Odbudowa Pałacu Saskiego. Karczewski wskazał datę zakończenia prac
To jest bardzo ambitne z naszej strony, ale zamierzamy zakończenie obudowy Pałacu Saskiego na 110. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, czyli do 2028 roku – powiedział senator PiS Stanisław Karczewski.
– Jest to miejsce wyjątkowe dla warszawiaków i Polaków, miejsce niezwykle istotne dla naszej dumy narodowej i historii. Pierzeja zachodnia pl. Piłsudskiego to miejsce, w którym odbywały się niezwykłe uroczystości okresu międzywojennego, tam budowała się niepodległa Polska, polska państwowość – wyjaśnił.
– Pałace Saski i Brühla, a także kamienice wzdłuż ul. Królewskiej to piękne budynki, które będą służyły pewnym instytucjom, bo tam ma się znaleźć Senat, a także Urząd Wojewody Mazowieckiego, ale przede wszystkim będzie to przestrzeń otwarta, atrakcyjna i bardzo ciekawa – dodał.
– Chcemy tam zorganizować „w pigułce” muzeum historii Polski, tak aby delegacje mogły w krótkim czasie zobaczyć, jak budowała się polska państwowość, jak wyglądała historia Polski. Chcemy się tym chwalić, a także chcemy, aby to miejsce było magnesem dla turystów – podkreślił.
Karczewski odniósł się do zarzutów, że z powodu na pandemię nie jest to dobry moment na tego typu inwestycję. – Dla lewicy złe były czasy powojenne, a także te do obecnego okresu. Zawsze będzie dla lewicy zły czas. Nie wiem, dlaczego tak sceptycznie i krytycznie do tego podchodzą, chciałbym dowiedzieć się, jakie są faktyczne przyczyny – powiedział. – Jestem przekonany, że Polaków na to stać. Polskę było stać na odbudowę Starówki i Zamku Królewskiego, tym bardziej teraz Polskę stać na odbudowę Pałaców Saskiego, Brühla i kamienic – dodał.
#Media | #komentarz @StKarczewski @pisorgpl @PolskiSenat #Jedynka #PolskieRadio #włączprawdę #TVRepublika https://t.co/iBUlHb0fCd
— Telewizja Republika ???????? #włączprawdę (@RepublikaTV) July 21, 2021
Senator zapewnił, że „Kolumnada Pałacu Saskiego zostanie odbudowana w pewnej odległości od Grobu Nieznanego Żołnierza, a Grób zostanie nienaruszony zarówno przez całą inwestycję, jak i później. Także dostęp do Grobu Nieznanego Żołnierza zostanie zachowany podczas całej inwestycji”.