Przejdź do treści

Obraduje Komisja Wenecka ws. TK. Jaka opinia dla Polski?

Źródło: FLICKR/KANCELARIA PREZESA RADY MINISTRÓW/CC BY-NC-ND 2.0

Komisja Wenecka zajmie się w Wenecji na piątkowym posiedzeniu sytuacją w Polsce. Weźmie na nim pod uwagę również niedawne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego, które będzie miało wpływ na ocenę komisji. O opinię na temat zagadnień prawnych będących przedmiotem prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym wystąpił w grudniu ub. roku szef MSZ Witold Waszczykowski.

Przypomnijmy, że Waszczykowski zwrócił się do Komisji Weneckiej z wnioskiem o wyrażenie opinii na temat zaproponowanych przez Sejm rozwiązań prawnych w przekonaniu, że Trybunał Konstytucyjny jest jednym z ważnych elementów ładu instytucjonalnego Rzeczpospolitej i należy jak najszybciej zakończyć narosłe wokół niego kontrowersje. Minister wyraził wówczas przekonanie, że międzynarodowy prestiż Komisji Weneckiej oraz jej profesjonalizm pozwolą na dokonanie obiektywnej oceny zagadnień prawnych będących przedmiotem wniosku. CZYTAJ WIĘCEJ

Obrady Komisji Weneckiej, która ma zanalizować sytuację w Polsce rozpoczęły się już wczoraj. Przestudiowaniem orzeczenia TK zajęła się Podkomisja Sprawiedliwości Konstytucyjnej i Prawa Międzynarodowego, która ma przygotować przygotować opinię zaprezentowaną oficjalnie na dzisiejszej sesji.

Wyciek projektu opinii

W zeszłym miesiącu wyciekł jednak do mediów projekt opinii Komisji Weneckiej, który jako pierwsza opublikowała "Gazeta Wyborcza". Z dokumentu wynikało, że Sejm powinien wycofać się z uchwał, którymi naruszył wyrok Trybunału, wybierając nowych sędziów na miejsca obsadzone prawidłowo przez poprzedni parlament. Ówczesny projekt opinii był bardzo niekorzystny dla Polski. Eksperci uznali m.in., że ustawa o Trybunale Konstytucyjnym podważa "wszystkie trzy podstawowe zasady Rady Europy", w tym: zasadę demokracji, zasadę praw człowieka i zasadę sprawiedliwości i praworządności. CZYTAJ WIĘCEJ

Przeciek zaniepokoił polskie MSZ, które oceniło, że wprowadził on zamieszanie, Zdaniem wiceministra spraw zagranicznych Aleksandra Stępkowskiego, przeciek podważył zaufanie Polski do Komisji Weneckiej. W związku z tym MSZ wnioskowało do Komisji Weneckiej o przesunięcie wydania opinii na czerwiec, ponieważ zdaniem resortu miało to wpłynąć na na odbudowanie wzajemnego zaufania. Komisja jednak odrzuciła wniosek MSZ.

Komisja Wenecka w specjalnym oświadczeniu wyraziła ubolewanie, że opinia na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce wyciekła do prasy. Jednak według niej dokumenty są przekazywane wielu osobom, dlatego nie można ustalić, kto przekazał treść dokumentu do polskiej prasy.

"To nie jest wiążąca opinia"

Projekt opinii skrytykowali jednak przedstawiciele rządu i partii rządzącej. Według nich nie odzwierciedla ona stanu faktycznego. – Ta opinia, która jest przekazywana przez Komisję Wenecką, to nie jest wiążąca opinia w tym sensie, że państwo musi ją wykonać czy musi się do niej dostosować, ponieważ my jesteśmy suwerennym państwem – powiedziała premier Beata Szydło.

W czwartek Stałe Przedstawicielstwo RP w Strasbourgu przekazało polskie stanowisko zespołowi Komisji Weneckiej opracowującemu opinię na temat nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. W obradach Komisji Weneckiej weźmie udział grupa ekspercka z Polski. Stanowisko Komisji Weneckiej będzie poprzedzone dyskusją, w której wezmą udział przedstawiciele naszego kraju.

Czym jest Komisja Wenecka?

Komisja Wenecka jest ciałem doradczym Rady Europy w sprawach konstytucyjnych. Jej członkami są działający we własnym imieniu eksperci z państw członkowskich, a wśród nich profesorowie uniwersyteccy, specjaliści w dziedzinie prawa publicznego i międzynarodowego, parlamentarzyści, urzędnicy. Rolą Komisji jest udzielanie państwom członkowskim opinii prawnych, a w szczególności wspieranie ich w procesie dostosowywania i udoskonalania prawa i struktur instytucjonalnych do standardów europejskich w obszarze demokracji, praw człowieka i rządów prawa. Komisja zajmuje się także propagowaniem i konsolidowaniem wspólnego dorobku konstytucyjnego państw członkowskich. Komisja działa od 1990 r. Obecnie zrzesza 60 państw członkowskich, z których 47 to państwa członkowie Rady Europy.

 

 

 

 

telewizjarepublika.pl

Wiadomości

Kard. Nycz papieskim wysłannikiem na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

Zlikwidowano nielegalną fabrykę farmaceutyków - dwie osoby w areszcie

Po trzech latach wojny Rosja ma na celu zniszczenie Ukraińców jako narodu

Rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy przypominają o rocznicy rosyjskiej agresji

Zachód USA: masy śniegu porywają ludzi

Ekipa Tuska wprowadza restrykcje dla chcących wybudować własny dom

Trzy lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Kreml chciał wymazać to państwo z mapy świata

TYLKO U NAS

Kto dał zaliczenie Sutrykowi na Collegium Humanum? Znany dziennikarz TVN

Papież podziękował za modlitwy i słowa pocieszenia

Czy polskie dzieci stracą potężną wiedzę? Miesiąc nauki mniej

Marianna Schreiber przygotowuje córkę. To robią codziennie

Watykan: Kryzys zdrowia papieża Franciszka. Zagrożenie nie minęło

Nokaut! Niemcy ostro w prawo! SDP najgorzej w historii. FDP out

Nowy koronawirus nietoperzy odkryty w Chinach. Obawy o pandemię

Rząd podpisał umowę ws. rozwoju kontrowersyjnego projektu

Najnowsze

Kard. Nycz papieskim wysłannikiem na uroczystości 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego

Zachód USA: masy śniegu porywają ludzi

Ekipa Tuska wprowadza restrykcje dla chcących wybudować własny dom

Trzy lata temu Rosja zaatakowała Ukrainę. Kreml chciał wymazać to państwo z mapy świata

Kto dał zaliczenie Sutrykowi na Collegium Humanum? Znany dziennikarz TVN

TYLKO U NAS

Zlikwidowano nielegalną fabrykę farmaceutyków - dwie osoby w areszcie

Po trzech latach wojny Rosja ma na celu zniszczenie Ukraińców jako narodu

Rzymskokatoliccy biskupi Ukrainy przypominają o rocznicy rosyjskiej agresji