Przejdź do treści

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości SPRAWDŹ

Źródło:

W Warszawie odbędą się zgromadzenia publiczne, marsze, państwowe obchody Święta Niepodległości i największa masowa impreza sportowa - 31. Bieg Niepodległości.

W południe w ramach akcji "Niepodległa do hymnu" w całej Polsce i za granicą odbędzie się wspólne śpiewanie Mazurka Dąbrowskiego. Hymn zabrzmi m.in. z wieży kościoła Mariackiego w Krakowie czy na placu Piłsudskiego w Warszawie. Pieśń będzie można także wspólnie odśpiewać m.in. pod białostockim Ratuszem czy w Zielonej Górze na placu przy Konkatedrze św. Jadwigi Śląskiej. Mazurek Dąbrowskiego będzie śpiewany również m.in. nieopodal Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach oraz w Karkonoszach, na szczycie Szrenicy.

Polski hymn śpiewać będą także polscy polarnicy w Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego, Polacy mieszkający na Ukrainie, w Kazachstanie i Australii oraz wypoczywający na plaży Copacabana w Rio de Janeiro w Brazylii.

 

#11listopada w samo południe zaśpiewajmy razem hymn
W zeszłym roku śpiewaliśmy nie tylko w polskich i zagranicznych miastach i wsiach, ale nawet na Śnieżce czy w wodach Jeziora Dywickiego! #niepodległadohymnu
A Wy, gdzie będziecie śpiewać?
https://t.co/vpnQHIVjwz pic.twitter.com/jR2RHL2YRq

— Niepodległa (@niepodlegla) 30 października 2019

 

Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie o g. 13.00 rozpocznie się "Festiwal Niepodległa". W ramach wydarzenia będzie można nauczyć się polskich tańców i wspólnie zatańczyć poloneza. Będzie też szansa, aby obejrzeć zabytkowe automobile, sikawki konne i powozy. Porządku strzec będą policjanci w historycznych mundurach. W Kordegardzie Galerii Narodowego Centrum Kultury oglądać będzie można ekspozycję pt. "Czapki z głów".

W ramach festiwalu przed Pałacem Prezydenckim o godz. 17.00 odbędzie się koncert "Gramy dla Niepodległej". Wystąpi tam Golec uOrkiestra w programie Symphoethnic. Na jednej scenie wspólnie zagra 60 muzyków. Koncert zakończy wspólne odśpiewanie polskiego hymnu po góralsku i rozwinięcie 100-metrowej flagi Polski. W koncercie ma wziąć udział prezydent Andrzej Duda. Zakończenie festiwalu z paradą finałową zaplanowane jest na godz. 20.30.

 

W ramach obchodów 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości prezydent Andrzej Duda złoży wieńce przed pomnikami Ojców Niepodległości - Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego i Józefa Piłsudskiego.

Następnie para prezydencka uda się do Świątyni Opatrzności Bożej, gdzie o godz. 9.00 odprawiona zostanie msza święta za ojczyznę. Wcześniej Andrzej Duda złoży wieniec przy grobie ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego i wiązanki przy tablicy upamiętniającej ofiary katastrofy smoleńskiej 10 kwietnia 2010 r.

O godz. 10.30 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Para prezydencka weźmie ponadto udział w uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Tu również spodziewane jest przemówienie prezydenta. Po ceremonii Andrzej Duda złoży wieniec przed pomnikiem marszałka Piłsudskiego usytuowanym przy pl. Piłsudskiego.

O godz. 17.00 przed Pałacem Prezydenckim Andrzej Duda weźmie udział w koncercie "Gramy dla Niepodległej". Planowane jest wystąpienie prezydenta.

Wieczorem 11 listopada Andrzej Duda będzie w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie), gdzie weźmie udział w uroczystości nadania nazwy skwerowi "100-lecia Odzyskania Niepodległości", a także wspólnie z mieszkańcami będzie śpiewał pieśni patriotyczne. Tutaj także prezydent ma zabrać głos.

