Przejdź do treści
NBP Prezes NBP Prof. Adam Glapiński: Narodowy Bank Polski ma w tej chwili ponad 613 ton złota. Jesteśmy w top 10 państw o największych zasobach złota na świecie. To jest historyczny moment.
Ważne Alarm o wolność słowa w Polsce. Rusza akcja informowania świata o zarzutach represji wobec niezależnych i konserwatywnych dziennikarzy. Szczegóły na portalu tvrepublika.pl
11:56 Niemcy: sprawca zamachu na jarmark w Magdeburgu skazany na dożywocie
11:28 Włochy: Alarm z powodu upałów w 18 miastach, coraz więcej zgłoszeń na pogotowie
11:26 Śląskie: Oszuści rozsyłają fałszywe SMS-y o mandatach za przekroczenie prędkości na autostradzie A4
10:05 Francja: Dwie trzecie kraju nadal w strefie wysokich temperatur
09:45 Wenezuela: Ponad 50 tys. nazwisk na liście zaginionych po trzęsieniu ziemi
07:40 Wielkopolskie: Po wypadku kolejowym w Białośliwiu udrożnienie ruchu na jednym torze możliwe w piątek wieczorem
07:18 Warszawa: Od soboty wprowadzony zostanie wakacyjny rozkład komunikacji miejskiej
07:12 Warszawa: Z powodu upału w weekend zamknięte będą oddziały Muzeum Narodowego
06:20 Badanie IBRiS dla PAP: 58 proc. badanych uważa, że polska szkoła zmierza w złym kierunku
Ważne Ukazała się najnowsza książka "Reset" autorstwa prof. Sławomira Cenckiewicza, Michała Rachonia i Grzegorza Wierzchołowskiego. Szczegóły na stronie sklep.tvrepublika.pl oraz pod numerem tel. 22 232 37 70
Portal tvrepublika.pl Informacje z kraju i świata 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Nie zasypiamy nigdy. Bądź z nami!
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" w Białymstoku zaprasza 26 czerwca na wydarzenie dla uczniów. Osoby, które okażą świadectwo z biało-czerwonym paskiem, otrzymają od organizatorów darmowe lody. Aleja Bluesa, Białystok
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Bartoszycach zaprasza na spotkanie z mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 26 czerwca o godz. 19:00 w „Przystanku” przy Placu Dworcowym 1 w Bartoszycach
Wydarzenie Klub "Gazety Polskiej" Nowy Targ zaprasza na spotkanie z Jakubem Maciejewskim, dziennikarzem TV Republika 28 czerwca, godz. 16:00 Restauracja "Kaprys" ul. Sokoła 3, Nowy Targ
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” w Czarnem zaprasza na otwarte spotkanie z posłem Michałem Kowalskim, 29 czerwca 2026 r., godz. 17.00, ul. Kolejowa 7, Sala Dworca PKP, Czersk
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Wołomin i Stowarzyszenie „Nowy Wołomin” zapraszają na spotkanie z posłem Markiem Jakubiakiem z Wolnych Republikanów i Adamem Borowskim, działaczem opozycji. 1 lipca, g. 18:00, Sala Bankietowa Cechu Rzemiosł, Moniuszki 11/1, Wołomin
Wydarzenia Klub "Gazety Polskiej" Gorzów Wielkopolski zaprasza na spotkanie z Konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą 30 czerwca, godz. 19:00 Wieczernik, ul. Biskupa Wilhelma Pluty 7, Gorzów Wielkopolski
Wydarzenie Klub Gazety Polskiej w Elblągu zaprasza na spotkanie z konstytucjonalistą dr. Oskarem Kidą oraz mec. Andrzejem Śliwką, Posłem na Sejm RP. Spotkanie odbędzie się 29 czerwca o godz. 18:00 w Domu Rektora przy Bulwarze Zygmunta Augusta 12 w Elblągu
Wydarzenie Klub „Gazety Polskiej” Kielce-Centrum zaprasza na spotkanie z posłem Krzysztofem Lipcem, 1 lipca, godz. 17:00, Dom Kultury „Sabat”, ul. Jeziorańskiego 73, Kielce

Maląg: Przesłanie św. Brata Alberta powinno nam przyświecać każdego dnia

Źródło: Fot. Twitter/ @MarlenaMalag

Przesłanie św. Brata Alberta powinno nam przyświecać każdego dnia, abyśmy wspólnie działali dla dobra wspólnego, dla drugiego człowieka, pomagali tym, którzy są w kryzysie – mówiła w sobotę we Wrocławiu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Minister wzięła w sobotę udział w jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. W uroczystej gali w Narodowym Forum Muzyki w Wrocławiu uczestniczyli także przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych.

Maląg podkreśliła, że jubileusz to moment podsumowania. „To także moment podziękowania dla państwa za to, co czynicie każdego dnia dla drugiego człowieka” – powiedziała.

Usunięto obraz.

