Przejdź do treści
Republika Piotr Nisztor zaprasza o godzinie 20:30 na program "Ściśle Jawne", w którym zobaczymy reportaż Cezarego Gmyza o Instytucie Pileckiego i Krzysztofie Ruchniewiczu
14:43 Norwegia: Maciej Megier został w Bergen mistrzem Europy do lat 23 w biegu na 3000 metrów z przeszkodami. Czasem 8:20.17 poprawił rekord życiowy
13:41 Wielkopolska: mierzący 7 km zator drogowy powstał w niedzielę na poznańskim odcinku autostrady A2 w kierunku Świecka. Korek jest spowodowany pracami przy przebudowie obwodnicy Poznania
13:08 IMGW: w niedzielę na zachodzie kraju upały, na wschodzie burze. W poniedziałek w całym kraju będzie gorąco, temperatura może wynieść nawet do 32 st. C
12:54 Instytut Ordo Iuris zachęca do podpisywania petycji w sprawie zablokowania nielegalnej imigracji do Polski. Petycja jest dostępna na stronie niedlaimigracji.pl
12:43 USA: odwołano ostrzeżenia przed tsunami po trzęsieniach ziemi u wybrzeży Kamczatki
12:02 Gdańsk: w niedzielę zamkniętych jest pięć kąpielisk w północnej Polsce z powodu zakwitu sinic. Czerwone flagi zawisły na morskich kąpieliskach także z powodu wysokich fal i prądów wstecznych
Wydarzenie Poseł Dorota Arciszewska-Mielewczyk oraz Klub „Gazety Polskiej” Kościerzyna zapraszają na spotkanie z posłami Mariuszem Goskiem oraz Dariuszem Mateckim, 21 lipca, godz. 16.30, ul. 3 maja 9, Kościerzyna.
Wydarzenie Klub „GP” Wejherowo zaprasza na spotkanie autorskie z Adamem Borowskim pt."Losy PEOWIACZEK inspiracją do obrony suwerenności Polski”, 22 lipca (wtorek), godz. 18:00, sala JPII przy Kolegiacie PW. Św Trójcy ul Kościuszki, przy Placu Wejhera, Wejherowo
Wydarzenie USA: Kluby Gazety Polskiej Nowym Jorku zapraszają 23 lipca o godz. 19.00 Polonię na spotkanie autorskie z europosłem Danielem Obajtkiem, które odbędzie się w Cracovia Manor, Wallington, NJ07057
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej Aleksandrów Łódzki zaprasza na wspólne śpiewanie piosenek powstańczych w dniu 3.08. po mszy świętej o godzinie 12:00 w kościele pw. Świętych Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim
Portal tvrepublika.pl informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!

Maląg: decyzja o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej nie została jeszcze podjęta

Źródło: pap

Nie możemy pozwolić na narzucanie jakichkolwiek treści ideologicznych niezgodnych z polską konstytucją - powiedziała minister rodziny Marlena Maląg.

- Decyzja o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej nie została jeszcze podjęta; trwają analizy, które pomogą podjąć decyzje - powiedziała PAP minister rodziny Marlena Maląg. Nie możemy pozwolić na narzucanie jakichkolwiek treści ideologicznych niezgodnych z polską konstytucją - dodała.

Chodzi o Konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (nazywanej konwencją antyprzemocową lub konwencją stambulską). Ma ona chronić kobiety przed wszelkimi formami przemocy oraz dyskryminacji. Dokument zakłada m.in., że istnieje związek przemocy z nierównym traktowaniem, oraz że przemoc nie może być usprawiedliwiana tradycją ani religią.

Polska podpisała konwencję w grudniu 2012 r., a ratyfikowała - w 2015 r. Od początku budziła ona kontrowersje; przytaczano argumenty o jej niezgodności z konstytucją oraz o tym, że stanowi zagrożenie dla polskiej tradycji rodziny.

Minister Maląg powiedziała w sobotę PAP, że decyzja o wypowiedzeniu konwencji stambulskiej jeszcze nie została podjęta. Zaznaczyła, że trwają w tej sprawie analizy. "Nie możemy pozwolić na narzucanie Polsce jakichkolwiek treści ideologicznych, które nie są zgodne z polską konstytucją i zasadami obowiązującymi w naszym kraju" - powiedziała Maląg.

Podkreśliła, że decyzja będzie podjęta z zachowaniem praw wynikających z zapisów konwencji, z którymi nasz kraj się zgadza. "Chodzi o takie wdrożenie jej zasad, żeby obok słusznych przepisów nie przyjmować treści ideologicznych" - powiedziała minister.

W miniony czwartek na antenie TV Trwam szefowa MRPiPS poinformowała, że Polska złożyła zastrzeżenia do konwencji. - Mamy teraz czas, tak naprawdę ustawowy, do końca roku, na wyrażanie swojego stanowiska. Będziemy pracowali razem z resortem sprawiedliwości i Ministerstwem Spraw Zagranicznych, aby przede wszystkim przygotować ustawę i podjąć stosowne kroki do pewnych zmian, które koniecznie powinny być wprowadzone - powiedziała minister.

Na pytanie, czy tzw. konwencja stambulska zostanie przez Polskę wypowiedziana, Maląg odpowiedziała: - Polska przede wszystkim przygotowuje się do zmian, bo już oprotestowaliśmy, wyraziliśmy swoje stanowisko i przygotowujemy się przede wszystkim do wypowiedzenia, kiedy, to zostanie już skonsultowane właśnie z Ministerstwem Sprawiedliwości.

Z kolei wiceszef MS Marcin Romanowski powiedział w sobotę PAP, że Ministerstwo Sprawiedliwości od dawna jest przygotowane do tego, by rozpocząć formalne prace nad wypowiedzeniem tzw. konwencji stambulskiej. Zdaniem Romanowskiego jej postanowienia w warstwie ideologicznej są sprzeczne z polskim porządkiem konstytucyjnym. Podkreślił, że przewidziane w niej standardy dotyczące ochrony przeciw przemocy są realizowane przez Polskę "z nawiązką" dzięki ustawodawstwu krajowemu.

W tzw. konwencji stambulskiej figuruje zapis, że kultura, zwyczaje, religia, tradycja czy tzw. "honor" nie będą uznawane za usprawiedliwienie dla wszelkich aktów przemocy objętych jej zakresem. Konwencja określa również tzw. płeć społeczno-kulturową, która oznacza społecznie skonstruowane role, zachowania, działania i atrybuty, które dane społeczeństwo uznaje za odpowiednie dla kobiet lub mężczyzn.

Według części polityków, konwencja jest nacechowana ideologicznie, a do uregulowania kwestii w niej zawartych wystarczają przepisy prawa krajowego. W 2016 r. pojawiły się informacje o planach wypowiedzenia konwencji, jednak zdementował je zarówno resort sprawiedliwości, jak i Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W czwartek Chrześcijański Kongres Społeczny Marka Jurka oraz Instytut Ordo Iuris zapowiedzieli zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem, którego celem jest wypowiedzenie konwencji stambulskiej oraz opracowanie Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny.

Zdaniem autorów projektu ustawy, konwencja "uderza w podstawy polskiego porządku ustrojowego kwestionując autonomię i tożsamość rodziny oraz ograniczając prawo do wychowania dzieci przez rodziców".

PAP

Wiadomości

Tusk zjada przystawki i tworzy partię Owsiaka

Nowy program wyborczy PiS. Jarosław Kaczyński podał datę rozpoczęcia prac

Instytut Ordo Iuris: Barbara Nowacka powinna zostać zdymisjonowana

Na ile realny jest zamach stanu przez Tuska?

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kamczatki. Jest ostrzeżenie przed tsunami [WIDEO]

Tusk pod presją! Granicę chroni dopiero po reakcji Ruchu Obrony Granic

Matecki do Niemców: nie ma zgody polskiego społeczeństwa na podrzucanie nam ich problemów [WIDEO]

Straż Graniczna: W ciągu ostatniej doby do Polski nie wpuszczono siedmiu osób

Lis znów w nienawistnym szale. Wściekły wpis po antyimigrandzkich marszach w Polsce

Ordo Iuris zachęca do podpisywania petycji w sprawie nielegalnej imigracji

Tak potrafi tylko Platforma. Deweloperzy dostaną teren w zabytkowej części Poznania

Ukraińcy zaatakowali Moskwę dronami. Rosjanie w popłochu, ruch lotniczy na czterech lotniskach zawieszony

Niemiecka gazeta przyznaje, że w Polsce panuje cenzura w mediach "głównego nurtu" ws. imigrantów

Tusk i Bodnar brzydko się chwytają

To już koniec Polski 2050? Polacy są bardzo sceptyczni wobec przyszłości partii Hołowni

Najnowsze

Tusk zjada przystawki i tworzy partię Owsiaka

Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży Kamczatki. Jest ostrzeżenie przed tsunami [WIDEO]

Tusk pod presją! Granicę chroni dopiero po reakcji Ruchu Obrony Granic

Matecki do Niemców: nie ma zgody polskiego społeczeństwa na podrzucanie nam ich problemów [WIDEO]

Straż Graniczna: W ciągu ostatniej doby do Polski nie wpuszczono siedmiu osób

Nowy program wyborczy PiS. Jarosław Kaczyński podał datę rozpoczęcia prac

Instytut Ordo Iuris: Barbara Nowacka powinna zostać zdymisjonowana

Na ile realny jest zamach stanu przez Tuska?