Jak ustalił dziennikarz Telewizji Republika, w trakcie ostatniego posiedzenia Komisji ds. Służb Specjalnych szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego płk. Dariusz Łuczak poinformował posłów, że ABW odebrała spółce Unizeto Technologies poświadczenie bezpieczeństwa przemysłowego oraz szefowi firmy Andrzejowi Bendig Wielowiejskiemu osobiste poświadczenie bezpieczeństwa osobowego, z powodu "utrzymywania stałych kontaktów przez prezesa firmy z ambasadą rosyjską".
Zgodnie z oświadczeniem ministra Jacka Cichockiego, w 2009 roku ABW wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające, którego efektem było cofnięcie certyfikatów dla Unizeto Technologies. Sama spółka zaś twierdziła, że jej poświadczenia wygasły, a ta nie ubiegała się o jego odnowienie.
Sformułowanie, którego użył na posiedzeniu sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych płk. Dariusz Łuczak, potwierdza ustalenia Telewizji Republika oraz Gazety Polskiej i jest kolejną informacją wskazującą na to, że polski cywilny kontrwywiad podejrzewał tę firmę i jej przedstawicieli o kontakty z rosyjskim wywiadem. Pomimo tego, firma Unizeto wygrywała przetargi, pozwalające jej na obsługę informatyczną kluczowych dla polskiej państwowości instytucji, takich jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowa Komisja Wyborcza.
Unizeto jest także jedną z pięciu firm w Polsce, które świadczą usługi podpisu elektronicznego dla milionów Polaków, a oskarżony o udział w obcym wywiadzie, zatrzymany w ubiegłym tygodniu prawnik Stanisław Sz. był w roku 2009 praktykantem firmy.
CZYTAJ TAKŻE: