Minister Dziedziczak: niezwykle ważne jest, aby Polonia tworzyła za granicami propolskie lobby
Prosimy Polonię o to, by broniła dobrego imienia Polski i tworzyła propolskie lobby w każdym miejscu, w którym jest; to dwa niezwykle ważne, bieżące zadania - mówił w sobotę w PR24 wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak.
Wiceminister podkreślił, że rząd zawsze apeluje do Polonii o "kilka rzeczy".
"Pierwsza rzecz to oczywiście utrzymanie polskości w następnych pokoleniach, stąd tak mocno stawiamy na język polski, na formację w języku polskim, ale dwa zadania takie bieżące, niezwykle ważne i niezwykle ważne też dla Polski to obrona dobrego imienia Polski i tworzenie propolskiego lobby w każdym miejscu, gdzie Polonia jest" - podkreślił.
Nawiązując do tych zadań, wiceminister podał przykład Kanady jako państwa, które jego zdaniem jest "chyba najlepszym miejscem, gdzie widać przepaść", jeśli chodzi o skuteczność mniejszości polskiej oraz mniejszości ukraińskiej.
Wicemin. #Dziedziczak w @PolskieRadio24: Prosimy Polonię o to, by broniła dobrego imienia Polski i tworzyła propolskie lobby w każdym miejscu, w którym jest; to dwa niezwykle ważne, bieżące zadania.
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP (@MSZ_RP) 17 lutego 2018
https://t.co/ghOU2gQWh8 pic.twitter.com/0pF7qrX193
Jak mówił, w Kanadzie Ukraińców jest "niewiele więcej" niż Polaków. Mimo to, jak podkreślił, mają oni "bardzo duży wpływ na opinię publiczną, na media", mają także kilku swoich parlamentarzystów. "W zasadzie wypracowali sobie następującą pozycję: Kanada jest najbardziej proukraińskim krajem na świecie" - powiedział wiceminister.
Dyskusję na temat dobrego imienia Polski wywołała ostatnio w mediach polskich i zagranicznych nowelizacja ustawy o IPN, krytykowana m.in. ze strony Izraela, USA i Ukrainy.
Zgodnie z nowelizacją ustawy o IPN, każdy kto publicznie i wbrew faktom przypisuje polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne - będzie podlegał karze grzywny lub pozbawienia wolności do lat trzech. Taka sama kara grozi za "rażące pomniejszanie odpowiedzialności rzeczywistych sprawców tych zbrodni".
Zgodnie z ustaleniami, które zapadły podczas rozmowy premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Izraela, został powołany zespół ds. dialogu prawno-historycznego z Izraelem. Na czele zespołu stanął wiceszef MSZ Bartosz Cichocki
Polecamy Nasze Programy
Wiadomości
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
Najnowsze
Warszawska afera śmieciowa, czyli największy problem Rafała Trzaskowskiego
Komentator TVN ZSZOKOWAŁ na wizji: „Ostatnie komunikaty są tak samo wiarygodne jak te z kancelarii premiera”
Stefaniuk: Prokurator, który zatrzymał Romanowskiego, dalej prowadzi sprawę, a powinien być odsunięty
SKW pod ostrzałem – kulisy decyzji wobec gen. Gromadzińskiego i prof. Cenckiewicza