Przejdź do treści
Niski poziom dostępu do internetu stacjonarnego w Polsce
Wikipedia/Victorgrigas/Creative Commons

– Dostęp do stacjonarnego internetu w Polsce jest na relatywnie niskim poziomie w porównaniu z innym państwami UE - powiedział wiceminister administracji i cyfryzacji Bogdan Dombrowski na posiedzeniu sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji.

Wiceminister administracji i cyfryzacji poinformował, że "pomimo wielu działań i zachęt regulacyjnych" dostęp do stacjonarnego internetu w Polsce pozostaje na "relatywnie" niskim poziomie w porównaniu z innym państwami Unii Europejskiej.

Do poprawy sytuacji w tym zakresie przyczynić się mają projekty infrastrukturalne budowy sieci światłowodowej, realizowane przez samorządy województw. W tym roku kończymy cztery duże projekty regionalne sieci szkieletowej w Pomorskiem, Lubuskim, Wielkopolskim, Dolnośląskim. To będzie wymierny efekt. W przyszłym roku realizowane będą kolejne projekty budowy sieci. Program Polska Cyfrowa przewiduje również budowę sieci dostępowej; jest na to przeznaczonych ponad miliard euro – powiedział Bogdan Dombrowski wiceszef MAC. Dodał, że istotnym problemem w naszym kraju jest także wykluczenie cyfrowe.

Jakub Turowski z UPC powiedział, że jak wynika z raportu „Cyfrowa przyszłość Polski – fundamenty rozwoju konkurencyjnej gospodarki w dobie globalizacji”, przygotowanego na zlecenie UPC, przyspieszenie rozwoju infrastruktury szerokopasmowej może wpłynąć znacząco na polską gospodarkę.  – Wkład internetu w rozwój polskiej gospodarki przełoży się na wzrost PKB Polski z jego obecnych 3 proc. do 9-10 proc. w roku 2020, a to oznacza możliwy wkład do naszej gospodarki około 200 mld złotych. Jeżeli zaś chodzi o rynek pracy, zwiększenie poziomu cyfryzacji w Polsce do poziomu osiągniętego np.: przez takiego lidera, jakim jest Norwegia, pozwoliłoby na zmniejszenie bezrobocia o ponad 270 tys. miejsc pracy. Jest zdecydowanie, o co walczyć – podkreślił Turowski.

W raporcie znalazły się rekomendacje, które zakładają, że administracja publiczna powinna stworzyć jednolitą i spójną strategię na rzecz inwestycji w innowacje i gospodarkę cyfrową. Wsparcie regulacyjne powinny otrzymać także komercyjne inwestycje w infrastrukturę sieci. Autorzy raportu wskazują, że przy tworzeniu infrastruktury dostępu do internetu należy korzystać z różnych technologii i np.: w rejonach mniej zamieszkanych stosować mobilny dostęp do internetu.

Zwrócono uwagę także, aby wsparcie finansowe z UE było stosowane w tych regionach, w których nie ma ryzyka dublowania gotowych już sieci. Konieczne jest także zmniejszenie wykluczenia cyfrowego polskich małych i średnich firm. Zaleca się również stosowanie zachęt podatkowych do inwestycji w innowacyjne narzędzia cyfrowe dla lokalnych i małych firm.

Istotna jest także edukacja użytkowników sieci dotycząca ochrony danych osobowych i prywatności. Wśród rekomendacji znalazły się także zalecania, aby cyfryzacja wspierała nowe modele społeczne np.: przez rozwijanie zdalnej pracy. Konieczna jest także edukacja cyfrowo wykluczonych użytkowników w tym osób wieku, 50+ wśród których ok. 78 proc. w ogóle nie korzysta z sieci.

Posłowie zaproponowali, aby MAC przygotował harmonogram realizacji unijnej Agendy Cyfrowej w Polsce. Julia Pitera z PO przewodnicząca komisji zasugerowała, aby na jednym z majowych posiedzeń komisji taki harmonogram został zaprezentowany.

PAP

Wiadomości

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Bosak: nie dla Trzaskowskiego, nie dla Sikorskiego!

Czapeczki z folii aluminiowej miały chronić przed NATO

Marszałek Szymon Hołownia wygwizdany podczas obchodów Święta Niepodległości!

Trump potwierdza: Mike Waltz zostanie doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego

Mrowińska: mąż Kingi Gajewskiej powinien podać się do dymisji!

Jaki o Hołowni: Putina chciał wgniatać w ziemię, a teraz ...

Internet reaguje na tajemnice rodziny Gajewskich

Kuź: zaproszenie na spotkanie z Trumpem, to ogromne wyróżnienie dla prezydenta Andrzeja Dudy

Najnowsze

Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie

Potężne zwolnienia w Grupie Azoty to już pewne. Pracę straci 25 proc. załogi

Ostatni Żyd z Afganistanu dotarł do Izraela

Kaleta: badanie tego, jak powstał ten gigantyczny majątek Gajewskiej, jest misją dziennikarzy

Sikorski punktuje Trzaskowskiego. Obrażony wychodzi ze studia

Mastalerek: w Polsce mamy polityka konsekwentnie proniemieckiego, czyli Donalda Tuska

Izrael nie złamał prawa. USA będzie dalej pomagała

Gdzie i kim jest Bogdan Klich?