Przejdź do treści
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
08:23 Eurostat: imigracja do Unii Europejskiej spowodowała w zeszłym roku wzrost liczby ludności UE do rekordowych 450,4 mln
07:53 12 lipca jest ustanowionym w 2015 r. przez Sejm Dniem Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej z lipca 1945 r. W sobotę z tej okazji zostanie otwarty Dom Pamięci Ofiar Obławy Augustowskiej, który powstał w Muzeum Pileckiego w Augustowie
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Gosek oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz.18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia wobec Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Niemiecki polityk grozi Polsce zamrożeniem środków z UE

Źródło: x.com/@moritzkoerner

Niemiecki europoseł Moritz Körner uderza w Polskę po zwycięstwie Karola Nawrockiego. Straszy unijnymi sankcjami i przekonuje, że Komisja Europejska popełniła błąd, odblokowując środki po przejęciu władzy przez Donalda Tuska.

Berlin nie jest zadowolony z wyników wyborów

Choć Komisja Europejska podjęła decyzję o odmrożeniu funduszy unijnych po przejęciu rządów przez Donalda Tuska, niemiecki europoseł Moritz Körner publicznie krytykuje ten krok. Polityk twierdzi, że pieniądze nie powinny były zostać wypłacone przed faktycznym wprowadzeniem tzw. reform sądownictwa na życzenie Brukseli. 

— Okazuje się, że Komisja Europejska popełniła błąd, uwalniając środki unijne dla Polski po wyborze Donalda Tuska na premiera, zanim reformy zaczęły przynosić efekty w praktyce — ocenił Körner w rozmowie z Deutsche Welle.

Po zwycięstwie Karola Nawrockiego w wyborach prezydenckich polityk ostrzegł, że jeśli nowy prezydent zdecyduje się zablokować tzw. reformy przywracające praworządność, Unia Europejska będzie musiała ponownie zamrozić fundusze:

— Kredyt zaufania, jaki Polska otrzymała po wyborach parlamentarnych, został wyczerpany. Okres ochronny dla problemów z praworządnością w Polsce dobiegł końca. Polski rząd musi teraz uchwalić wszystkie ustawy, które przywrócą państwo prawa — napisał na platformie „X”.

W rozmowie z niemieckimi mediami dodał wprost: 

— Jeśli nowo wybrany prezydent zbojkotuje niezbędne reformy praworządności swoim wetem, UE będzie musiała ponownie zamrozić fundusze dla Polski — wskazał. 

Körner zareagował też na krytykę ze strony polskich polityków, którzy zarzucali Niemcom brak rozliczenia się z wojennych krzywd II wojny światowej, podkreślając, że jego zdaniem takie zarzuty nie powinny wykluczać go z „debaty o praworządności” w Unii Europejskiej. W reakcji na jego wypowiedzi europoseł PiS Arkadiusz Mularczyk przekazał mu raport dokumentujący straty wojenne poniesione przez Polskę w czasie niemieckiej okupacji, wycenione na ponad sześć bilionów złotych. Körner podtrzymał jednak swoje stanowisko, kierując uwagę na „przyszłość Europy” i znaczenie „wspólnych zasad” w ramach Wspólnoty.

Następnie zaczął prawić kazania na temat „otwartego dialogu” i „wzajemnych zobowiązań” w strukturach unijnych, które według niego powinny być traktowane jak relacje w rodzinie. Taki lekceważący stosunek do tematu niemieckich zbrodni wojennych wywołał ogromne oburzenie. Politycy i komentatorzy przypominali, że Niemcy mają wobec Polski historyczny obowiązek pokory, a nie pouczania, szczególnie w kontekście nierozliczonych win z okresu II wojny światowej. Mimo deklarowanej współpracy między premierem Tuskiem a kanclerzem Merzem, temat reparacji wojennych i presji unijnej budzi ogromne emocje w Polsce. 

W sprawie reakcji na wynik wyborów w Polsce, Körner zapowiedział, że jeśli Komisja Europejska nie podejmie działań w sprawie Polski, Parlament Europejski może zdecydować się na kroki prawne, tak jak miało to miejsce wcześniej wobec Węgier. Jego zdaniem takie działania nie miałyby charakteru kary, lecz byłyby sposobem na ochronę „spójności” i zaufania wewnątrz Unii Europejskiej. Podkreślił również, że unijne fundusze powinny trafiać wyłącznie do tych państw członkowskich, w których istnieje realna gwarancja, że w przypadku ich nieprawidłowego wykorzystania zostaną wyciągnięte skuteczne konsekwencje prawne.

Źródło: Republika, dw.com, x.com

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google. 

Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube

Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB

Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X

Wiadomości

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Ukraina dokonała kolosalnego militarnego przełomu

Jasna Góra: wsparcie dla Ruchu Obrony Granic

Rząd zakazał projekcji filmu LGBTQI. Nie akceptują żadnej formy tej propagandy

Historyczny apel prezydenta (elekta) Polski do prezydenta Ukrainy

Maraton pytań i "nie pamiętam": bliska współpracowniczka Bidena pod lupą Kongresu

USA mają nowego partnera w Afryce. Dostęp do nieoszacowanych złóż

Papugi z angielskiego zoo obrażały zwiedzających! Zostały usunięte

Najnowsze

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Czarzasty ostrzega przed zerwaniem koalicji! Stawia sprawę jasno ws. marszałka Sejmu

Robert Ruchała rozbawił Amerykanów znaczeniem swojego nazwiska

Zmiany w Radzie Programowej TVP w likwidacji

Brigitte Macron "zdruzgotana" po orzeczeniu sądu. Chodzi o jej płeć

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?