Jak przekazał nadkom. Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego KGP, od czwartku na drogach w całej Polsce pojawia się więcej policyjnych patroli, które mają do dyspozycji m.in. laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory.
Kierowco, uważaj!
Komenda Główna Policji zwróciła uwagę, że rozpoczęty okres Wszystkich Świętych zawsze charakteryzuje się dużym natężeniem ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w obrębie cmentarzy i na głównych trasach dojazdowych.
W tym okresie, szczególnie w dniach od 31 października do 4 listopada policja zamierza skierować na drogi zdecydowanie więcej patroli. Do ich zadań ma należeć głównie zapewnienie płynności ruchu na głównych ciągach komunikacyjnych kraju, jak i drogach prowadzących do cmentarzy.
"W miejscach występowania znaczących spowolnień i utrudnień policjanci będą ręcznie kierować ruchem i tu prośba o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń gdyż na skrzyżowaniu nie ma miejsca i czasu na rozmowę z kierowcami, a to dzięki policjantom ruch może odbywać się możliwie płynnie"
- przekazał nadkom. Robert Opas.
Dodał, że policjanci będą zwracać szczególną uwagę na kierowców, którzy nie przestrzegają ograniczeń prędkości. Do dyspozycji maja mieć m.in. laserowe mierniki prędkości z rejestracją obrazu oraz pojazdy wyposażone w wideorejestratory.
Policjanci będą zwracać uwagę również na nieprawidłowe zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych.
"Należy spodziewać się także wzmożonych kontroli stanu trzeźwości i stanu psychofizycznego kierujących pojazdami"
- zaznaczył Opas.
Policja przypomina
Przypomniał, że 31 października i 1 listopada będzie obowiązywał zakaz ruchu pojazdów i zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12t, z wyłączeniem autobusów oraz niektórych innych pojazdów ze względu na rodzaj wykonywanego przewozu. 31 października zakaz będzie obowiązywał w godz. 18–22, zaś 1 listopada w godz. 8–22.
Policja zaapelowała, aby przed planowanym wyjazdem na groby zapoznać się z informacjami zawartymi na stronach urzędów miejskich o czasowych zmianach w organizacji ruchu, przewidywanych utrudnieniach, zalecanych objazdach i wyznaczonych parkingach. Przypomniała, że w wielu przypadkach pod bramę cmentarza będzie można się dostać wyłącznie komunikacją publiczną.
Uwaga również na mandaty!
Jak co roku, 1 i 2 listopada na cmentarzach w całej Polsce pojawiają się tłumy ludzi. Nie każdy jednak jest świadom tego, że w nekropoliach również obowiązują regulaminy oraz przepisy. Za nieprzestrzeganie ich natomiast grożą mandaty wynoszące nawet kilka tysięcy złotych (do 5000 złotych). Warto zauważyć, że otrzymanie mandatu na cmentarzu wcale nie należy do rzadkości...
Pierwszą i kluczową zasadą jest zakaz wprowadzania zwierząt, w szczególności psów na teren cmentarza. Osoby, które zignorują ten przepis, mogą spodziewać się otrzymania mandatu. Najczęściej stosowane jest to w przypadku braku zachowania środków ostrożności, to znaczy trzymania psa na smyczy lub brak założonego kagańca. Kara grzywny należna za to przewinienie to od 20 zł do nawet 5000 zł. Jest to zawarte w artykule 166 Kodeksu wykroczeń. Zaś w sytuacji gdy zwierzę zabrane na cmentarz ugryzie inną osobę z racji niezachowania środków ostrożności, właściciel może zostać ukarany ograniczeniem wolności.
Kolejną niedozwoloną czynnością, za którą grozi kara grzywny w wysokości 500 złotych jest kradzież stroiszu, czyli gałązek iglaków. I o czym warto pamiętać - co roku w okolicach Wszystkich Świętych Lasy Państwowe przeprowadzają specjalną akcję pod hasłem „Stroisz” i wzmożone kontrole w lasach.
Warto zwrócić również uwagę na Art. 141. Kodeksu wykroczeń. Przepis ten przewiduje grzywnę w wysokości do 1500 złotych lub karę nagany w przypadku umieszczania w miejscu publicznym „nieprzyzwoite ogłoszenie, napis lub rysunek albo używa słów nieprzyzwoitych”. Z kolei za zakłócanie spokoju i porządku w miejscu publicznym (np. hałasowanie) przewiduje się karę do 5000 złotych.
Podobną kwotę będzie trzeba zapłacić w przypadku wywołania zgorszenia na cmentarzu (np. odbycie stosunku płciowego). Za takie przewinienie grozi nawet kara ograniczenia wolności wynosząca od 5 do nawet 30 dni. Kolejnym zachowaniem podlegającym każe jest załatwienie swoich potrzeb fizjologicznych na terenie cmentarzy. W tym przypadku mowa nie tylko o karze grzywny do 1500 złotych, ale także karze nagany i ograniczeniu wolności z racji nieobyczajnego wybryku na terenie nekropolii.
Ponadto, jak już pisaliśmy wyżej, w dzień Wszystkich Świętych na cmentarzach obecne będą patrole policji. Funkcjonariusze będą przede wszystkim zwracać uwagę na złodziei grobów. W myśl art. 262 KK, w przypadku kradzieży z grobu złodziej podlega karze więzienia do 8 lat, natomiast minimalny wymiar kary wynosi 6 miesięcy.
Źródło: Republika, warszawawpigulce.pl, PAP
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.