„Tak, jak św. Brat Albert powiedział: powinniśmy być dobrzy jak chleb, który jest na stole i z którego każdy może skorzystać, aby nikt nie był głodny i oby nam to przesłanie przyświecało każdego dnia, abyśmy wspólnie działali dla dobra wspólnego, dla drugiego człowieka, podejmowali takie rzeczy, aby ludziom, którzy potrzebują w danym momencie wsparcia, bo są w kryzysie, w trudnej sytuacji była wyciągnięta pomocna dłoń. (…) Abyśmy przede wszystkim na końcu swojej drogi jako ludzie i swojej drogi zawodowej mogli podsumować to, że zrobiliśmy coś dobrego nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla drugiego człowieka” – mówiła Maląg.

Zwróciła uwagę, że to właśnie czynią wszyscy członkowie Towarzystwa, nie szczędząc swojego czasu i determinacji. „Wiem, jak państwo zabiegacie o to, aby wsparcie i to wsparcie z różnych źródeł - samorządowych i rządowych było realizowane. (…) Uważam, że powinniśmy razem, przede wszystkim tworząc różnorakie programy, które mają swoje zabezpieczenie finansowe w środkach rządowych, razem z samorządem, z organizacjami pozarządowymi tworzyć dobre rzeczy i te dobre rzeczy zobowiązujemy się tworzyć dla państwa, dla drugiego człowieka” – zapewniła.

Podczas jubileuszu 40-lecia Towarzystwa Pomocy św. Brata Alberta wręczyłam Odznaki Honorowe Ministra Rodziny i Polityki Społecznej Primus in Agendo. pic.twitter.com/522vBh90m5

— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021

Minister odczytała też list, który skierował do uczestników sobotniej uroczystości premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił w nim, że obchody jubileuszu 40-letcia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta to wydarzenie szczególne. „Dziś podsumowujecie państwo cztery dekady istnienia środowiska, którego celem jest udzielenie pomocy potrzebującym. Za realizację tego pięknego dzieła z całego serca państwu dziękuję” – zaznaczył.

Premier wskazał też, że patron Towarzystwa, św. Adam Chmielowski był człowiekiem niezwykłym i choć żył w innej epoce i zmarł ponad sto lat temu, jego historia nadal stanowi źródło inspiracji.

„Dziś podążacie państwo drogą przez niego wyznaczonych celów, a przesłanie, które wyrażał o niezbywalnej godności każdego człowieka, przenosicie w teraźniejszość. Dzięki oferowanym przez Towarzystwo metodom wsparcia - od najbardziej tradycyjnych jak schroniska czy jadłodajnie, po nowoczesne centra integracji społecznej, mieszkania treningowe - udzielacie państwo potrzebującym nie tylko bezpośredniej pomocy, ale także dajecie im możliwość trwałej życiowej zmiany” – napisał w liście szef rządu.

Zaznaczył też, że stosunek do osób potrzebujących, do osób w kryzysie jest miarą naszej wrażliwości. „Dziękuję więc za to, że od dekad dajecie państwo świadectwo człowieczeństwa, że czynicie państwo naszą rzeczywistość lepszą, niewykluczającą, otwartą na innych” – dodał.

Podczas uroczystych obchodów 40-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta wręczyłam w imieniu Prezydenta @AndrzejDuda odznaczenia państwowe oraz odczytałam list od Premiera @MorawieckiM. pic.twitter.com/mW6hqLNNQy

— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021

W uroczystości wziął także udział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. „Cieszę się, że możemy na was na co dzień liczyć. Wrocław jest doskonałym przykładem miasta, samorządu, w którym - zresztą w myśl konstytucyjnej zasady subsydiarności, pomocniczości – przekazujemy zadania do realizacji organizacjom pozarządowym i akurat obszar pomocy społecznej jest doskonałym tego dowodem i przykładem, bo we Wrocławiu właściwie wszystkie działania pomocowe realizowane są przy udziale, czy poprzez organizacje pozarządowe” – wskazał dodając, że na tej pomocowej mapie Wrocławia istotnym aktorem jest od lat właśnie Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta.

„Za to chciałbym podziękować w imieniu naszej wspólnoty. Za to, że jesteście, za wszystkie nowe pomysły, nowe idee. Wrocław jest miastem, które potrafi słuchać, które jest też odważne w podejmowaniu nowych wyzwań i z chęcią realizuje kolejne pomysły, tak więc czekamy na kolejne. Zawsze możecie na nas liczyć” – zapewnił.

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta jest jedną z największych organizacji pozarządowych w Polsce i pierwszą, która zajęła się w kraju niesieniem pomocy bezdomnym. Zostało zarejestrowane w grudniu 1981 roku we Wrocławiu. Obecnie działalność prowadzona jest w 64 kołach na terenie Polski.

Wzięłam dziś udział w pięknej uroczystości - w obchodach 40-lecia działalności Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta. Za realizację tego dzieła dziękuję Państwu z całego serca! pic.twitter.com/s4qY7XNQIx

— Marlena Maląg (@MarlenaMalag) November 6, 2021

Działania TBA nie ograniczają się jedynie do pomocy bezdomnym, podopiecznymi organizacji są również ludzie starsi, ubodzy, dzieci, osoby, które znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej. Towarzystwo gromadzi środki na najbardziej niezbędne codzienne potrzeby: żywność, odzież, środki czystości, pomoce szkolne dla dzieci, bieżące naprawy i utrzymanie schronisk i domów opieki. 

dzieje.pl/ PAP