Powiązana z Rosjanami spółka informatyczna Unizeto obsługująca najważniejsze polskie instytucje już parę lat temu straciła certyfikat bezpieczeństwa ABW, ustaliła Telewizja Republika. Informację potwierdzili przedstawiciel spółki oraz koordynator ds. Służb Specjalnych minister Jacek Cichocki. Firmy Unizeto nie ma na liście firm posiadających certyfikaty przemysłowe ABW.
Jak wynika z informacji, do których dotarła Telewizja Republika, opisywana w tekście Gazety Polskiej Spółka Unizeto, należąca do jedynego w Polsce konsula honorowego Federacji Rosyjskiej posiadała świadectwo bezpieczeństwa przemysłowego, wydane w 2006 r. Jednak w roku 2009 Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego cofnęła spółce to poświadczenie. Według naszych informacji w tym samym roku Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego cofnęła osobiste poświadczenie osobowe dostępu do informacji niejawnych oznaczonych klauzulą "Tajne" dla szefa spółki Andrzeja Bendiga Wielowiejskiego.
Zadaliśmy pytania o przyczyny tej odmowy w spółce Unizeto. Spółka poinformowała nas o tym, że "certyfikat bezpieczeństwa wygasł, a spółka nie starała się o jego odnowienie". Jednak nie uzyskaliśmy od spółki Unizeto odpowiedzi na pytanie o przyczyny, dla jakich ABW cofnęła do poświadczenie.
Jak ustaliła "Gazeta Polska", spółka Unizeto realizuje kontrakty informatyczne dla kluczowych polskich instytucji, takich jak Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, Zakład Ubezpieczeń Społecznych, Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Jak ustalił portal niezalezna.pl, spółka Unizeto realizowała również kontrakty dotyczące "dostawy urządzeń teleinformatycznych w wykonaniu specjalnym, o wysokim poziomie zabezpieczeń, umożliwiających przetwarzanie informacji o klauzuli ściśle tajne (wartość kontraktu wyniosła 1,2 mln zł brutto)”, a także dostarczała sprzęt komputerowy, między innymi przeznaczony dla jednostki sił specjalnych GROM.
Zadaliśmy również pytania o przyczyny cofnięcia certyfikatów w Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Rzecznik ABW ppłk. Maciej Karczyński nie chciał wprost odnieść do naszych pytań, zasłaniając się przepisami ustawy „o ochronie informacji niejawnych” z dnia 5 sierpnia 2010 r. Dane z ewidencji prowadzonych postępowań sprawdzających Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego udostępnia wyłącznie organom tam wskazanym. Dodał jednak, że "na stronie internetowej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego znajduje się wykaz przedsiębiorców posiadających świadectwa bezpieczeństwa przemysłowego wydane przez ABW. Wśród tych firm nie ma spółki Unizeto.
Nasze informacje potwierdza oświadczenie wydane przez koordynatora ds. Służb Specjalnych Jacka Cichockiego. Cytujemy fragmenty:
W 2009 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego wszczęła kontrolne postępowanie sprawdzające, a następnie odmówiła wydania firmie „Unizeto Technologies” kolejnych świadectw bezpieczeństwa przemysłowego i cofnęła posiadane przez tą firmę i jej prezesa świadectwa i poświadczenia bezpieczeństwa upoważniające do dostępu do informacji niejawnych. Prezes „Unizeto Technologies” odwołał się od tych decyzji do Prezesa Rady Ministrów.
W marcu 2010 r. min. Jacek Cichocki, działając z upoważnienia Prezesa Rady Ministrów, podtrzymał decyzje Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Tak więc od 2009 r. firma „Unizeto Technologis” nie posiada uprawnień do realizacji jakichkolwiek kontraktów związanych z dostępem do informacji niejawnych.