Przejdź do treści
22:00 Thomas Rose, nominowany na stanowisko ambasadora USA w Warszawie: Relacje Polski z Izraelem są skomplikowane, ale Izraelczycy muszą zrozumieć, że Polska była ofiarą Holokaustu
20:55 W wieku 76 lat zmarł Ozzy Osbourne - słynny muzyk, autor tekstów, założyciel zespołu Black Sabbath
20:44 Pomorskie: Sześć osób zostało poszkodowanych w zderzeniu trzech aut, do którego doszło we wtorek w Sobowidzu w powiecie gdańskim. Na miejscu lądował śmigłowiec LPR. Na miejscu pracują służby, które ustalają przyczyny wypadku
19:40 Radom: Sąd zdecydował o areszcie dla 46-letniego Kolumbijczyka, który w nocy z soboty na niedzielę w trakcie awantury przed hostelem w Radomiu zamachnął się nożem na mieszkańca tego miasta. Prokuratura postawiła mu zarzuty
18:42 Gościem Poranka w Radiu Republika będzie w środę Urszula Nowogórska (Polskie Stronnictwo Ludowe). Początek rozmowy o godz. 7:08
18:20 Izabela Leszczyna ma pożegnać się z funkcją ministra zdrowia. Jej miejsce może zająć prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej
17:24 Pilne: Adam Bodnar do dymisji? Za niego Tusk może sięgnąć po znanego sędziego
16:20 Wielka Brytania ogłosiła, że od środy jako pierwszy kraj na świecie wprowadza sankcje mające na celu rozbicie gangów odpowiedzialnych za nielegalną migrację. Firmom i osobom zajmującym się przemytem ludzi grozi zamrożenie aktywów oraz zakaz wjazdu do UK
15:30 W lipcu 32 proc. badanych pozytywnie oceniło pracę Sejmu; negatywnie - 54 proc. Senat dobrze oceniło 35 proc. respondentów, a źle - 40 proc. Działalność kończącego kadencję prezydenta Andrzeja Dudy uznało za dobrą 54 proc ankietowanych
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Olsztynie zaprasza na spotkanie z posłem Andrzejem Śliwką na spotkanie w dniu 28 lipca w Izbie Rzemiosła przy ulicy Prostej 38 w Olsztynie o godz. 17:00
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Wydarzenie 27 lipca (niedziela) o godz. 16:00 odbędzie się marsz przeciwko imigrantom. Miejsce: Most George'a Grosza w Słupsku
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości SPRAWDŹ

Źródło:

W Warszawie odbędą się zgromadzenia publiczne, marsze, państwowe obchody Święta Niepodległości i największa masowa impreza sportowa - 31. Bieg Niepodległości.

W południe w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w całej Polsce i za granicą odbędzie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmi m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie czy na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pieśń będzie można także wspólnie odśpiewać m.in. pod białostockim Ratuszem czy w Zielonej Górze na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany również m.in. nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski hymn śpiewać będą także polscy polarnicy w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii oraz wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

 

#11listopada w samo południe zaśpiewajmy razem hymn
W zeszłym roku śpiewaliśmy nie tylko w polskich i zagranicznych miastach i wsiach, ale nawet na Śnieżce czy w wodach Jeziora Dywickiego! #niepodległadohymnu
A Wy, gdzie będziecie śpiewać?
https://t.co/vpnQHIVjwz pic.twitter.com/jR2RHL2YRq

— Niepodległa (@niepodlegla) 30 października 2019

 

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o g. 13.00 rozpocznie się "Festiwal Niepodległa". W ramach wydarzenia będzie można nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Będzie też szansa, aby obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. "Czapki z głów".

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17.00 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

 

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Para prezydencka weźmie ponadto udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu również spodziewane jest przemówienie prezydenta. Po ceremonii Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

O godz. 17.00 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "Gramy dla Niepodległej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wieczorem 11 listopada Andrzej Duda będzie w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie weźmie udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a także wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewał pieśni patriotyczne. Tutaj także prezydent ma zabrać głos.

 

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości, w tym roku organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!", pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Marsz rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 13.30 odmówieniem różańca, a następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 19.00-19.30. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

W tym samym czasie ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!", organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena". Marsz wyruszy o godz. 14. z placu Unii Lubelskiej, przez ulicę Marszałkowską, pl. Konstytucji, ul. Piękną, Al. Ujazdowskie i dotrze na plac Trzech Krzyży.

Łącznie z Marszem Niepodległości oraz Marszem Antyfaszystowskim, warszawski ratusz zarejestrował w sumie dziesięć zgromadzeń, większość z nich - małych, w których ma wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w godz. 10.00-16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

 

Jak informuje Kancelaria Sejmu, szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia wnętrza gabinetu marszałka Sejmu. W kuluarach sejmowych wszyscy goście będą mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!". W Sali Kolumnowej będą odbywały się warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których będzie można nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych.

Z kolei Kancelaria Senatu zapowiada, że zwiedzający będą mogli zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale obrad komisji senackich, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

 

 

 

IAR, prezydent.pl, media

Polecamy Sejm

Wiadomości

180 strażaków, 15 samolotów gaśniczych i 12 śmigłowców. Grecja walczy z pożarem

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Wójcik o ewentualnym wejściu Żurka do rządu: takich jaj jeszcze nie było

Brytyjski muzyk Ozzy Osbourne zmarł w wieku 76 lat

NASZ NEWS: Republika jako pierwsza ujawnia nowy skład rządu Tuska

Nitras sam ogłosił, że odchodzi. Politycy koalicji rozdają laurki, a opozycja gromy

USA opuszczą UNESCO. Jak decyzję tłumaczy administracja Trumpa?

Partyjna koleżanka Hołowni nowym ministrem kultury?

Zaskakujący zwrot w karierze Navasa. Kostarykanin opuszcza klub po pół roku

Najnowsze

180 strażaków, 15 samolotów gaśniczych i 12 śmigłowców. Grecja walczy z pożarem

Program W Punkt

Przemysław Czarnek: Waldemar Żurek nie ma pojęcia o prawie i nie nadaje się na ministra

Monika Mrozowska świętuje urodziny mamy i córki. „Dziękuję, że jesteście. Dziękuję, że jestem”

Rihanna z dziećmi na premierze „Smerfów”! Gwiazda znów błyszczy – tym razem jako mama i... Smerfetka

Małgorzata Manowska była gościem programu "Dzisiaj"

Pierwsza Prezes SN: nie ma żadnych przesłanek, aby mogło nie dojść do zaprzysiężenia prezydenta

Bruce Willis ciężko choruje

Stan Bruce'a Willisa dramatycznie się pogarsza: aktor nie pamięta już, że był gwiazdą kina

Awans niemal pewny! Lech rozgromił Breidablik aż 7:1

Posłowie zdecydowali o losach podatku „bykowego”