Przejdź do treści

No i proszę! Polscy specjaliści od cyberobrony w światowej czołówce. Eksperci  ze  Stanów Zjednoczonych szkolili ich jako pierwszych w  Europie

Źródło:

Paraliż przemysłu, zamknięte szpitale i urzędy, niedziałające banki i zagrożone zdrowie lub życie tysięcy ludzi – następstwa skutecznego ataku hakerskiego na sieć elektroenergetyczną mogą być tragiczne. Ataków nie da się uniknąć, ale można się na nie przygotować. W tym celu, w dniach 5-7 listopada 2018 roku w Warszawie, krajowi specjaliści od cyberobrony przeszli specjalistyczne szkolenie dotyczące ochrony infrastruktury energetycznej. Zorganizowały je Polskie Sieci Elektroenergetycznych oraz Federalne Biuro Śledcze i Departament Energii Stanów Zjednoczonych. Polscy eksperci odbyli takie szkolenie jako pierwsi w Europie.

 

Trening poprowadzili specjaliści z Instytutu SANS oraz North American Electric Reliability Corporation.

Sektor energetyczny przez wiele lat działał według pewnych utartych schematów. Obecnie przechodzi niezwykle dynamiczne przemiany, w których kluczową rolę odgrywa cyfryzacja. Energetyka została podłączona do sieci, a to niesie ze sobą nowe ryzyka. Musimy być gotowi na nie odpowiadać – powiedział Eryk Kłossowski, prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych. – Jest dla  nas ogromną satysfakcją, że zorganizowaliśmy pierwsze w Europie szkolenie dla sektora energetycznego, prowadzone przez jednych z najlepszych ekspertów na świecie. To  pokazuje, jakim prestiżem w branży cyberbezpieczeństwa cieszą się nasi specjaliści.

Szkolenie zostało podzielone na trzy części. W pierwszej – CyberStrike – skupiono się na  zagrożeniach dla sektora energetycznego. Polscy eksperci mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności w odparciu symulowanego ataku na system elektroenergetyczny. Scenariusz oparto na  rzeczywistych wydarzeniach, które w 2015 i 2016 roku sparaliżowały systemy przesyłowe i  dystrybucyjne na Ukrainie.

Drugiego dnia odbyły się ćwiczenia SANS Grid NetWars, w czasie których specjaliści od cyberobrony mogli wcielić się rolę obrońców lub atakujących. Ćwiczenia zorganizowano w formie zawodów, obejmujących cztery poziomy zaawansowania uczestników.

Szkolenie zakończył PolEx - symulowane ataki fizyczne i cybernetyczne na infrastrukturę krytyczną w Polsce. Tego typu szkolenie co dwa lata organizowane jest w Stanach Zjednoczonych, a w tym roku po raz pierwszy odbyło się w Europie. Scenariusz przystosowano do polskich warunków, by jak najlepiej odzwierciedlał potencjalne zagrożenia.

W czasie trzech dni amerykańscy profesjonaliści przeszkolili ponad 250 osób odpowiedzialnych za  cyberbezpieczeństwo w polskich spółkach energetycznych i instytucjach państwowych. – Dzięki współpracy z partnerami ze Stanów Zjednoczonych nasi eksperci będą jeszcze lepiej przygotowani na działania cyberprzestępców. Cieszymy się, że to właśnie Polska jako pierwszy kraj w Europie korzysta z doświadczenia i wiedzy amerykańskich specjalistów – podkreślił Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

W podsumowaniu szkolenia wziął udział Rick Perry, Sekretarz Energii Stanów Zjednoczonych. – Polska jest szczególnie narażona na działania przeciwników w cyberprzestrzeni. Właśnie dlatego cyberbezpieczeństwo partnerów we Wschodniej i Centralnej Europie jest tak ważne dla władz Stanów Zjednoczonych i Departamentu Energii. Departament Energii nadal będzie wspierać naszych przyjaciół w Polsce i regionie poprzez kontynuowanie w kolejnych miesiącach i latach walki z  zagrożeniami dla sektora energetycznego i bezpieczeństwa narodowego – powiedział Rick Perry.

W przyszłości PSE wraz z partnerami ze Stanów Zjednoczonych zamierzają regularnie organizować kolejne szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa, by jeszcze lepiej chronić polski sektor energetyczny przed nowymi zagrożeniami.

Partnerami wydarzenia były spółki Enea, Energa i Gaz-System.

Usunięto obraz.

 

***

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. (PSE) są operatorem elektroenergetycznego systemu przesyłowego (OSP) w Polsce. Spółka jest własnością Skarbu Państwa o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Zakres jej odpowiedzialności określony jest w ustawie Prawo Energetyczne.

PSE zajmują się przesyłaniem energii elektrycznej do wszystkich regionów kraju. Spółka odpowiada za bilansowanie systemu elektroenergetycznego oraz utrzymanie i rozwój infrastruktury sieciowej wraz z połączeniami transgranicznymi. Spółka udostępnia także, na zasadach rynkowych, zdolności przesyłowe dla realizacji wymiany transgranicznej.

PSE są właścicielem 14 195 kilometrów linii oraz 106 stacji elektroenergetycznych najwyższych napięć.

 

Telewizja Republika

Wiadomości

Przegrała... ale tylko jednego gema. Piorunujący mecz Igi Świątek

Setki brytyjskich pojazdów wojskowych załadowane na promy. Dokąd?

Różowa kokaina. Australia podmieniła transport narkotyków

Zawieszenie broni i wymiana zakładników

Czy Rosja planuje zamachy w Polsce?  Rumuni już to wiedzą

Trzymał się kabli na zewnątrz pociągu rozpędzonego do 282 km/h

Jakubiak: jak się Pocztexem wysyła pare ton materiału wybuchowego, to naprawdę godne podziwu

Konfederacja pożegnała się z Grzegorzem Braunem

Sprzedaż alkoholu w nocy? Polacy wypowiedzieli się w sondażu

Politycy prześcigają się w pomysłach na to, jak ogołocić obywateli z ich wolności|

Margherita najczęściej wybieraną pizzą w Polsce

Prezydent Andrzej Duda o bezprawnym wstrzymaniu środków finansowych dla PiS

Rosyjski sąd skazał prawników Nawalnego na więzienie

Rozejm Hamas - Izrael. Kto na nim zyska, kto straci?

Prezydent Andrzej Duda o Republice

Najnowsze

Radio Republika teraz również w aplikacji. Pobierz i słuchaj bez przeszkód!

Zawieszenie broni i wymiana zakładników

Czy Rosja planuje zamachy w Polsce?  Rumuni już to wiedzą

Trzymał się kabli na zewnątrz pociągu rozpędzonego do 282 km/h

Jakubiak: jak się Pocztexem wysyła pare ton materiału wybuchowego, to naprawdę godne podziwu

Przegrała... ale tylko jednego gema. Piorunujący mecz Igi Świątek

Setki brytyjskich pojazdów wojskowych załadowane na promy. Dokąd?

Różowa kokaina. Australia podmieniła transport narkotyków