Wieloletni prezes PSL i były premier Waldemar Pawlak oraz obecnie najbogatszy Polak Michał Sołowow, rozmawiali w pewnej restauracji m.in. o wpływie mediów z kapitale zagranicznym na polską politykę i… zostali nagrani. Portal tvp.info ujawnił najważniejsze wątki tej ciekawej rozmowy.
Portal Onet.pl od 2 tygodni publikuje regularnie małe fragmenty nagranych wypowiedzi Mateusza Morawieckiego gdy ten, był prezesem banku BZ WBK.
Mimo, że taśmy uderzają w Platformę, doprowadziły przecież do rozwiązania rządu PO-PSL, dziennikarze Onetu szukają w 3godzinnym nagraniu, materiałów na szefa polskiego rządu. Nagranie, do którego dotarł portal
Portal tvp.info, dotarł do, dotąd nieznanego opinii publicznej nagrania, które rzuca nowe, ciekawe światło na działania Onetu, które dziwnym trafem, zbiegają się z kampanią przed wyborami samorządowymi.
Jak podał portal „słysząc treść rozmowy Waldemara Pawlaka z Michałem Sołowowem, można zrozumieć, że o realnym wpływie zagranicznego kapitału na politykę danej firmy medialnej mówili nie tylko ludzie uważani za „spiskowców”, ale również najważniejsi politycy z obozu ówczesnej władzy”.
Waldemar Pawlak to dwukrotny premier, minister gospodarki i wiceminister w rządzie Tuska, który przez 8 lat kierował PSL-em. Rozmowie z miliarderem, polityk mówi otwarcie, jakie były motywacje Niemców, do przejęcia takich mediów jak „Fakt”, „Newsweek” i portal Onet.pl
Oto transkrypcja fragmentu rozmowy do której dotarł portal tvp.info.
Waldemar Pawlak: Jeżeli pan spojrzy na taką bardzo opiniotwórczą stację, na przykład TVN, to kapitalizacja TVN jest grubo poniżej pana pomysłu np. na Azoty, i TVN w naszym kraju ma dużo większy wpływ niż wiele innych sporych całkiem firm (…)
Michał Sołowow: TVN nie generuje cashu [pieniędzy] panie premierze, i dlatego jest na tyle wyceniany. Tu jest jakby…
Waldemar Pawlak: Bardzo dobrze pan na to patrzy, otóż ja bym powiedział dalej, że można by sobie nawet wyobrazić, że do takiej firmy jak TVN opłaci się dopłacić, żeby mieć taki wpływ na politykę jak TVN. Niemcy sobie kupili - przez inwestycję w Axel Springer – „Fakt”, „Newsweek”, Onet. To są przykłady, gdzie ja mogę jednak powiedzieć, że na Tuska większy wpływ ma artykuł w „Fakcie” niż opinia Konfederacji Pracodawców czy Komisji Trójstronnej. (…) Dzisiaj oddziaływanie mediów, które są pod kontrolą różnych międzynarodowych koncernów, jest dużo większe na polski rząd niż wszystkich przedsiębiorców razem wziętych.
W dalszej części Pawlak, nie pozostawia złudzeń, że największa komercyjna stacja w Polsce roztacza nad międzynarodowymi koncernami parasol ochronny. Wieloletni prezes PSL zachęca Sołowowa, żeby ten zainwestował w TVN i pomógł tej stacji jeszcze mocniej wspierać polityczny obóz centroliberalny. Uważa inwestycję w akcje ITI za opłacalną i liczy na ruch miliardera w tym kierunku. Michał Sołowow w odpowiedzi proponuje, żeby liderem takiego przedsięwzięcia został Jan Kulczyk.