Interwencje w mieszkaniach dziennikarzy Republiki. RPO chce wyjaśnień policji
Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do Komendanta Głównego Policji z prośbą o wyjaśnienie przyczyn i podstaw prawnych działań funkcjonariuszy w mieszkaniach dziennikarzy Telewizji Republika. Doszło m.in do interwencji w mieszkaniu prezesa Tomasza Sakiewicza, podczas której zakuto jego asystentkę.
Agresywne wejście policji
Policjanci weszli do mieszkania prezesa Republiki Tomasza Sakiewicza po zgłoszeniu o możliwym zagrożeniu życia lub zdrowia, a podczas interwencji doszło do przeszukania pomieszczeń oraz zakucia jego asystentki. Pojawiły się też zgłoszenia o interwencji w mieszkaniach innych dziennikarzy Republiki.
RPO chce wyjaśnień od Komendanta Głównego Policji gen. insp. Marka Boronia podstaw faktycznych i prawnych tych interwencji i przedstawienie wyników oceny prawidłowości, zasadności i proporcjonalności działań funkcjonariuszy, w tym także zastosowania środków przymusu bezpośredniego oraz o informację o działaniach podjętych w celu ustalenia tożsamości osób odpowiedzialnych za nieprawdziwe zgłoszenia. Rzecznik chce również przejrzeć nagrania z kamer osobistych policjantów, którzy prowadzili działania w mieszkaniu Tomasza Sakiewicza.
Kolejne ataki
Po tym zdarzeniu funkcjonariusze zatrzymali 53-latka, który mógł mieć związek z fałszywymi alarmami. Komenda Stołeczna Policji podała później, że mężczyzna miał paść ofiarą nieuprawnionego wykorzystania danych osobowych i dostępu do poczty elektronicznej.
W ubiegłą niedzielę policja interweniowała przy posesji Jarosława Kaczyńskiego w Warszawie. Sprawę nagłośnił w poniedziałek rzecznik PiS Rafał Bochenek. Według jego relacji zgłoszenie miało dotyczyć rzekomego podłożenia ładunków wybuchowych w ogrodzie na terenie nieruchomości prezesa PiS.
CZYTAJ WIĘCEJ: Tomasz Sakiewicz odpowiada policji: nie mieli żadnych oznaczeń, odmówili wylegitymowania się
Źródło: Republika, X, Press
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.
Jesteśmy na Youtube: Bądź z nami na Youtube
Jesteśmy na Facebooku: Bądź z nami na FB
Jesteśmy na platformie X: Bądź z nami na X
Najnowsze
Znowu się kręcą w kółko. Wiceszef MSWiA mówi, że sprawcy fałszywych zgłoszeń nie będą bezkarni
Morawiecki: trzeba powiedzieć wprost - zaatakowano Prezydenta RP
Udało się zebrać 12 mln złotych na leczenie Maksa!