Przejdź do treści
17:25 Mariusz Błaszczak: anulowanie postępowania na zakup dla wojska 32 kolejnych śmigłowców S-70i Black Hawk z zakładów PZL Mielec oznacza, że rozwój wojska został zahamowany
16:41 Watykan: papież Leon XIV potwierdził zamiar udania się do Turcji, aby wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego, jednego z najważniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa
16:05 Komisja Europejska: wszczęto postępowanie o naruszenie prawa UE przez Polskę w związku z niepełnym wdrożeniem unijnych przepisów dotyczących składowania odpadów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub „GP” Milanówek zaprasza na obchody 81. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, 2 sierpnia, g. 15.00 Msza św. w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej ul. Szkolna 7. Po mszy uroczystość na cmentarzu w Milanówku przy grobach Powstańców Warszawskich
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Na Śląsku żywe są wspomnienia niemieckiej hegemonii! | CZYTAJ WYWIAD

Źródło: wikipedia/ domena publiczna

Już jutro w Katowicach odbędzie się wydarzenie "Śląsk to Polska właśnie", którego zwieńczeniem będzie debata z udziałem reprezentantów świata nauki. O współczesnej śląskości rozmawialiśmy z Elżbieta Kogowska-Piasecka ze Stowarzyszenie Solidarni 2010, organizatorką wydarzenia.

TelewizjaRepublika.pl: W ostatnich tygodniach światowe media zajmują się tematem Katalonii, która próbuje uzyskać niepodległość. Często w dyskusji region ten porównywalny jest do Śląska. Czy słusznie?

Elżbieta Kogowska-Piasecka: Absolutnie nie. Katalonia to zupełnie inny świat. Nie da się tego porównać ze Śląskiem. Na Śląsku tendencje propolskie przetrwały przez wieki. Tu się mówiło po Polsku i myślało o Polsce. Autonomia, którą chce nam narzucić RAŚ tak naprawdę ma zabarwienie niemieckie. Mówią o swojej śląskości i państwowości śląskiej, a jednocześnie z Niemiec przyjeżdża gro uczestników ich działań. Uczestniczą w marszach, imprezach. Bardzo dobrą rzeczą było by, gdyby Ruch Autonomii Śląska pokazał, skąd ma pieniądze na swoje działania. Bo jeżeli z Niemiec, to powstaje pytanie, dlaczego Niemcom lub Ślązakom, którzy opuścili Śląsk i zadeklarowali, iż chcą mieszkać w Niemczech, zależy na rozbiciu naszego regionu.
Zwolennicy autonomii to tak naprawdę mniejszość. Zdają się w ogóle nie zwracać uwagi na to, że nikt tej autonomii oprócz nich nie chce.
Pamiętajmy, że w historii świata narody walczyły o wielkie, silne i jednolite państwa. Tylko takie przetrwały przez wieki.

Czy organizacje typu Ruch Autonomii Śląska mogą być zagrożeniem dla jedności Rzeczpospolitej?

Wielu Polaków nawet nie zdaje sobie sprawy, że tendencje separatystyczne na Śląsku istnieją i zapewne nie obawiają się o jakiekolwiek naruszenie granic Państwa Polskiego. My, mieszkańcy Śląska patrzymy jednak na to w inny sposób. Tu żywe są jeszcze wspomnienia niemieckiej okupacji i hegemonii, która trwała o wiele dłużej, niż w pozostałych częściach Polski. Tu, po agresji niemieckiej w 1939 roku na Polskę, Ślązacy deklarujący swoją niemieckość, mordowali swoich polskich sąsiadów.
Dziś Polska jest państwem stabilnym. Wydaje się, że nie ma możliwości rozbicia jedności Rzeczypospolitej. Niestety tendencje antynarodowe, które panują dziś w Europie, mogą stworzyć separatystom co najmniej wrażenie, że autonomia Śląska jest możliwa.

W przyszłym roku będziemy świętować 100-lecie niepodległości. Jaką rolę w staraniach niepodległościowych odegrał Śląsk i Ślązacy?

