Przejdź do treści
13:07 Sanepid: sześć kąpielisk nad Zatoką Gdańską w powiecie nowodworskim, od Mikoszewa do Kątów Rybackich, jest w sobotę zamkniętych z powodu wykrycia pozostałości smolistych – mazutu w badanych próbkach wody
11:16 Tarnów: policjanci szukają mężczyzny, który w piątek wieczorem ranił najprawdopodobniej nożem 17-latka na ul. Katedralnej w centrum miasta. Nastolatek z raną brzucha trafił do szpitala, jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo
10:57 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski: Rosja użyła w nocnych atakach 26 pocisków manewrujących i 597 dronów. Doszło do największego od początku wojny ataku dronów na Lwów
09:49 Sondaż SW Research dla "Rzeczpospolitej": prawie trzy czwarte Polaków deklaruje, że wzięłoby udział w referendum dotyczącym nielegalnej migracji
08:38 Po południu na Polach Grunwaldzkich odbędzie się inscenizacja bitwy wojsk polsko-litewskich z Zakonem Krzyżackim z 1410 roku. W plenerowym widowisku historycznym wystąpi 1,2 tys. rekonstruktorów z bractw rycerskich
Wydarzenie 9-12.07 od godz. 11.00 do 19.00 w Piotrkowie Tryb. przed Galerią Handlową przy ul. Słowackiego oraz w biurze na ul. Konarskiego trwa zbiórka podpisów poparcia referendum w sprawie odwołania Prezydenta i Rady Miasta i sprzeciwu wobec nielegalnej migracji!
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Poseł Agnieszka Wojciechowska van Heukelom oraz Klub "Gazety Polskiej" Łódź Górna zapraszają na spotkanie z Jackiem Saryuszem Wolskim, 14 lipca, godz. 18:00, ul. Piotrkowska 143, Łódź
Wydarzenie Wiec poparcia dla Ryszarda Majdzika. 14 lipca (poniedziałek), godz. 12:30 pod Sądem Rejonowym, ul. Przy Rondzie 7, Kraków
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Morawiecki: Codziennie około 100 tirów wyjeżdża z Polski z polską pomocą na Ukrainę

Źródło: Fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził siedzibę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) w miejscowości Niemce w woj. lubelskim. Agencja odpowiedzialna jest m.in. za organizację logistyki pomocy międzynarodowej, czy punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Rząd zapewnia, że wszystkie osoby, które przybędą do Polski otrzymają pomoc. Strona polska blisko współpracuje ze stroną ukraińską dostarczając m.in. leki, żywność i sprzęt przeciwpożarowy.

– To zbrodnia przeciw ludzkości. Aby Ukraińcy mogli się bronić, aby Ci dzielni ludzie mogli stawiać opór Rosji, to jednocześnie potrzebna jest pomoc. Przede wszystkim pomoc humanitarna – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Rząd organizuje pomoc zarówno zbierając różnego rodzaju środki z całego kraju, ale również kupując najbardziej potrzebne towary i wysyła je na Ukrainę. Dodatkowo jesteśmy organizatorami ogólnoeuropejski akcji. Do nas trafiają kolejne transporty, które po uzgodnieniu z Ministerstwem Zdrowia Ukrainy, dystrybuujemy do różnych miast lub do osób, które najbardziej tego potrzebują.

Pomoc zza Polskiej granicy

Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych przyjmuje pomoc zza granicy. Nasi sojusznicy dostarczają do Polski towary, dobra materialne dla Ukrainy. Premier Mateusz Morawiecki okazał wdzięczność za przekazywane dary dla potrzebujących.

CZYTAJ: Pieniądze, krew, mieszkania. Polacy tłumnie ruszyli z pomocą dla uchodźców

– Dzisiaj codziennie około 100 tirów, ciężarówek wyjeżdża z Polski do miast, do szpitali, szkół, żłobków, przedszkoli, samorządów po stronie ukraińskiej z polską pomocą. Z pomocą, która płynie przez Polskę z wielu innych stolic europejskich, za które też dziękuję – podziękował premier Mateusz Morawiecki. I dodał: Tyle możemy zrobić i tyle powinniśmy zrobić.

