Nareszcie! Dzisiaj wchodzi w życie młot na reprywatyzacyjnych złodziei!
Dzisiaj weszła w życie przygotowana w Ministerstwie Sprawiedliwości ustawa, która przewiduje powołanie Komisji do spraw usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich wydanych z naruszeniem prawa.
Komisja będzie organem administracji publicznej, który stanie na straży interesu publicznego, prowadzącym postępowania w sprawie wydania decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich. Komisja będzie miała siedzibę w budynku Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11 w Warszawie. Ministerstwo zapewni także obsługę administracyjno-biurową prac Komisji.
W skład Komisji wchodzą przewodniczący powoływany i odwoływany przez Prezesa Rady Ministrów, na wniosek Ministra Sprawiedliwości złożony w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, oraz 8 członków w randze sekretarza stanu, powoływanych i odwoływanych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
Komisja ma na celu usuwanie skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa.
Komisja będzie mogła wydać decyzję administracyjną, w której:
- utrzyma w mocy wydaną wcześniej decyzję reprywatyzacyjną
- uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości albo w części i orzeknie co do istoty sprawy
-uchyli decyzję reprywatyzacyjną w całości i przekaże sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi, który wydał taką ostateczną decyzję, jeżeli została wydana z naruszeniem prawa, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie
-w razie, gdy decyzja reprywatyzacyjna wywołała nieodwracalne skutki prawne, stwierdzi wydanie tej decyzji z naruszeniem prawa i wskaże okoliczności, z powodu których nie można jej uchylić
- umorzy postępowanie rozpoznawcze.
Komisja będzie wydawała decyzje po zasięgnięciu opinii Społecznej Rady, składającej się z 9 osób powoływanych i odwoływanych przez Ministra Sprawiedliwości w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji, spośród członków organizacji pozarządowych prowadzących działalność pożytku publicznego, a także stowarzyszeń, których statutowym celem jest działalność wspomagająca rozwój wspólnot i społeczności lokalnych, zwiększanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz kształtowanie kompetencji obywatelskich.
Społeczna Rada będzie mogła wydać opinię w każdej rozpatrywanej przez Komisję sprawie w terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosku Komisji.
Rozstrzygnięcia Komisji będą podlegały zaskarżeniu na zasadach ogólnych do sądu administracyjnego.