Przejdź do treści
17:13 Świecie: 29-letni Kolumbijczyk usłyszał zarzut zabójstwa 41-latka w Nowem (Kujawsko-Pomorskie). Grozi mu dożywotnie więzienie. Pozostali uczestnicy bójki – w tym dziewięciu innych obcokrajowców – usłyszeli zarzuty
16:01 Czechy: Prezydent Andrzej Duda poinformował, że w rozmowie z prezydentem Czech Petrem Pavlem zapewnił o swym przekonaniu, że polityka bliskiej współpracy pomiędzy Polską i Czechami będzie kontynuowana przez Karola Nawrockiego
15:52 USA: Premier Izraela Benjamin Netanjahu przyleciał w poniedziałek rano do USA - wieczorem spotka się z prezydentem Donaldem Trumpem
14:53 Media: Hamas stracił kontrolę nad 80 proc. Strefy Gazy, a 95 proc. jego dowódców zostało zabitych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk i Klub Gazety Polskiej Kościerzyna zapraszają na spotkanie z Posłami D. Mateckim i M. Goskiem. Poniedziałek (21.07) godz. 16:30, Sala konferencyjna I piętro przy Sali Szopińskiego, ul. 3 Maja 9, Kościerzyna
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

„Nie pozostawiamy swoich przyjaciół w potrzebie”. Premier Morawiecki wysyła samolot do ewakuacji z Afganistanu

Źródło: Fot. PAP/Aleksander Koźmiński

- Na moje polecenie wkrótce wylatuje pierwszy samolot do Afganistanu, który posłuży do ewakuacji osób wymagających naszej opieki, operacja ta jest przygotowywana od wczoraj — zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki.

- Polska nie pozostawia swoich sojuszników i przyjaciół w potrzebie. Stale monitorujemy sytuację w Afganistanie — napisał na Facebooku premier. Zaapelował również do polityków o niepodsycanie trudnej sytuacji i niewykorzystywanie jej do nakręcania „społecznych emocji. Naszym priorytetem jest obecnie zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim, którzy są związani z Polską na terenie Afganistanu, część z tych z działań musi z oczywistych powodów pozostać niejawna. Proszę o odpowiedzialność” – podkreślił premier.

- Nasza misja będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni — zarówno Polaków z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy z nami współpracowali -z kolei poinformował premier na konferencji prasowej.

Sytuacja ulega dynamicznym zmianom

Szef rządu, pytany o sytuację Polaków w Afganistanie, podkreślił, że jest w stałym kontakcie zarówno z ministrem obrony narodowej, jak i ministrem spraw zagranicznych. „Sytuacja, jak wszyscy wiedzą, uległa tam bardzo dynamicznej zmianie i wszystkie kraje wycofują teraz swoich przedstawicieli, swoje ambasady, swoich pracowników, a także współpracowników afgańskich, którzy przez rok, dwa, dziesięć lat czasami, pomagali jako tłumacze, jako przewodnicy, w poruszaniu się po tym trudnym kraju, jakim jest Afganistan” - zaznaczył premier.

Zapewnił także, że Polacy i Polska dbają o tych, którzy nam wówczas pomagali i pracowali dla nas. „I samoloty, środki transportu wysłane do Afganistanu we współpracy z Amerykanami, nasza misja przygotowywana również przez ministerstwo obrony narodowej, będzie wystarczająco wyposażona w sprzęt, aby sprowadzić do kraju wszystkich tych, którzy powinni zostać sprowadzeni, zarówno Polaków wraz z rodzinami, jak również tych ludzi z Afganistanu, którzy współpracowali z nami” - zapewnił szef rządu.

Przypomniał równocześnie, że prowincja, którą Polacy patrolowali w trakcie pokoju w Afganistanie, została już wcześniej opanowana przez ofensywę talibów. „A więc ci, którzy tam z nami współpracowali, często rozpierzchli się” - mówił. „Jesteśmy gotowi oczywiście ich zarówno przyjmować, poszukiwać i pomóc im tak szybko, jak będzie to możliwe” - zapewnił. „Tak szybko, jak znajdą się w obrębie naszej misji, naszej placówki” - wyjaśnił premier.

Sprowadzimy wszystkich chcących

- I oczywiście sprowadzimy wszystkich, którzy będą tego chcieli — i współpracowali z nami — tutaj do Polski. Udzielimy im wiz humanitarnych — podkreślił Morawiecki.

