Rośnie sukces popularności najnowszych zestawów rakietowych rodzimej produkcji. Firma Mesko wychodzi na niekwestionowanego lidera w segmencie uzbrojenia w tej części Europy. Wiceprezes spółki Przemysław Kowalczuk zdradził w Telewizji Republika, że firma podpisze niebawem umowy z USA. Nie jest też wykluczona ekspansja na inne rynki zbytu.
- Sukces zbudowany jest na dwóch filarach. Pierwszy oparty jest na wydarzeniach za naszą wschodnią granicą, ale także na tym, co wydarzyło się w Gruzji. Drugim filarem jest dostosowanie spółki do wymagań naszego największego sojusznika - USA i udana kontraktacja eksportowa na tamtym kierunku. To jest też wyraźny sygnał dla całego świata, że temu uzbrojeniu można zaufać i najwięksi są zainteresowani, mówił P. Kowalczuk w rozmowie z Piotrem Nisztorem.
#DzieńzRepubliką | @pkowalczuk_opl (@PGZ_MESKO_SA): Sukces popularności naszych zestawów rakietowych zaskoczył wszystkich. Ale znając ich parametry, w szczególności porównując do innych zestawów wielkim zaskoczeniem nie jest.#Włączprawdę #RepublikaTV
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 13, 2022
Kontrakt z USA? - dopytywał prowadzący.
„Mogę potwierdzić, że takie negocjacje trwają. Obecna sytuacja zwiększyła pulę zainteresowanych. Jest to szereg potencjalnych klientów”.
#DzieńzRepubliką | @pkowalczuk_opl (@PGZ_MESKO_SA): Kontrakt z USA jest określony na początek na kilkaset pocisków wraz z zestawami startowymi.#włączprawdę #TVRepublika
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 13, 2022
Na jakie sumy?
„Takie, których Mesko jeszcze nigdy nie widziało i zapewniam, że zostaną zawarte”, odparł wiceprezes spółki Przemysław Kowalczuk w Telewizji Republika.
Przedstawiciel Zarządu firmy stwierdził też, że „jest cała pula uzbrojenia czy rozwiązań, które może być i zapewne będzie w niedalekiej przyszłości przedmiotem eksportu, bo już teraz jest przedmiotem zainteresowania, jak np. system "Pirat" przeciwpancerny system z samonaprowadzaniem na wiązkę odbitą laserowo”.
#DzieńzRepubliką | @pkowalczuk_opl:Jednym z przykładów bliskich zainteresowania @PGZ_MESKO_SA jest system pirat przeciwpancerny,system z naprowadzaniem na wiązkę laserową odbitą.Tym systemem zainteresowane są różne armie świata i tego tematu na pewno nie odpuścimy. #RepublikaTV
— Telewizja Republika 🇵🇱 #włączprawdę (@RepublikaTV) April 13, 2022
Tym systemem jak wynika z informacji przekazanych przez naszego gościa, zainteresowane są różne armie świata. „Na pewno tego tematu nie odpuścimy”, dodał.
Według Kowalczuka hitem eksportowym może za chwilę być remont z recertyfikacją pocisków przeciwokrętowych Naval Strike Missile. „Mamy niedaleko Warszawy otwarte nowe centrum serwisowe gdzie te pociski okrętowe przechodzą upgrade”, podsumował wiceprezes spółki Mesko.
Mesko to przedsiębiorstwo powołane w 1922 r., a działające od 25 sierpnia 1924 r. początkowo jako Państwowa Fabryka Amunicji następnie Zakłady Metalowe MESKO SA. Obecnie przedsiębiorstwo produkuje broń i amunicję z siedzibą w Skarżysku-Kamiennej.
W skład MESKO S.A. wchodzą Dezamet S.A., Zakłady Chemiczne Nitro-chem S.A., Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne „Belma” S.A. i Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” sp. z o.o.
Cała rozmowa z wiceprezesem spółki Mesko Piotrem Kowalczukiem z Piotrem Nisztorem w oknie poniżej. Polecamy!