Ogromną. Powstania Śląskie, a właściwie III Powstanie Śląskie to bezapelacyjne zwycięstwo Polski. Trzeba zwrócić uwagę na to, że Polski Śląsk wywalczył swoją wolność sam, bez zbrojnej pomocy reszty kraju.
Nie do końca dobrze zorganizowany Plebiscyt na Śląsku spowodował, że wielu Polsków pozostało poza granicami naszego kraju. Powiaty, mniejsze miejscowości, które głosowały za Polską, pozostały na terenie obcego państwa.
Smutne jest to, że ci, którzy walczyli o niepodległość na Śląsku są dla Polsków tak mało znani. Właściwie Polacy znają tylko postać Wojciecha Korfantego. Nie zna się nazwisk Powstańców. Podręczniki szkolne o Nich nie piszą. Wielka szkoda.
Wydana w Opolu „Encyklopedia Powstań Śląskich” nie ma swoich wznowień, a jednocześnie ukazują się przewodniki i książki o Śląsku, które pomijają fakt i rolę Powstań Śląskich, całej walki o polskość na Śląsku.
Nie zapominajmy o tym, że walka o niepodległość na Śląsku spowodowała przyłączenie do Polski bardzo bogatego regionu gospodarczego.

Czego dotyczyć będzie państwa debata?

Celem debaty jest przypomnienie historii Śląska i odkłamanie nieprawdziwych informacji o Śląsku, które często pojawiają się w ustach np. członków RAŚ, ale też nieświadomych, którzy powielają informacje nieprawdziwe, albo niepełne. Wielokrotnie też różne środowiska zadawały sobie i nam pytanie, dlaczego się na takie nieprawdziwe informacje o Śląsku pozwala. Nawet w dyskusji na jednym z portali internetowych pewien znajomy Gliwiczanin słusznie zwrócił uwagę na to, że w Rocznicę Powstań Śląskich spikerzy nie mają barw biało-czerwonych w klapach marynarek, a powinni. Dlaczego wtedy w TV się o Powstaniach Śląskich nie mówi.
Z tego typu podejściem chcemy walczyć nobilitując Powstańców Śląskich i ludzi walczących o Polskość Śląska tak, jak na to zasługują. Nie zawsze byli właściwie szanowani. Nie idziemy na wojnę, ale będziemy bronili Polskości Śląska przed kłamstwami i manipulacją oraz przed wszelkiego rodzaju separatyzmem, czyli burzeniem tego, co stworzyli nasi przodkowie. To miejsce trudne. Gdy Niemcy wtargnęli w 1939r. na Śląsk, wielu polskich patriotów zostało przez sąsiadów deklarujących swoją niemieckość zamordowanych. Ich pamięci dedykujemy tę Debatę.

Rozmawiał: Mateusz Kosiński

Usunięto obraz. 

Telewizja Republika

Wiadomości

Atak Bodnara na prezes Manowską. Rzecznik SN: kontekst polityczny jest oczywisty

Gajcy: znając Donalda Tuska to jedno jest pewne, on nie wybacza spiskowania z jego plecami

Politycy PiS żądają dymisji w Instytucie Pileckiego po aferze ze Sznepfem

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Magda Stępień o traumie po śmierci synka: "Wolałabym umrzeć, niż znów prosić ludzi o pomoc"

NASZ NEWS: Instytut Pileckiego zmienia rzecznika. Mamy potwierdzenie po aferze ze Sznepfem

Nowy CBOS. Coraz więcej Polaków przeciwko rządowi Donalda Tuska

Polska mówi NIE polityce imigracyjnej UE i ekipie Tuska

SDP stanęło w obronie wolności słowa i wypowiedzi dla biskupów

Ruchniewicz się przestraszył? Usunięto skandaliczne wpisy o Obławie Augustowskiej!

Tusk dodał nowy wpis. Problem w tym, że... nikt nie wie, o co mu chodzi. KOMENTARZE

Najnowsze

Atak Bodnara na prezes Manowską. Rzecznik SN: kontekst polityczny jest oczywisty

Bodnar za wszelką cenę chce uniemożliwić zaprzysiężenie nowego prezydenta? Napisał list do Hołowni

Rzecznik Instytutu Pileckiego stracił swoją funkcję! Kto go zastąpi?

Leon XIV: niech powrót do korzeni wiary pozwoli nam doświadczyć daru pocieszenia Boga

Nowy selekcjoner, nowe porządki. Urban po pierwszej konferencji

Gajcy: znając Donalda Tuska to jedno jest pewne, on nie wybacza spiskowania z jego plecami

Politycy PiS żądają dymisji w Instytucie Pileckiego po aferze ze Sznepfem

Zabójstwo prof. Przemysława Jeziorskiego w Grecji. Wśród zatrzymanych jest jego była żona