Przejdź do treści
22:20 Warszawa: w wieku 76 lat zmarł Janusz Wiśniewski - reżyser, jeden z najbardziej oryginalnych twórców widowisk plastycznych w Polsce, w latach 2003-2011 dyrektor Teatru Nowego w Poznaniu
22:04 Warszawa: sąd tymczasowo aresztował na trzy miesiące dwóch mężczyzn podejrzanych w sprawie śmiertelnego wypadku na Wisłostradzie
20:15 Hiszpania: państwowa agencja meteorologiczna AEMET wydała czerwone i pomarańczowe stopnia alarmowe we wschodniej i północno-wschodniej Hiszpanii w związku z intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powodzi
17:34 Ukraina: we wsi Zielony Dąb na Wołyniu upamiętniono Polaków, pomordowanych w 1943 r. przez nacjonalistów ukraińskich. W ich intencji biskupi rzymskokatoliccy odprawili mszę polową, w której uczestniczyli polscy i ukraińscy mieszkańcy tych terenów
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Msza przez media, komunia na rękę. Księża w walce z pandemią

Źródło: Fot. Flickr/Peter Goll

Uczestnictwo w mszy przez media, ograniczenie liczby wiernych w kościele, komunia na rękę, spowiedź także poza konfesjonałem – po apelu przewodniczącego KEP archidiecezje przedstawiają rozwiązania mające przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się koronawirusa podczas wielkanocnych obrzędów religijnych.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki zaapelował o przestrzeganie limitu uczestników zgromadzeń religijnych, o zachowywanie dystansu, zakrywanie ust i nosa, a także o dezynfekcję dłoni i respektowanie zasad higieny w obiektach sakralnych.

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że od soboty 27 marca do 9 kwietnia obowiązuje nowy limit osób w miejscach kultu religijnego – jedna osoba na 20 mkw. przy zachowaniu minimum 1,5 m odległości.

Metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz skierował do diecezjan specjalne słowo na Wielkanoc. – Zwracam się do wiernych i duchownych o pilne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa: jedna osoba na 20 mkw., dystans 1,5 m, dezynfekcja i noszenie maseczek. Zróbmy wszystko, by uczestnictwo w liturgii nie stanowiło dla kogokolwiek ryzyka zachorowania. Księża proboszczowie i rektorzy niech zadbają o zachowanie tych zaleceń sanitarnych – zaapelował.

Jednocześnie zaznaczył, aby duszpasterze umożliwili jak największej liczbie wiernych uczestnictwo w mszy wieczerzy Pańskiej, w liturgii Męki Pańskiej, Wigilii Paschalnej i w mszach niedzieli Zmartwychwstania.

Więcej mszy

„Uzasadnione jest zwiększenie liczby nabożeństw. Jednocześnie przypominam, że wciąż obowiązuje udzielona z racji pandemii dyspensa od obowiązku uczestnictwa w liturgii w uroczystości, niedzielę i święta nakazane. Dla wiernych niemogących realnie uczestniczyć w liturgii w kościołach, pomocą może być duchowa łączność przez media” – czytamy w liście.

Kościoły i kaplice powinny pozostać otwarte” – napisał metropolita wrocławski Józef Kupny. Jednocześnie wezwał do „odpowiedzialnego stosowania się do zaleceń władz państwowych”.

„Czas epidemii nie jest czasem zwyczajnym i nie możemy dziś organizować duszpasterstwa tak, jak realizowaliśmy to w latach, kiedy nie groziło nam żadne niebezpieczeństwo” – napisał. „Wyrażam swoją nadzieję, że proboszczowie i administratorzy parafii, świadomi swojej odpowiedzialności, znajdą optymalne rozwiązania zgodne z prawem kanonicznym oraz postanowieniami władz państwowych” – stwierdził. Metropolita wezwał do organizacji większej liczby mszy i do wprowadzenia przez parafie możliwości uczestniczenia we mszy na zewnątrz kościołów.