 

Ulicami stolicy przejdzie Marsz Niepodległości, w tym roku organizowany jest pod hasłem "Miej w opiece Naród cały!", pochodzącym z pieśni maryjnej "Z dawna Polski Tyś Królową". Marsz rozpocznie się na Rondzie Dmowskiego o godz. 13.30 odmówieniem różańca, a następnie przejdzie Alejami Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia przy Stadionie Narodowym. Zakończenie marszu planowane jest na godz. 19.00-19.30. Jego organizatorem jest Stowarzyszenie Marsz Niepodległości.

 

W tym samym czasie ulicami Warszawy przejdzie też Marsz Antyfaszystowski "Za wolność Waszą i naszą!", organizowany przez Koalicję Antyfaszystowską, Akcję Demokrację, Antyfaszystowską Warszawę, Porozumienie Kobiet 8 Marca, Studencki Komitet Antyfaszystowski oraz przestrzeń inicjatyw "Syrena". Marsz wyruszy o godz. 14. z placu Unii Lubelskiej, przez ulicę Marszałkowską, pl. Konstytucji, ul. Piękną, Al. Ujazdowskie i dotrze na plac Trzech Krzyży.

Łącznie z Marszem Niepodległości oraz Marszem Antyfaszystowskim, warszawski ratusz zarejestrował w sumie dziesięć zgromadzeń, większość z nich - małych, w których ma wziąć udział od kilku do kilkudziesięciu osób.

 

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w godz. 10.00-16.00 drzwi gmachu przy Wiejskiej będą otwarte dla zwiedzających, którzy będą mogli zobaczyć miejsca, gdzie na co dzień pracują posłowie i senatorowie.

 

Jak informuje Kancelaria Sejmu, szczególną atrakcją będzie możliwość zobaczenia wnętrza gabinetu marszałka Sejmu. W kuluarach sejmowych wszyscy goście będą mogli wysłać okolicznościowe kartki pocztowe z okazji 11 listopada w ramach akcji "Mamy Niepodległą!". W Sali Kolumnowej będą odbywały się warsztaty plastyczne o tematyce patriotycznej, podczas których będzie można nauczyć się m.in. wykonywania kokard narodowych.

Z kolei Kancelaria Senatu zapowiada, że zwiedzający będą mogli zobaczyć salę posiedzeń plenarnych, foyer, a także sale obrad komisji senackich, w których znajdują się pamiątki po byłych marszałkach Izby – Andrzeju Stelmachowskim, Auguście Chełkowskim i wicemarszałku Zbigniewie Romaszewskim.

 

 

 

IAR, prezydent.pl, media

Wiadomości

Rekordowa inwazja imigrantów na Wyspy Kanaryjskie. Klęska rządu

Dwoje policjantów rannych. Raziła ich eksplozja

Przyszli po prezydenta. Wojsko uniemożliwia aresztowanie

Kto stoi za informacją o rzekomym otruciu Bashara al-Assada w Rosji?

30 osób ewakuowanych. Pożar kamienicy w centrum Poznania

Kierowca Tesli zastrzelił się tuż przed eksplozją

Aresztowanie prezydenta Korei Południowej. 50 prokuratorów w akcji

Podpalono kościół św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie

Bez unijnego szczytu. Przez niechęć Tuska do prezydenta Dudy

Niemcy już boją się wywiadu Muska

Odkryto ślady dinozaurów

Rosyjska gospodarka zaczyna się pogrążać

Suski: pan Domański będzie długo zwlekał z wypłatą środków dla PiS

Zmarła najstarsza mistrzyni olimpijska. Miała 103 lata

Tarczyński w Republice: Tusk przygotowuje pełnowymiarową dyktaturę

Najnowsze

Rekordowa inwazja imigrantów na Wyspy Kanaryjskie. Klęska rządu

30 osób ewakuowanych. Pożar kamienicy w centrum Poznania

Kierowca Tesli zastrzelił się tuż przed eksplozją

Aresztowanie prezydenta Korei Południowej. 50 prokuratorów w akcji

Podpalono kościół św. Marcina i św. Wincentego w Skórzewie

Dwoje policjantów rannych. Raziła ich eksplozja

Przyszli po prezydenta. Wojsko uniemożliwia aresztowanie

Kto stoi za informacją o rzekomym otruciu Bashara al-Assada w Rosji?