Nagrodę im. Henryka Pobożnego otrzyma prof. Krzysztof Szwagrzyk [WIDEO]
Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej ustanowiło Nagrodę im. Henryka Pobożnego. 19 października otrzyma ją prof. Krzysztof Szwagrzyk. Uroczystość odbędzie się o godz. 17 w Centrum Spotkań im. Jana Pawła II w Legnicy.
Ideą nagrody jest promowanie i nagradzanie osób, które – poprzez odwagę, bezkompromisowość, wiedzę, kulturę i różne formy działalności publicznej – idą we współczesnym świecie drogą ukazaną niegdyś przez Patronów Bractwa: księcia Henryka Pobożnego i jego małżonkę Annę; osób, które w życiu publicznym stają w obronie cywilizacji łacińskiej – chrześcijańskiej, Ojczyzny, życia i godności człowieka.
Nagroda wręczana w Legnicy to wyraz wiary w to, że ideały, które były fundamentem chrześcijańskiej Europy i Polski są nadal żywe i warte tego, by stawać w ich obronie. Trzeba pamiętać o tym, że wprawdzie Henryk Pobożny poległ męczeńską śmiercią w bitwie z Mongołami pod Legnicą (9 kwietnia 1241 roku), jednakże najeźdźcy byli zmuszeni się wycofać i ówczesna Europa ocalała. Fakt przyznania nagrody im. Henryka Pobożnego w 2020 roku, w stulecie zatrzymania innych najeźdźców ze Wschodu – bolszewików, ma swoją specjalną wymowę.
Krzysztof Szwagrzyk to polski historyk, doktor habilitowany nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki, od 2016 zastępca prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.
Prowadzi poszukiwania osób zamordowanych w okresie stalinowskim od 2003, kiedy na polu 81 A Cmentarza Osobowickiego we Wrocławiu ekshumowano szczątki kpt. Włodzimierza Pawłowskiego. Kierował pracami ekshumacyjnymi w Kwaterze na Łączce na warszawskim Wojskowym Cmentarzu na Powązkach (prowadzonymi w trzech etapach w latach 2012-2017), na Służewcu oraz Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie. Zespół pod jego kierunkiem prowadził prace poszukiwawcze m.in. na Cmentarzu Osobowickim we Wrocławiu, w Dworzysku w powiecie nyskim, w Białymstoku, Rzeszowie, na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku, na terenie byłego więzienia Toledo przy obecnej ul. Namysłowskiej w Warszawie i wielu innych miejscach.
Warto wspomnieć również o laureatach poprzednich edycji:
2020 - prof. Andrzej Nowak
2021 - prof. Jan Żaryn
2022 - Halina Łabonarska
Gala Nagrody 2023 odbyła się w dwóch terminach, ponieważ na pierwszy termin (listopad 2023) jej laureaci (Angelika Korszyńska-Górny i Grzegorz Górny) nie mogli przyjechać z powodu śmierci ojca laureatki, która nastąpiła na dwa dni przed Galą. Gala wtedy odbyła się, ale bez laureatów
Źródło: Stowarzyszenie Sióstr i Braci Henryka Pobożnego i Anny Śląskiej, wikipedia, Republika
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.