KPRM poinformowała, że Janusz Cieszyński, obok funkcji sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu informatyzacji, pełni od dzisiaj również rolę pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa.
Od dzisiaj Janusz Cieszyński zastąpił na obu stanowiskach ministra Marka Zagórskiego, który złożył rezygnację.
Do jego zadań, tj. realizowania polityki rządu w zakresie zapewnienia cyberbezpieczeństwa, należy m.in. koordynacja działań zespołów reagowania na cyberataki, czyli tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team). Zespoły te działają w trzech obszarach. Zespół przy MON odpowiada za ataki na obszar wojskowy, przy ABW za ataki na administrację rządową, a przy Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej(NASK) za ataki na infrastrukturę cywilną, np. banki.
Wykorzystując dane z zespołów i przy współpracy z nimi, pełnomocnik ma za zadanie oceniać funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa i sprawować nadzór nad procesem zarządzania ryzykiem, upowszechniać nowe rozwiązania, inicjować krajowe ćwiczenia w zakresie cyberbezpieczeństwa oraz wydawać rekomendacji dotyczących stosowania urządzeń informatycznych lub oprogramowania na wniosek krajowych zespołów reagowania na incydenty bezpieczeństwa CSIRT.
???? Premier Mateusz Morawiecki @MorawieckiM powołał Janusza Cieszyńskiego @jciesz na sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za realizację zadań z zakresu informatyzacji oraz na pełnomocnika rządu ds. cyberbezpieczeństwa. https://t.co/tDcLiFgPZu
— CYFRYZACJA KPRM (@CyfryzacjaKPRM) June 8, 2021
Pełnomocnik odpowiada też za współpracę z innymi państwami, organizacjami oraz instytucjami międzynarodowymi, podejmowanie działań mających na celu wspieranie badań naukowych i rozwój technologii z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz podejmowanie działań mających na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa w zakresie zagrożeń cyberbezpieczeństwa i bezpiecznego korzystania z Internetu.
Funkcjonowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa, w tym m.in. rolę Pełnomocnika, reguluje ustawa, która weszła w życie w 2018 r. Obecnie trwają prace nad jej nowelizacją.
Sekretarz stanu ds. cyfryzacji w KPRM
Cieszyński objął również od wtorku funkcję sekretarza stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Do jego zadań należy koordynowanie realizacji zadań w zakresie działu administracji rządowej - informatyzacja.
Jak wskazano w komunikacie, Cieszyński jako główne cele na tym stanowisku stawia dalszy rozwój e-usług, kształcenie kadr dla cyfrowej gospodarki, a także kontynuację działań w zakresie dostępu do szybkiego internetu.
Według KPRM, Janusz Cieszyński to menedżer z dużym doświadczeniem w zakresie cyfryzacji.
W komunikacie wskazano, że w latach 2018-2020 był wiceministrem zdrowia odpowiedzialnym za informatyzację sektora zdrowia, w tym m.in. za nadzór nad Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. W tym czasie wdrożono takie projekty jak m.in. Internetowe Konto Pacjenta, e-recepta czy e-skierowanie.
Od kwietnia tego roku pełnił także funkcję wiceprzewodniczącego Rady ds. Cyfryzacji, której członkowie wspierają wiedzą i doświadczeniem m.in. Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji. Rada opiniuje dokumenty strategiczne i inne związane z cyfryzacją, łącznością i rozwojem społeczeństwa informacyjnego.
Od listopada 2020 roku do 7 czerwca 2021 r. był I zastępca prezydenta miasta Chełm, gdzie odpowiadał m.in. za pozyskanie środków na inwestycje oraz nadzorował przygotowanie planu transformacji miejskiej ciepłowni w związku z koniecznością realizacji celów klimatycznych UE.
Janusz Cieszyński pracował jako doradca premiera Mateusza Morawieckiego w Ministerstwie Rozwoju i Ministerstwie Finansów, a w latach 2016-17 kierował Departamentem Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Ministerstwie Rozwoju. Prowadził firmę zajmującą się doradztwem biznesowym i prawnym dla przedsiębiorców z sektora MŚP. W latach 2009-2014 pracował w branży telekomunikacyjnej.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Kolejne zatrzymania osób z gangu legalizującego pobyt cudzoziemców
Tusk znów obiecuje pieniądze na zdrowie, ale internauci przypominają, że poprzednie obietnice skończyły się miliardami dla nielegalnej TVP
Polska 22 listopada – co wydarzyło się tego dnia
Dziś czwarty dzień obrad Sejmu. Oglądaj LIVE u nas! [TRANSMISJA]