Przejdź do treści
19:00 CBOS: Tylko 32 proc. Polaków popiera rząd, 47 proc. jest przeciw - rekordowy poziom sprzeciwu wobec gabinetu Donalda Tuska w najnowszym badaniu
17:21 NBP: Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych
16:20 Marszałek Sejmu Szymon Hołownia: Zgromadzenie Narodowe zostanie zwołane na 6 sierpnia na godz. 10.00
14:57 Łódź: radni uchwalili zakaz sprzedaży alkoholu na siedmiu osiedlach w Łodzi. Alkoholu nie będzie można sprzedawać od godz. 22 do 6 we wszystkich punktach handlowych poza lokalami gastronomicznymi
Zaproszenie Jutro (3.07) Elżbieta Witek, wiceprezes PiS, weźmie udział w konferencji dot. bezpieczeństwa na granicy PL-DE (godz. 12:30), a następnie przeprowadzi kontrolę poselską w SG w Zgorzelcu (godz. 13:15)
Wydarzenia Piotrków Trybunalski: Redaktor Tomasz Sakiewicz z Klubem "GP" 3.07 (czwartek) od godz. 15.00 będzie zbierać podpisy poparcia dla referendum przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Piotrków Tryb. zaprasza 3 lipca o godz. 18.00 na spotkanie z redaktorem naczelnym Tomaszem Sakiewiczem. Sala restauracji Sara (dawna Altamira), ul. Dmowskiego 38c
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Głogowie informuje o zbieraniu podpisów ws. referendum w powiecie głogowskim - STOP nielegalnej imigracji! Punkty: plac przy Ratuszu, Plac 1000-lecia, tężnia Piastów, targowisko oś. Kopernika: 30.06–02.07, godz. 10:00–17:00
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Nie żyje gen. Stefan "Starba" Bałuk

Źródło: Wikipedia/ Mariusz Kubik/Wikimedia Commons

Nie żyje gen. Stefan "Starba" Bałuk– fotoreporter wojenny, cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego i honorowy obywatel stolicy. O śmierci generała poinformowała przewodnicząca rady Ewa Malinowska-Grupińska podczas sesji rady Warszawy. Pamięć zmarłego generała radni uczcili minutą ciszy.

Stefan Bałuk urodził się w 1914 r. w Warszawie. 15 stycznia obchodził setne urodziny. Był absolwentem stołecznego gimnazjum im. Zamoyskiego i Wydziału Finansowo-Ekonomicznego Szkoły Nauk Politycznych w Warszawie. W 1939 r. studiował na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego.

We wrześniu 1939 r., po przedostaniu się do Francji, znalazł się w 10. Brygadzie Kawalerii Pancernej gen. Stanisława Maczka.

W 1944 r., po ukończeniu dwuletniego szkolenia wywiadowczo-dywersyjnego cichociemnych Polskiej Szkoły Wywiadu w Glasgow i kursu spadochronowego w Ringway, został 9 kwietnia zrzucony nad Polską. Podjął w konspiracji służbę w Wydziale Legalizacji Oddziału II Komendy Głównej AK, gdzie zajmował się m.in. podrabianiem dokumentów i wywiadem. Sporządził dokumentację fotograficzną niemieckich umocnień w Warszawie.

W powstaniu warszawskim walczył w plutonie "Agaton" batalionu "Pięść" zgrupowania Radosław, następnie w oddziale osłonowym Komendy Głównej AK. Dokumentował życie powstańcze na zdjęciach. 27 sierpnia dotarł kanałami z meldunkiem do gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora", za co został odznaczony Orderem Virtuti Militari.

Internowany w oflagu, uciekł w końcu stycznia 1945 r. Po powrocie do Warszawy wznowił działalność konspiracyjną jako kierownik Wydziału Legalizacji "Agaton 2". Wystawiane tam dokumenty uratowały setki osób przed represjami NKWD. 1 listopada 1945 r. został aresztowany i skazany na karę wieloletniego więzienia. Po amnestii w marcu 1947 r. został pozbawiony praw obywatelskich i zarabiał na życie jako taksówkarz.

W 1950 r. rozpoczął pracę artysty fotografika, realizując wiele projektów poświęconych bohaterstwu oręża polskiego w czasie II wojny światowej. Był autorem wielu wystaw i albumów historycznych.

Udzielał się społecznie na rzecz środowiska kombatanckiego. Był inicjatorem budowy pomnika AK przed siedzibą Sejmu i przez wiele lat przewodniczył komitetowi jego budowy. W 2001 r. był pomysłodawcą restytuowania Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari, któremu prezesował, a później był członkiem jego kapituły. W 2006 r. awansował do stopnia generała brygady w stanie spoczynku.

Rada Warszawy nadała mu tytuł honorowego obywatela miasta w 2008 r. Generał był też honorowym obywatelem Tuszowa Narodowego. Odznaczony był m.in. Orderem Odrodzenia Polski (trzykrotnie), Orderem Wojennym Virtuti Militari V klasy, Krzyżem Walecznych (dwukrotnie), Warszawskim Krzyżem Powstańczym i Złotym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

PAP

Wiadomości

Hańba, nie honor? Burza po tytule dla byłego aparatczyka PZPR

Karolina Malinowska wspomina trudne dzieciństwo. "Nie jadłam obiadu przez trzy miesiące"

Leverkusen wykupuje Quansaha z Liverpoolu za rekordową kwotę. Nowy lider obrony Bayeru!

TYLKO U NAS

PILNE: Tusk chce wysłać wojsko na granicę. Szykowane są jednostki WOT!

Sąd nie miał litości! 17 lat więzienia za kradzież piłki z autografem Neymara

Tusk rozmawiał, ale nic nie załatwił – migranci nadal przerzucani do Polski

Jak chcieli unieważnić wybory? Prof. Piotrowski ujawnia kulisy

Tuskowi nie przeszkadza nielegalna migracja tylko Ruch Obrony Granic

Netflix robi własną „Lalkę”! Izabela Łęcka w centrum uwagi, Wokulski na dalszym planie.

Przed KPRM trwa pikieta. Zgromadzeni oddają hołd Klaudii z Torunia

Morze ludzi, morze wątpliwości: czy Europa poradzi sobie z nową falą nielegalnej migracji?

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych

Ociepa: wygrała demokracja

Pierwszy polski kosmonauta w kosmosie odkrył Boga

Gramatyka: zdanie niemieckiej policji nie powinno nas interesować

Najnowsze

Hańba, nie honor? Burza po tytule dla byłego aparatczyka PZPR

Sąd nie miał litości! 17 lat więzienia za kradzież piłki z autografem Neymara

Tusk rozmawiał, ale nic nie załatwił – migranci nadal przerzucani do Polski

Jak chcieli unieważnić wybory? Prof. Piotrowski ujawnia kulisy

Tuskowi nie przeszkadza nielegalna migracja tylko Ruch Obrony Granic

Karolina Malinowska wspomina trudne dzieciństwo. "Nie jadłam obiadu przez trzy miesiące"

Leverkusen wykupuje Quansaha z Liverpoolu za rekordową kwotę. Nowy lider obrony Bayeru!

TYLKO U NAS

PILNE: Tusk chce wysłać wojsko na granicę. Szykowane są jednostki WOT!