Komunia na rękę

Archidiecezja łódzka opublikowała zestaw zaleceń mających na celu powstrzymywanie rozprzestrzeniania się koronawirusa podczas nabożeństw. Obejmują one m.in przyjmowanie komunii na rękę, przekazywanie znaku pokoju za pomocą skinięcia głowy, zastąpienie pocałunków liturgicznych ukłonami, a także dopuszczenie spowiedzi poza konfesjonałem. Kuria podkreśliła jednak, że według prawa kanonicznego nie można nakazać nikomu przyjmowania komunii na rękę, a jedynie do tego silnie zachęcać.

Według zaleceń łódzkiej kurii wierny może na indywidualną prośbę otrzymać komunię również poza nabożeństwem. Ponadto kuria podkreśliła, że dla realizacji trzeciego przykazania kościelnego, nakazującego katolikowi przyjąć komunię przynajmniej raz w roku w okresie Świąt Wielkanocnych, KEP przyjęła, że ustaliła, że okres, w którym obowiązuje to przykazanie, obejmuje czas od Środy Popielcowej do niedzieli Trójcy Świętej (30.05.2021).

Święcenie pokarmów w rodzinie

Łódzka kuria poinformowała też o możliwości poświęcenia pokarmów wielkanocnych w gronie rodzinnym. Zaleciła również organizację tradycyjnych procesji Wielkiego Tygodnia „w formie skromniejszej, najlepiej jedynie z udziałem celebransa i asysty tak, aby wierni mogli pozostać na swoich miejscach”.

Arcybiskupstwo w Gnieźnie opublikowało zestaw zaleceń, w którym przypomina o dyspensie arcybiskupa Wojciecha Polaka dla wszystkich wiernych archidiecezji gnieźnieńskiej od uczestnictwa w niedzielnych i świątecznych mszach.

Abp. Polak w swoim komunikacie prosi wiernych o "jednoczenie się na modlitwie w rodzinach, poprzez środki masowego przekazu, a także poprzez transmisje internetowe diecezjalne i parafialne". Zwrócił również uwagę na możliwość praktykowania tzw. komunii duchowej, niewymagającej bezpośredniego kontaktu z kapłanem.

Niektóre diecezje wciąż pracują nad zestawami zaleceń i zasad, które obowiązywać będą wiernych w czasie Świąt Wielkanocnych. Ich przedstawiciele zapowiadają publikację wytycznych w poniedziałek.

PAP

Wiadomości

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Premier chciał błysnąć po wygranej Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Świątek zwyciężyła Wimbledon. Czeka ją duża nagroda finansowa i awans w rankingu

Unia Europejska z rekordową liczbą ludności

Księżna Kate w loży królewskiej na Wimbledonie. Owacje na stojąco i wyjątkowy moment z Igą Świątek

Pierwsze słowa Igi po wygranej: nigdy nawet o tym nie marzyłam

Z całego świata płyną gratulacje! Świątek pokonała Anisimovą w finale Wimbledonu

IMGW ostrzega przed wzrostem stanów wody. Wiemy, których regionów dotyczy

Prezydent Andrzej Duda do Igi Świątek: napisała Pani historię — nie tylko polskiego sportu, ale i polskiej dumy

Najnowsze

Dwie ambasady założyły się o wynik finału w Wimbledonie. Stawką makaron z truskawkami

Politico: Komisja Europejska porzuciła plan wprowadzenia podatku cyfrowego

Asyż przygotowuje się do odpustu Porcjunkuli i Jubileuszu Młodzieży

Bundestag bez tęczowych flag w biurach posłów. Koniec z wyróżnianiem ideologii LGBT

Mało co ostatnio łączy Polaków, ale Iga TAK! Internet huczy po wygranej!

Premier chciał błysnąć po wygranej Świątek, ale nie wyszło

Będą 30-procentowe cła na towary z UE i Meksyku od 1 sierpnia. Bruksela chce negocjować z Trumpem

Porzucek: „uroczyste unieważnienie referendum” było przemyślanym posunięciem Tuska