Przejdź do treści
15:43 Warszawa: Przed gmachem Sądu Najwyższego, który rozstrzyga o ważności wyborów prezydenckich zebrały się setki członków Klubów "Gazety Polskiej" i mieszkańców Warszawy - jest apel, aby do godz. 17.30 dołączyć i bronić wyniku wyborczego!
14:30 Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie nabytej kawalerki. Okazuje się, że najważniejsze zarzuty prokuratorzy uznali za niepoważne i nie będą kontynuować śledztw
14:24 Lubuskie: Do 20 lat więzienia grozi 31-latkowi, który usłyszał zarzut potrącenia dwóch osób, będąc pod wpływem alkoholu i ucieczki z miejsca wypadku, do którego doszło we wsi Jarnatów (Lubuskie). Zginęła 59-latka, a jej córka została poważnie ranna
13:27 Semeniuk-Patkowska w Radio Republika: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne. Giertych niech coś sobie nagra i puści na yoyutube
12:54 Premier poinformował o przywróceniu czasowej kontroli na granicy z Niemcami i z Litwą. Jego deklaracja to najprawdopodobniej reakcja na gwałtowny spadek poparcia dla KO wynikający m.in z docierania informacji o sytuacji na naszej zachodniej granicy
Zaproszenie Piotrków Trybunalski - we wtorek 1 lipca - godz. 15-18 zbiórka podpisów pod referendum ws. odwołania prezydenta i rady miasta na parkingu ul. Belzacka 104 (przy szkole)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niezwykłe! W Muzeum Powstania Warszawskiego będzie można obejrzeć... nieznaną akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego!

Źródło: wikimedia commons

Muzeum Powstania Warszawskiego zakupiło nieznaną dotąd akwarelę Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. "Martwą naturę z owocami" będzie tam można oglądać przez cały grudzień.

W środę dzieło zaprezentowano dziennikarzom. Niewielka akwarela, wykonana przez Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w latach 1940-1943, spoczęła w gablocie w Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze muzeum wylicytowały ją na aukcji Antykwariatu Lamus za 12 tys. zł.

 

Obrazek o wymiarach 16 x 20,5cm został podarowany Zofii i Zbigniewowi Radzikowskim przez matkę autora akwareli Stefanią Baczyńską, która w latach 40. XX wieku była nauczycielką ich córki. Co dalej działo się z akwarelą – nie wiadomo, ale gdy tylko pojawiła się na aukcji, Muzeum od razu postanowiło postarać się o włączenie jej do swoich zasobów.

 

"Po wylicytowaniu akwareli dostaliśmy gratulacje, że takie dzieło jako dobro narodowe trafi do Muzeum, a nie w prywatne ręce" – powiedział dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. "Cieszymy się, że nasi goście będą mogli zapoznać się z mniej znaną twórczością Krzysztofa Kamila Baczyńskiego" - dodał.

 

Krzysztof Kamil Baczyński znany jest głównie jako jeden z wybitniejszych poetów pokolenia II wojny światowej. W czasie okupacji wiersze publikował w konspiracyjnych antologiach i prasie pod pseudonimem "Jan Bugaj". Mało kto jednak wie, że bardzo chciał studiować na Akademii Sztuk Pięknych.

We wtorek akwarelę obejrzało kilkoro powstańców warszawskich. "Byli to powstańcy z oddziałów w okolicy, gdzie zginął Krzysztof Kamil Baczyński. Można powiedzieć: jego koledzy z oddziałów. I mimo sędziwego wieku, mimo tego, że oni już na pewno mają dzisiaj dystans do tych wydarzeń, to w oczach kilku z nich pojawiły się łzy" – opowiadał dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego "Bo po raz kolejny zrozumieli, że ich kolega był wyjątkowym, wybitnym i wszechstronnym artystą" - dodał Ołdakowski.

 

Przez najbliższy miesiąc w Muzeum można podziwiać także akwarelę "Jelonek" - dowcipny rysunek, który Baczyński ofiarował sąsiadom za wyświadczoną mu przysługę. Później obie prace będą przechowywane w magazynie, bo papier, na którym zostały wykonane, jest wyjątkowo mało odporny na światło. "Takich prac plastycznych już prawdopodobnie w zbiorach prywatnych nie ma" - ocenił Ołdakowski.

