Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
21:42 Watykan: Papież Leon XIV podczas rozpoczynającej się w sobotę wizyty w Hiszpanii spotka się z grupą ofiar nadużyć seksualnych w Kościele
21:10 Zełenski o odpowiedzi Putina na swój list otwarty: on po prostu nie chce zakończyć wojny
20:25 Reuters: Grupa stanowych prokuratorów generalnych przygotowuje sądowy pozew zmierzający do zablokowania przejęcia Warner Bros. Discovery przez Paramount Skydance
Ważne Ukazała się najnowsza książka prof. Sławomir Cenckiewicz, Michał Rachoń i Grzegorz Wierzchołowski. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Chełm zaprasza do złożenia podpisów poparcia dla komitetu inicjatywy ustawodawczej „Stop banderyzmowi”, 6 czerwca (sobota), w godz.11-15, ul. Lwowska 14
Wydarzenie W sobotę 6 czerwca o godz. 18.00 przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki odbędą się uroczystości związane z 16. rocznicą jego beatyfikacji. Jednym z wyjątkowych punktów wydarzenia będzie posadzenie drzewka tatrzańskiego przez górali
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" zapraszają na Jubileuszowe Spotkanie Czcicieli Męczenników z Pariacoto, 06-07 czerwca, Kalwaria Pacławska
Wydarzenie Kluby "Gazety Polskiej" Kołobrzeg, Koszalin zapraszają na spotkanie dr. Markiem Wochem 6 czerwca, godz. 16:00. Hotel Stary Koszalin, ul. Szczecińska 32
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Poznań zaprasza na spotkanie z posłem Januszem Kowalskim i konstytucjonalistą dr. Oskarem KIDĄ. 8 czerwca, godz. 18:00. Hotel Mercure, ul. Roosevelta 20, Poznań
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Elbląg i poseł Teresa Wilk zapraszają na spotkanie z legendą Solidarności Adamem Borowskim. 9 czerwca, godz. 17:00, Szkoła Wyższa im. Bogdana Jańskiego filia w Elblągu, ul. Stoczniowa 10
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Jelenia Góra zaprasza na spotkanie z dr. Markiem Wochem. 10 czerwca, godz. 18:00, aula w domu katechetycznym, ul. Mikołaja Kopernika 1, Jelenia Góra
Wydarzenia Informujemy, że powstał 565. Klub „Gazety Polskiej” w Hajnówce (woj. podlaskie)
Wydarzenia Informujemy, że reaktywował się Klub "Gazety Polskiej" Kołobrzeg (woj. zachodniopomorskie)
Wydarzenie ROG zaprasza na Marsz Pamięci w Auschwitz. 86. rocznica transportu Polaków. 14 czerwca, 12:00, Plac przed dworcem PKP Oświęcim
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Bytom zaprasza na spotkanie z prof. Zbigniewem Krysiakiem 15 czerwca, godz. 17:00 Aula przy parafii WNMP na rynku w Bytomiu.

Nadkom. Sylwester Marczak: Warszawska policja to niezwykle tolerancyjna policja. Nie tolerujemy tylko łamania prawa

Źródło: Telewizja Republika

Gościem redaktora Marcina Bąka w programie „Wolne głosy” na antenie Telewizji Republika był dziś rzecznik Komendy Stołecznej Policji, nadkom. Sylwester Marczak.

Rozmowa dotyczyła metod działania funkcjonariuszy wobec takich manifestacji jak te, które miały miejsce w minionym tygodniu. Czy policjanci rzeczywiście zachowali się zbyt brutalnie wobec protestujących przedstawicieli środowisk LGBT?

- Jak pan ocenia niedawne protesty na tle wydarzeń z ostatnich kilku lat? - zapytał prowadzący.

– To w Warszawie jako stolicy naszego kraju najczęściej odbywają się wszelkiego rodzaju protesty, akcje demonstracje, dlatego w KSP zawsze jest bardzo dużo pracy. Czy zmienia się charakter tych protestów? Myślę, że tak. Wszystko zależy od tego, w jakim stopniu angażują się w te wydarzenia na przykład politycy, w jaki sposób reagują na sytuacje kryzysowe, bo w tej sytuacji mamy pewną dość niepokojącą rzecz. Mówimy tu o działaniach policji związanych z wykonywaniem jej ustawowych zadań. Powodem tego, z czym mieliśmy do czynienia w miniony piątek, a musimy pamiętać, że nie było to zgromadzenie, było zadanie policji wynikające z postanowienia sądu z wystawionym nakazem aresztowania osoby w związku z postępowaniem w sprawie poważnych przestępstw – wskazał nadkom. Marczak.

-Politycy opozycji i cała strona lewicowo-liberalna mówią o nadmiernej brutalizacji. Z drugiej strony policjanci nie mają żadnego sprzętu typowego dla sytuacji rozruchów miejskich, jak pancerze, hełmy, pałki szturmowe, tarcze, nie użyli gazu łzawiącego – zwrócił uwagę redaktor Marcin Bąk.

– W tym wypadku podkreślamy cały czas, że używaliśmy oczywiście środków przymusu bezpośredniego. Z uwagi na zachowanie demonstrantów, użycie ich było konieczne, uznaliśmy jednak, że ta siła fizyczna była wystarczająca. Stosujemy takie same metody, jak policjanci na terenie całej Unii Europejskiej – wskazał rozmówca TV Republika.

– Pamiętajmy, że celem, w jakim policjant używa siły fizycznej jest pokonanie oporu biernego, czynnego, agresji drugiej strony po to, aby przywrócić porządek, aby zachowanie było zgodne z prawem. Nigdy użycie siły przez policjanta nie będzie wyglądało „ładnie”. Ono ma na celu właśnie przełamać zachowanie niezgodne z prawem. Stwierdzenia, że policjanci przekroczyli środki przymusu, użyli za dużo siły, są nieuprawnione – dodał Sylwester Marczak.

– Niestety, niepokojące są dla nas kolejne sygnały płynące ze strony polityków czy części komentatorów. Wskazuje się konkretnie, wprost, że grupa osób przyszła „odbić” osobę zatrzymaną zgodnie z nakazem i że to tak naprawdę nie jest jeszcze wszystko, co będzie się działo – podkreślił.

– Podkreślę raz jeszcze, że policja w Warszawie jest niezwykle tolerancyjną policją, ale w jednej kwestii zawsze będzie wyjątek: przypadki łamania prawa. Zabezpieczamy wiele przedsięwzięć, nie ma dla nas znaczenia, jakie ktoś reprezentuje poglądy, ale to, czy nie łamie prawa. Jeżeli łamie prawo, to musi liczyć się z konsekwencjami i nie inaczej było podczas piątkowego zgromadzenia – zaznaczył policjant.

 

 

TV Republika