– Wychowawca klasy jednej z warszawskich szkół zabrał uczniów na obsceniczny spektakl teatralny. Sytuacja miała miejsce podczas wycieczki szkolnej do Gdańska. Przedstawienie „Śmierć białej pończochy” zawiera fragmenty drastyczne, wulgarne i mogące obrażać uczucia religijne. Ukazana została m.in. scena gwałtu na św. Jadwidze Andegaweńskiej. Zdaniem Teatru Wybrzeże wystawiany spektakl jest przeznaczony dla widzów powyżej 16. roku życia jednak w wycieczce brali udział także młodsi uczniowie. Instytut Ordo Iuris zwrócił się do mazowieckiego kuratora oświaty i wojewody mazowieckiego o podjęcie w tej sprawie stosownych kroków prawnych - poinformowało Ordo Iuris.
PEŁNA TREŚĆ KOMUNIKATU ORDO IURIS
Sytuacja dotyczy młodzieży z Zespołu Szkół nr 31 w Warszawie. Na uczestnictwo uczniów w wycieczce i przedstawieniu teatralnym zgodę wyrazili ich rodzice. Nie jest jednak pewne, czy wychowawca przekazał rodzicom dokładną informację o treści spektaklu. Tym samym wychowawca naraził nie tylko swoich podopiecznych na obcowanie z obscenicznymi i demoralizującymi treściami, lecz także rodziców, dla których zgoda na obejrzenie przez ich dzieci tego przedstawienia może być przyczyną ograniczenia lub pozbawienia władzy rodzicielskiej przez sąd rodzinny. Spektakl oglądali też uczniowie innych szkół, co poskutkowało interwencją policji, która została zawiadomiona o możliwej obecności wśród widzów nawet trzynastoletnich dzieci.
Wyjazdowi małoletnich uczniów na przedstawienie nie sprzeciwiła się także dyrektor Zespołu Szkół. Ponadto, w wycieczce szkolnej jako opiekunowie brali udział inni nauczyciele, którzy także godzili się na obejrzenie przez młodzież wulgarnego spektaklu. W związku z tym Instytut Ordo Iuris złożył do Mazowieckiego Kuratora Oświaty wniosek o przeprowadzenie kontroli w szkole, zaś do wojewody mazowieckiego wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela – inicjatora wycieczki.
„Udział dzieci i młodzieży w przedstawieniach teatralnych jest jedną z form realizacji zadań edukacyjnych i wychowawczych szkoły. Wybór spektakli nie może być jednak dowolny. Nauczyciel powinien wybierać tylko takie spektakle, których treść nie jest sprzeczna z podstawą programową, przyczynia się do urzeczywistnienia celów edukacyjnych szkoły oraz jest dostosowana do wieku i stopnia dojrzałości uczniów. Już sama propozycja udziału młodzieży w jawnie demoralizującym i gorszącym przedstawieniu może stanowić podstawę do wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela, który tym działaniem uchybia godności zawodu oraz obowiązkom nauczyciela wymienionym w artykule szóstym Karty Nauczyciela. Tym bardziej podstawę taką stanowi zorganizowanie i przeprowadzenie wycieczki, podczas której dochodzi do demoralizacji młodzieży” – zaznaczył Łukasz Bernaciński z Centrum Analiz Ordo Iuris.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Lisiecki: Płacenie imigrantom za opuszczenie kraju to kompletnie błędna droga
Niesiołowski kolejny raz obraża: „Sutryk mało istotny, czas rozliczyć pisowskie kreatury”
Kałużny: Unia Europejska od kilku lat mówi, że wszyscy muszą przyjąć imigrantów
Trzecia Droga się rozpadnie? Hołownia ma być głównym winowajcą