Rzeczy materialne i pomoc z serca są przekazywane Ukraińcom

Z Polski do Ukrainy transportowane są przede wszystkim leki, antybiotyki, środki opatrunkowe, środki higieniczne, ale także żywność o dłuższym terminie przydatności do spożycia. Dostarczamy także koce, śpiwory, czy łóżka. Do szpitali w Ukrainie przekazywane są agregaty prądotwórcze. W transportach wysyłamy także sprzęt przeciwpożarowy i gaśnice.

– Wiemy doskonale, co dzieje się w Ukrainie. Co chwilę bomby spadają na przedszkola, szkoły, szpitale, na osiedla – te środki są tam coraz bardzo potrzebne – podkreślił szef polskiego rządu.

Już ponad 700 tys. osób przybyło do Polski

Łącznie 787 tys. osób przyjechało do Polski od momentu wybuchu wojny w Ukrainie. Ostatniej doby Służba Graniczna odprawiła 106 tys. osób na polsko-ukraińskiej granicy. Rząd zapewnia, że wszyscy otrzymają pomoc. Rezerwa noclegowa przygotowana jest w całym kraju. Dzięki darmowym transportom możliwa jest relokacja wszystkich ludzi do poszczególnych punktów w całej Polsce.

Centra pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Polska stała się dla Ukrainy wielkim hubem humanitarny. Dodatkowo dzięki wsparciu samorządów w naszym kraju działa już 30 punktów recepcyjnych przygotowanych dla uchodźców z Ukrainy. Osoby te otrzymują tam informacje na temat pobytu, podstawową opiekę medyczną, miejsce na odpoczynek oraz zostanie im wskazane tymczasowe zakwaterowanie. Przede wszystkim Polacy oferują swoje wsparcie. To ludzie dobrej woli pomagają i przyjmują uchodźców do swoich domów. Słowa podziękowania należą się również organizacjom pozarządowym i wolontariuszom, którzy zaangażowali się w cały proces pomocy humanitarnej.

– Otwieramy dziś w Polsce naszą granicę, nasze domy, nasze serca w czasie, kiedy tam w Rosji i Ukrainie dzieją się rzeczy naprawdę okropne – mówił Prezes Rady Ministrów.

CZYTAJ: PKP Intercity. Bezpłatnie pociągami dotarło do Polski ponad 100 tys. Ukraińców

Kancelaria Premiera

Wiadomości

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Żaryn: rząd Tuska nie stanąłby na wysokości zadania podczas ataku hybrydowego Białorusi z 2021 roku

Dr Kontek i opowieść o „sfałszowanych” wyborach. „Ekspert” wierzy w bukmacherów

Rzeź w Essen. Ruszył proces Shadiego A.

Polacy chcą referendum w sprawie nielegalnej migracji. Tusk ma kolejny problem?

Prezydent Duda upamiętnia Obławę Augustowską: „To była planowa eksterminacja”

80. rocznica Obławy Augustowskiej. Wciąż nie wiemy, jaki los spotkał porwanych przez sowietów

Hołownia stawia się Tuskowi ws. zaprzysiężenia Nawrockiego. Będzie komisja śledcza?

Najnowsze

NASZ NEWS: dziennikarze Republiki omawiają kulisy nacisków Tuska na Hołownię ws. zaprzysiężenia Nawrockiego

Były członek PKW składa zawiadomienie do prokuratury ws. próby opóźnienia zaprzysiężenia Nawrockiego przez Tuska

Bruksela czy Berlin? Morawiecki pyta Tuska, kto mu zabronił sprzeciwić się paktowi migracyjnemu [WIDEO]

Władza się sypie. Tusk traci kontrolę nad koalicją

Tusk blokuje powołanie prezesa Izby Pracy Sądu Najwyższego. Manowska reaguje

Polska po raz pierwszy znalazła się na czerwonej liście KE. Pogarsza się sytuacja finansowa

Polacy ocenili Hołownię. Wynik może zaskoczyć Tuska

Tusk traci kontrolę nad koalicjantami