Przejdź do treści
Narodowe Święto Niepodległości: robimy wszystko, aby było bezpiecznie
X.com/@Policja_KSP

Jak podkreślił rzecznik Komendanta Stołecznego Policji podinsp. Sylwester Marczak, w Narodowe Święto Niepodległości wspierają nas policjanci z całego kraju. Robimy wszystko, aby było bezpiecznie.

Podinsp. Marczak, zapytany o przygotowania do służby na 11 listopada, zaznaczył, że działania na terenie garnizonu stołecznego policja realizuje z dużym wyprzedzeniem, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas samych uroczystości, ale także przed i po nich.

"Warto zwrócić uwagę, że zabezpieczenia zaczęliśmy jeszcze przed rozpoczęciem operacji policyjnej. Już w czwartek nasze działania zaczęliśmy zabezpieczeniem meczu pucharowego na stadionie Legii i w niedzielę te działania zakończymy także zabezpieczeniem, tym razem meczu podwyższonego ryzyka pomiędzy Legią z Lechem Poznań na ul. Łazienkowskiej" - zaznaczył.

Policjant przypomniał, że 11 listopada to co roku jedno z największych zabezpieczeń dla Komendy Stołecznej Policji.
"W zabezpieczeniu uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości biorą udział policjanci z całego kraju. Tradycyjnie, od wielu lat Komendant Główny Policji wspiera nasze siły kierując dodatkowych policjantów zarówno z oddziałów prewencji poszczególnych garnizonów, jak również policjantów wydziałów ruchu drogowego. To te obszary są najbardziej widoczne podczas naszych działań" - powiedział.

Podinsp. Marczak zaznaczył, że policjantów w sobotę zauważymy w wielu miejscach Warszawy - tam, gdzie odbywają się główne uroczystości państwowe, podczas dużych zgromadzeń, takich jak Marsz Niepodległości, a także na dworcach, w metrze i na lotnisku. "Robimy wszystko, aby było bezpiecznie. Te dodatkowe siły są ważne w przypadku tych dużych zabezpieczeń" - dodał.

Rzecznik KSP zwrócił jednak uwagę, że "bezpieczeństwo zaczyna się od nas samych". "A więc za każdym razem widząc zagrożenie, poinformujmy o nim policjantów, zgłośmy to na numer 112. Niepokojące informacje, to także te związane z osobami zachowującymi się w podejrzany sposób. To również bagaże pozostawione bez nadzoru. Każda taka informacja jest traktowana przez nas niezwykle poważnie. Każdy sygnał oznacza szybką reakcję z naszej strony, przez co minimalizujemy zagrożenie, które może się pojawić" - zaapelował.

Oprócz prewencji kolejnym obszarem działań policjantów są te związane z ruchem drogowym. "Kryją się za tym ograniczenia w ruchu kołowym, często także w ruchu pieszym. Wszystkie są związane z zapewnieniem bezpieczeństwa. Tam, gdzie mówimy o osobach najważniejszych w państwie, te działania realizujemy wspólne z funkcjonariuszami Służby Ochrony Państwa" - wyjaśnił.

"Każda osoba, która decyduje się na poruszanie po stolicy w sobotę, powinna uwzględnić w swoich planach chociażby te informacje, które znajdują się na stronach miasta st. Warszawy. Niewątpliwie transport miejski jest tym najlepszym i najskuteczniejszym środkiem, z powinniśmy skorzystać" - zasugerował.

Kolejny obszar, o którym wspomniał, to działania kontrterrorystyczne. Podkreślił, że mimo święta nie można zapominać o aktualnej sytuacji geopolitycznej, o tym, co się dzieje w innych krajach europejskich oraz tym, że za naszą wschodnią granicą trwa wojna.

"Dlatego przypominamy o obowiązujących stopniach alarmowych i o tym, żeby informować policjantów o wszelkich wątpliwościach, jakie wzbudzi w nas zachowanie innych osób, czy też pozostawione pojazdy, bagaże czy przedmioty. Jednostki kontrterrorystyczne policji w tym czasie dokonują licznych kontroli i sprawdzeń pod kątem pirotechnicznym" - zaznaczył podinsp. Marczak.

Rzecznik KSP wyjaśnił, że na profilach społecznościowych garnizonu mieszkańcy dowiedzą się obowiązujących ograniczeniach związanych m.in. z lotami dronów, o wyłączeniu ruchu na Wiśle, czy zakazie przemieszczania się z bronią palną.

"Jestem przekonany, że wzorem lat ubiegłych jesteśmy w stanie pokazać nasz profesjonalizm i zapewnić bezpieczeństwo wszelkim wydarzeniom, jakie odbywają się na ulicach Warszawy. Pojawia się wiele wątków związanych z prowokacjami, ale nie jesteśmy od tego, aby reagować na prowokacje, ale od tego, aby zapewnić bezpieczeństwo" - podkreślił

Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo wszystkich wydarzeń związanych z obchodami Święta Niepodległości @Policja_KSP 🤝@policja_lodzka 🤝@PolskaPolicja . Przypominamy, widząc zagrożenie reaguj 🫵 Szybkie zgłoszenie to szybka reakcja z naszej strony 💪💪💪 https://t.co/2Zkv5bfI7s pic.twitter.com/UP4UTJbVsd

— Policja Warszawa (@Policja_KSP) November 10, 2023
portal tvrepublika.pl, X.com, PAP

Wiadomości

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Szef MSZ Włoch bez lukru o Putinie. Pocisk balistyczny był stary

Brawo nasi! Polacy awansowali do elity!

Lewandowski z golem, Barcelona z remisem

Dr Żukowski: media społecznościowe sprzyjają polaryzacji

Gospodarka Kalifornii dogania niemiecką – Europa jest coraz mniej konkurencyjna

Suski: należy wesprzeć Republikę, bo tylko wolne media gwarantują dostęp do informacji

W tym kraju powstanie pierwsza w Europie fabryka rakiet Patriot

Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach 9-letniej Zosi i jej mamy

Rośnie liczba ataków na Kościół katolicki

Najnowsze

Demolowali Montreal, a Trudeau tańczył na koncercie Taylor Swift

Strzelanina w pobliżu ambasady; napastnik zabity, trzech policjantów rannych

Protesty we Francji. Wstrzącający proces. Macron obiecał. Ale nic

Szef MSZ Włoch bez lukru o Putinie. Pocisk balistyczny był stary

Brawo nasi! Polacy awansowali do elity!

Julia Szeremeta wraca na ring

Coraz gorzej na Kubie. Połowa mieszkańców musi żyć bez prądu

Rząd federalny przeprosił za zabicie ponad tysiąca inuickich psów