu do spraw opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego.
– Na tym spotkaniu omawiamy propozycje i ewentualne zmiany w nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, bo to jest głównym celem tego zespołu. Te spotkania są cykliczne, one odbywają się raz na dwa tygodnie; kolejne jest 14 września – poinformował Kraska. Podkreślił, że dzięki cyklicznemu formatowi spotkań uczestnicy „mogą się na bieżąco wymieniać swoimi uwagami”.
Kraska zaapelował także do ratowników, aby „wycofać się z tej formy protestu, która obecnie jest prowadzona, ponieważ tutaj niestety narażamy na utratę zdrowia i życia polskich obywateli”.
.@WaldekKraska (@MZ_GOV_PL): kolejne, cykliczne spotkanie z ratownikami medycznymi powinno pomóc w rozwiązaniu sporu z pracodawcami. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 2, 2021
Pełnomocnik rządu podkreślił też, że „przypomniał pracodawcom, że od 2015 roku, jeżeli spojrzymy na budżet ratownictwa medycznego, to został on zwiększony prawie 30 proc. - to prawie 600 mln dodatkowych środków na działalność Państwowego Ratownictwa Medycznego”. – Od 2019 roku przekazaliśmy środki na zakup 421 ambulansów dla pracodawców, więc to także są duże środki, które odciążyły te firmy – dodał.
– Podkreśliłem też, i środowisko ratowników się ze mną zgodziło, że wielokrotnie niestety nie ma dialogu między pracodawcami a ratownikami medycznymi, dlatego zaapelowałem, by taki dialog został nawiązany – powiedział Kraska. – Myślę, że rozmowa i dialog to jest właśnie to miejsce, w którym można wypracować ten kompromis – ocenił.
.@WaldekKraska (@MZ_GOV_PL): od 2019 r. przekazaliśmy środki na zakup 421 ambulansów dla pracodawców, które odciążyły ich budżety. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 2, 2021
Wiceminister dodał, że wiele z firm będących pracodawcami ratowników medycznych wypracowało sięgający kilkunastu milionów zysk w poszczególnych kwartałach ubiegłego roku. – To są pieniądze, które powinny trafić pracowników tych stacji (pogotowia ratunkowego). Nie jest tak, że pracodawcy tych pieniędzy nie mają – zaznaczył.
– My, jako Ministerstwo Zdrowia, jako rząd, także pracujemy nad tym, aby zwiększyć finansowanie państwowego ratownictwa medycznego – dodał Kraska. Podkreślił, że jako pełnomocnik rządu zrobi wszystko, by sytuacja została opanowana.
W ubiegłym tygodniu w Gorzowie Wlkp., Sulechowie i Świebodzinie kontraktowi ratownicy medyczni pracujący w zespołach pogotowia dołączyli do ogólnopolskiego protestu, domagają się podwyżek. Złożyli wypowiedzenia lub poszli na zwolnienia lekarskie.
W połowie sierpnia odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu ds. opracowania propozycji nowych rozwiązań organizacyjnych w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego. – Było to pierwsze, ale dobre spotkanie. Wszystkie strony przedstawiły swoje propozycje – powiedział wówczas wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
.@WaldekKraska (@MZ_GOV_PL): rozmowa i dialog pomiędzy pracodawcami i ratownikami to jest to miejsce, gdzie można wypracować kompromis. #włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) September 2, 2021