Przejdź do treści
22:26 Jemen: Statek, na którego pokładzie znajdowało się 154 etiopskich migrantów, zatonął w niedzielę u wybrzeży jemeńskiej prowincji Abyan. W katastrofie zginęło co najmniej 68 osób, a 74 uznano za zaginione
22:07 Wielka Brytania ogłosiła w niedzielę, że osobom reklamującym w serwisach społecznych nielegalne przekraczanie granicy lub sprzedaż fałszywych paszportów grozi kara do pięciu lat więzienia. Ma to pomóc w zawalczeniu gangów zajmujących się przemytem ludzi
Wydarzenie 6 sierpnia przed Sejmem, przed oraz podczas zaprzysiężenia Karola Nawrockiego, odbędzie się wielkie zgromadzenie Polaków. Później - odbędzie się biało-czerwony Marsz na Plac Zamkowy
Zaproszenie Klub „Gazety Polskiej” w Perth Australia zaprasza na obchody 81. rocznicy Powstania Warszawskiego, 10 sierpnia 2025 r. (niedziela), g. 9.30 Msza św. - g. 10.45projekcja filmu „Sierpniowe Niebo. 63 Dni Chwały”, 35 Eighth Ave, Maylands
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Pabianice zaprasza na XI Festyn Patriotyczno-Rodzinny, 15 sierpnia 2025 r. godz. 10:00 Msza Św. Godz. 16:00 - rozpoczęcie, Parafia Św. Maksymiliana Marii Kolbego, ul. Jana Pawła II 46, Pabianice
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nisztor: Afera GetBacku i prawie 2 tys. tomów akt

Źródło: Telewizja Republika

Jeśli afera GetBacku nie zostanie do końca wyjaśniona wówczas jedynym wyjściem będzie powołanie sejmowej komisji śledczej - mówi w programie Śledczym Okiem Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej”.

To jedna z największych afer ostatnich lat. Na obligacjach firmy windykacyjnej GetBack inwestorzy stracili 2,5 mld zł. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Regionalna w Warszawie, która kilka miesięcy temu skierował do sądu pierwszy akt oskarżenia przeciwko 16 osobom zamieszanym w skandal. Wśród nich Konradowi K., byłemu prezesowi GetBacku. Niedawno sąd cofnął jednak akt oskarżenia do prokuratury w celu uzupełniania braków. Prokuratura zapowiedziała, że złoży zażalenie na tę decyzję.

-To jednak poważna wizerunkowa porażka śledczych z Prokuratury Regionalnej w Warszawie. Jeśli druga instancja podtrzyma tę decyzję, będzie to niestety poważny problem dla tych, którzy chcą wyjaśnić tę aferę - komentuje Piotr Nisztor, dziennikarz śledczy „Gazety Polskiej” w programie Śledczym Okiem, emitowanym na jego kanale Nisztor TV na YouTubie. Jednocześnie zwraca uwagę, że ta afera to jedno z największych wyzwań dla prokuratury.

-Sprawa GetBacku w przeciwieństwie do Amber Gold jest bardzo skomplikowana. Akta liczy prawie 2 tysiące tomów. Jeśli założymy, że w jednym tomie znajduje się od 200 do 300 stron, to taka średnia, to mamy do czynienia z pół milionem stron! Zarówno od tych, którzy prowadzą śledztwo, jak i tych, którzy będą sądzić tę sprawę, zapoznanie się z tymi materiałami będzie wymagać wielkiego skupienia i przede wszystkim wiedzy na temat funkcjonowania rynku finansowego. Czy prokuratury i sądy podołają temu zadaniu? - zastanawia się i podkreśla: -Jeśli afera GetBacku nie zostanie do końca wyjaśniona, wówczas jedynym wyjściem będzie powołanie sejmowej komisji śledczej.

Nisztor przypomina też jeden z wątków afery GetBacku. Opowiada w Śledczym Okiem o jednej z podejrzanych, która nagrywała swoich rozmówców.

-Była ona związana z jednym z polskich wydawnictw i posiada relacje z wieloma wpływowymi ludźmi - podkreśla. Dokonane przez nią nagrania znajdują się obecnie w śledztwie.

-Podobno tych nagrań jest nawet kilkadziesiąt. One są bardzo ciekawe. Pokazują jak wyglądały kulisy działalności nie tylko GetBacku, ale innych podmiotów. Gdyby ujrzały światło dzienne, wzbudziły sporo emocji - przyznaje Nisztor.

Dziennikarz przypomina też sylwetkę zmarłego kilka dni temu prawnika Andrzeja Kratiuka, przyjaciela Aleksandra Kwaśniewskiego, byłego prezydenta RP oraz jego żony Jolanty.

Dlaczego kilkanaście lat temu był on uważany za jedną z najbardziej wpływowych osób w Polsce? Z jakiego powodu prawnicy z jego kancelarii byli nazywani krokodylami? O tym w najnowszym Śledczym Okiem. Oprócz tego w programie Nisztor komentuje też nominacji byłego działacza ONR Tomasza Greniucha na stanowisko dyrektora IPN we Wrocławiu.

 

Materiały prasowe

Wiadomości

sztorm Floris uderzy w Wyspy Brytyjskie nad ranem

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Policjant z narkotykami zatrzymany podczas festiwalu muzyki elektronicznej w Kołobrzegu

Piebiak o możliwości siłowego przejęcia KRS: wielu sędziów ma pozwolenie na broń

Franciszkańskie „pokój i dobro” na Jasnej Górze

Wpływ migracji na system emerytalny. Prezes ZUS zaprezentował dane

"Będziemy improwizować... Dla Ciebie, Asiu" – Kabaret Hrabi wraca na scenę po stracie Kołaczkowskiej

Rychlik: Żurek pogłębi anarchię w polskim sądownictwie!

Groźny wypadek na Drift Show w Jarosławiu. Jedna osoba została zabrana do szpitala

Jarosław Kaczyński: Prezydent Nawrocki nie ratyfikuje umów, które zabrałyby Polsce niepodległość

Obława za nożownikiem na Pomorzu Zachodnim. Jego ofiara nie żyje

Najnowsze

sztorm Floris uderzy w Wyspy Brytyjskie nad ranem

W Wyspy Brytyjskie uderzy Floris. Możliwy paraliż komunikacji

Cieszyński: Tusk jest pod ścianą. W Pabianicach błagał zwolenników, aby uznali wynik wyborów

Instytut Pamięci Narodowej przypomina o bardzo ważnej rocznicy

Policjant z narkotykami zatrzymany podczas festiwalu muzyki elektronicznej w Kołobrzegu

Piebiak o możliwości siłowego przejęcia KRS: wielu sędziów ma pozwolenie na broń

Nowy raport ONZ o tym, że mało kto czyta… raporty ONZ

Kolejna obietnica wyborcza, której nie zrealizuje ekipa Tuska? Kropiwnicki atakuje część prokuratorów

Kim jest Gawłowski? Kiedyś prominentny polityk, dziś skazaniec