Jak informuje Krajowy Rejestr Długów, najbardziej zadłużony konsument wpisany do rejestru, 40-letni mężczyzna, jest winien 45,3 mln złotych. Gdyby dodać do niego dłużników-rekordzistów z każdego województwa, wówczas suma ich zadłużenia wyniosłaby 122 mln złotych.
- Aby stworzyć to zestawienie, braliśmy pod uwagę po jednym konsumencie z każdego województwa z najwyższą kwotą długu. Do tych nierzetelnych płatników dołączyliśmy również jednego mężczyznę, którego zadłużenie okazało się być najwyższym z długów notowanych w KRD. Niestety, wierzyciel tego pana nie podał jego adresu zamieszkania – powiedział Adam Łącki, prezes KRD.
Średnia wieku 17 dłużników-rekordzistów to 53 lata. 13 z nich to mężczyźni. Rekordzistą jest wspomniany 40-latek, mający 45,3 mln złotych długu. Numerem dwa jest 53-latek z Warszawy dłużny kwotę w wysokości 11,3 mln zł. Dalej znaleźli się 60-latek z Poznania, zadłużony na 8,95 mln złotych i 46-latek ze Śląska z kwotą długu 8,4 mln złotych.
Wierzycielami rekordowych długów są najczęściej fundusze sekurytyzacyjne, które odkupiły długi od pierwotnych wierzycieli, jednak nie brakuje również wśród wierzycieli przedsiębiorstw z branży budowlanej lub finansowej, firm windykacyjnych oraz gmin.
Wierzycielem rekordzisty z długiem 45,3 mln zł jest jeden z sądów. - Kiedy myśleliśmy o tym, w jaki sposób moglibyśmy rozdysponować taką sumę, w głowie pojawiają się dziesiątki potencjalnych scenariuszy. Za 45 mln złotych można stać się właścicielem 45 stumetrowych mieszkań w Warszawie, czyli de facto dużego bloku – zaznaczył Adam Łącki.