W niedzielę premier poinformował o wystawieniu wiz humanitarnych dla 45 osób, które współpracowały z Polską, delegaturą UE w Kabulu i członków ich rodzin.

Natomiast wiceszef MSZ Paweł Jabłoński zapewnił w niedzielnej rozmowie z PAP, że resort podejmuje działania na rzecz ewakuacji tych osób z Afganistanu. „Bardzo intensywnie nad tym pracujemy. Natomiast z uwagi na bezpieczeństwo tej operacji nie mogę podać żadnych dodatkowych szczegółów” - powiedział Jabłoński w poniedziałek. Jak tłumaczył, jakiekolwiek szczegółowe informacje na temat tej operacji mogą narazić na szwank jej powodzenie.

W Afganistanie przebywa pięciu Polaków

W poniedziałek Jabłoński podtrzymał informację MSZ, zgodnie z którą w Afganistanie przebywa pięciu obywateli Polski. Jak dodał, są oni w stałym kontakcie z konsulem RP w Nowym Delhi, a także z ambasadami Francji, Niemiec i USA w Kabulu.

- To są osoby, z którymi nawiązywaliśmy kontakt jeszcze w ubiegłym tygodniu. Do tych wszystkich osób zwróciliśmy się z sugestią, aby w miarę możliwości opuściły Afganistan, natomiast na ten moment nie zgłaszały nam potrzeby ewakuacji. Oczywiście, monitorujmy tę sytuację przez cały czas. Jeżeli taka potrzeba się pojawi, będziemy robić wszystko, żeby tym osobom również udzielić pomocy — podkreślił Jabłoński.

Po tym, jak Stany Zjednoczone wycofały większość swoich wojsk z Afganistanu, dużą część terytorium tego kraju zajęli talibowie. W niedzielę wkroczyli do Kabulu i przejęli kontrolę nad pałacem prezydenckim. Wcześniej prezydent Afganistanu Aszraf Ghani opuścił miasto i wyjechał za granicę, prawdopodobnie do Tadżykistanu. Państwa UE i NATO ewakuują swych obywateli z Afganistanu. Na terenie lotniska stłoczyło się kilkuset cywilów afgańskich, starając się uciec z kraju przed talibami.

PAP/Facebook/Mateusz Morawiecki

Wiadomości

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Lotnisko na Maderze ma problemy. Nie wyleciały maszyny do Polski

Hejterzy znieważali córkę Karola Nawrockiego. Prokuratura wszczęła 6 postępowań, setki zgłoszeń

Burzliwe lato. Alerty pogodowe w kilku regionach Polski

Lodowski ostro o Tusku: "Kłamać jak Tusk? To powinno być w podręcznikach!

Piotr Duda apeluje do Polaków o udział w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Spotkanie Duda-Pavel: silna Unia, pomoc Ukrainie, nowe inwestycje

Żona Borysa Budki ma gest. Wydała 300 tys. zł na… kciuk

Neymar po raz czwarty został ojcem. Córka piłkarza ma na imię Mel

Tusk wprowadza cenzurę na granicy. Internauci nie kryją oburzenia

Gigantyczny wzrost bezrobocia wśród osób do 25 roku życia

Mentzen: rząd chce ukryć przed Polakami to, co się dzieje na granicy

Donald Trump bardzo sceptycznie o pomyśle Elona Muska ws. nowej partii

Paweł Kukiz dziś w Republice. O 17.30 w programie Ewy Bugały

Las, który uczy i inspiruje – opowieść o pasji Łukasza Matrasa

Najnowsze

Muzeum Auschwitz wycofuje się ze współpracy z Instytutem Pileckiego

Lodowski ostro o Tusku: "Kłamać jak Tusk? To powinno być w podręcznikach!

Piotr Duda apeluje do Polaków o udział w zaprzysiężeniu Karola Nawrockiego

Spotkanie Duda-Pavel: silna Unia, pomoc Ukrainie, nowe inwestycje

Żona Borysa Budki ma gest. Wydała 300 tys. zł na… kciuk

Lotnisko na Maderze ma problemy. Nie wyleciały maszyny do Polski

Hejterzy znieważali córkę Karola Nawrockiego. Prokuratura wszczęła 6 postępowań, setki zgłoszeń

Burzliwe lato. Alerty pogodowe w kilku regionach Polski