Przejdź do treści
Debata Republiki Kolejna debata kandydatów na Prezydenta RP, której organizatorem będzie Telewizji Republika już 9 maja – proszę śledzić naszą antenę, portal i media społecznościowe
Spotkanie 29 kwietnia o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z publicystą TV Republika - Jakubem Maciejewskim. Miejsce: Wojewódzka Biblioteka Publiczna, ul. Ściegiennego 13, Kielce
Republika Uwaga, lokalne muxy nie nadają od 1 kwietnia Republiki. Chcąc oglądać naszą stację trzeba przejść na Mux 8
Republika Solidarni z Republiką! Każda wpłata od Państwa jest dla nas ogromnym wyrazem wsparcia. Wpłaty można dokonać, wykonując przelew: Fundacja Niezależne Media, nr konta: 78 1240 1053 1111 0010 7283 0412, dopisek: Darowizna na wolne media
Radio Republika Zachęcamy do słuchania naszego internetowego Radio Republika na stronie radiotvrepublika.pl
NBP NBP informuje: Narodowy Bank Polski działając niezależnie od nacisków politycznych, zapewnia stabilność cen i wspiera zrównoważony rozwój gospodarki. Niezależność banku centralnego to fundament silnej gospodarki. NBP działa na rzecz dobrobytu Polaków

NIK: Szerokie grono ekspertów w Warszawie pracuje nad sposobami kontroli IT

Źródło: Telewizja Republika

Siedemdziesięciu specjalistów z całego świata, zajmujących się audytem technologii informatycznych, pracuje w Warszawie nad wspólną metodologią kontroli. Wszystko po to, by zapobiegać porażkom w publicznych projektach informatycznych – poinformowała NIK.

Jak podkreślają eksperci, problemy z dużymi systemami informatycznymi występują na całym świecie; nawet najbardziej zaawansowanym krajom zdarzają się w tym zakresie spektakularne wpadki. Z drugiej strony dynamicznie rozwijające się technologie powodują, że ten obszar jest coraz trudniejszy do kontroli, a tradycyjne techniki audytów okazują się niewystarczające.

Dlatego – jak poinformowała NIK – zespół audytorów z USA, Polski, Indii i Brazylii opracował nowoczesny podręcznik kontroli informatycznej – IT Audit Handbook, który ma ujednolicać metodologię i omawia kluczowe obszary audytu IT, od zarządzania projektami aż po analizę aplikacji. Na podstawie tego podręcznika, przedstawiciele 21 najwyższych organów kontroli z całego świata – blisko 70 osób – przygotowują w Warszawie programy kontroli informatycznych.

– Okazuje się, że problemy, na jakie napotykamy w Polsce, z dużymi systemami informatycznymi, zdarzają się także w innych krajach. Skuteczny audyt minimalizuje ryzyko niepowodzenia projektu lub zapobiega powtórzeniu błędów w przyszłości – powiedział doradca prezesa NIK w dziedzinie IT Paweł Banaś. Jak dodał, przyszłość należy właśnie do kontroli IT.

Eksperci podkreślają, że wypracowanie skutecznych metod jest konieczne, bo technologie informatyczne są praktycznie wszędzie: w transporcie, opiece zdrowotnej, obronności, czyli w każdej dziedzinie życia publicznego. – Badaliśmy kiedyś przypadek wadliwych samochodów, w których był problem z poduszkami powietrznymi. Nie zdawaliśmy sobie sprawy, ile ma to wspólnego z technologią informatyczną. Ostatecznie kontrola musiała pójść właśnie w tym kierunku – ocenił Madhav Panwar, ekspert i trener z najwyższego organu kontroli USA. Według niego trudno sobie obecnie wyobrazić kontrolę, która w ogóle pomijałaby kwestie IT.

Przykładowo w Stanach Zjednoczonych, doszło w 2013 r. do głośnej awarii serwisu, który inicjował reformę systemu ubezpieczeń zdrowotnych. Z powodu problemów technicznych obywatele nie mogli skorzystać z rządowej strony internetowej i zbyt mało osób zapisało się na nowe polisy.

Do awarii systemu informatycznego doszło też podczas pierwszej tury niedawnych wyborów samorządowych w Polsce. Wyniki wyborów ogłoszone zostało dopiero tydzień po nich. Na skutek problemów z liczeniem głosów do dymisji podało się ośmiu z dziewięciu sędziów PKW; jeden sędzia odszedł, bo skończył 70 lat – Kodeks wyborczy przewiduje wygaśnięcie mandatu po ukończeniu 70. roku życia. Do dymisji podał się także szef Krajowego Biura Wyborczego Kazimierz Czaplicki.

Skuteczniejszym kontrolą systemów ma służyć projekt Biura INTOSAI ds. Rozwoju (INTOSAI – międzynarodowa organizacja zrzeszająca najwyższe organy kontroli). W jego ramach, poprzez należący do ONZ serwis edukacyjny UNITAR, uruchomiono kurs internetowy dla blisko 120 audytorów z całego świata, a teraz zorganizowano w Warszawie siedmiodniowe warsztaty.

PAP

Wiadomości

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Nie żyje Jadwiga Czarnołęska-Gosiewska

Nie śpieszymy się ze składaniem deklaracji podatkowych

Kazachstan przygotowuje się do agresji ze strony Rosji

Nadeszły ciężkie czasy dla palaczy. A to dopiero początek

„Ściśle Jawne”: PRL-owskie powiązania wiceprezesa Orlenu. W tle działania służb

ZUS przypomina o terminie złożenia wniosków o 800 plus

Szczecin: Ktoś strzelał w kierunku okien, bo na balkonie wisi baner Karola Nawrockiego

Najnowsze

Chińskie pontony dla migrantów sprzedawane online

Samolot z Polski zmuszony do lądowania w Niemczech

Niebezpieczny trend na TikToku. Francja alarmuje KE

Ma nadzieję, że Rosja i Ukraina dojdą do porozumienia w tym tygodniu

Atak dzikich zwierząt w stolicy Kenii. Dwie ofiary

Rosja stosuje zakazaną broń? Prawo międzynarodowe tego zabrania

Czy cuda potwierdzą jego wyjątkową pobożność?

Huti twierdzą, że amerykański atak spowodował 12 ofiar śmiertelnych