 

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w 1921 roku. W latach 1942-43 studiował polonistykę na tajnym Uniwersytecie Warszawskim, a od 1943r. pełnił służbę w II plutonie "Alek" 2. kompanii "Rudy" Batalionu AK "Zośka". Przed Powstaniem Warszawskim przeszedł do batalionu "Parasol", gdzie został zastępcą dowódcy III plutonu 3. kompanii.

 

W okresie okupacji niemieckiej wydał cztery tomiki poezji: "Zamknięty echem" (lato 1940), "Dwie miłości" (jesień 1940), "Wiersze wybrane" (maj 1942), "Arkusz poetycki Nr 1" (1944) i "Śpiew z pożogi" (1944). Jego wiersze pojawiły się także w antologiach poezji wydawanych konspiracyjnie: w "Pieśni niepodległej" (1942) i "Słowie prawdziwym" (1942). Przez krytyków uznawany jest za poetę najpełniej realizującego cechy "pokolenia Kolumbów".

 

Już od czasów liceum Baczyński przejawiał zainteresowanie malarstwem. W zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego od 2017r. znajduje się jego drugi rysunek "Jelonek". Obrazek był własnością Józefa Sosnowskiego - sąsiada Baczyńskiego - który dostał go od poety w 1942 wraz z wierszem z okazji imienin. Rysunek przedstawia biegnącego młodego jelenia, oglądającego się za siebie.

Media

Wiadomości

Pamiętacie ją jeszcze? Sasha Strunin wyszła za mąż!

KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

EURO 2025 kobiet: Polska z historycznym debiutem. Terminarz, grupa, rywalki i kadra

Tusk w końcu wprowadza kontrole granic z Niemcami i Litwą. Rachoń punktuje hipokryzję lidera KO

Radość, tradycja i smak – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadeczki” z Czartowczyka

Kowalski uderza w Tuska: "To on jest zagrożeniem dla Polski!"

Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie kawalerki

Ukraińcy znów mocno ukąsili Rosjan. Zaatakowali fabrykę systemów rakietowych i dronów [WIDEO]

Koc: zdarza się, że cudzoziemcy stoją pod szkołami i obserwują dzieci

Skandaliczne zachowanie Bodnara! Podważa Izbę Sądu Najwyższego orzekającą o ważności wyborów [WIDEO]

„Szkoła bez korzeni”. Jak resort Barbary Nowackiej wywraca polską edukację do góry nogami – i dlaczego rodzice powinni bić na alarm

Semeniuk-Patkowska: Nie ma wątpliwości, że wybory są ważne i legalne

"Mrożą ceny", ale podnoszą opłaty! Tusk obiecywał koniec drożyzny – jest gorzej!

Jest deklaracja, czy będzie praktyka? Tusk: przywracamy czasową kontrolę na granicy z Niemcami i z Litwą [WIDEO]

Protest klubów "Gazety Polskiej" pod Sądem Najwyższym. "Nie można wytrzymać zderzenia się z narodem" [WIDEO]

Najnowsze

Pamiętacie ją jeszcze? Sasha Strunin wyszła za mąż!

Radość, tradycja i smak – Koło Gospodyń Wiejskich „Sąsiadeczki” z Czartowczyka

Kowalski uderza w Tuska: "To on jest zagrożeniem dla Polski!"

Upadają zarzuty wobec Karola Nawrockiego w sprawie kawalerki

Ukraińcy znów mocno ukąsili Rosjan. Zaatakowali fabrykę systemów rakietowych i dronów [WIDEO]

KE przyznaje rację państwom członkowskim. Związki cywilne poza kompetencją Unii

EURO 2025 kobiet: Polska z historycznym debiutem. Terminarz, grupa, rywalki i kadra

Tusk w końcu wprowadza kontrole granic z Niemcami i Litwą. Rachoń punktuje hipokryzję lidera KO