Wszystko wskazuje na to, że zagrożenie terrorystyczne jest coraz bliżej naszego kraju – powiedział w programie "Odkodujmy Polskę" sekretarz stanu w Kancelarii Premiera Maciej Wąsik. Gość TV Republika ostro krytykował działania szefów służb specjalnych za rządów PO-PSL.
W ocenie Wąsika były szef CBA Paweł Wojtunik nie miał kontroli nad tym, co działo się w Biurze. – Żeby mówić o honorze, najpierw trzeba odróżnić honor od honorarium. Odnoszę wrażenie, że jego działania były ukierunkowane tylko na to, by osiągnąć jak najwyższą emeryturę. Myślę, że wyniesie powyżej 10 tysięcy złotych – stwierdził.
Minister odniósł się także do wywiadu gen. Krzysztofa Bondaryka, byłego szefa ABW za rządów PO-PSL, który w jednej z rozgłośni radiowych komentował zarzuty sformułowane pod adresem Agencji przez ministra koordynatora służb specjalnych Mariusza Kamińskiego. – Odnoszę wrażenie, że ABW za czasów Bondaryka zajmowała się społeczeństwem, a nie bezpieczeństwem państwa – ocenił Wąsik, przypominając o inwigilacji dziennikarzy, środowisk obrońców krzyża oraz sympatyków Radia Maryja.
Podsłuchiwanie cudzoziemców
Gość TV Republika był pytany o najważniejsze założenia projektu ustawy antyterrorystycznej, dotyczące m.in. inwigilacji cudzoziemców. Jak tłumaczył, takie działania będzie mógł podjąć szef ABW, ale jedynie w przypadku podejrzenia o terroryzm. – Zdajemy sobie sprawę, że musimy budować pewne bariery nie tylko przed potencjalnymi bojownikami z tzw. Państwa Islamskiego, ale również tymi, którzy mogą tutaj przyjechać z Brukseli lub w Paryża – tłumaczył.
Jak przypomniał prowadzący program Cezary Gmyz, ustawa antyterrorystyczna zakłada także możliwość zestrzeliwania bezzałogowych statków powietrznych. – Wiemy doskonale, jaki jest efekt zderzenia samolotu z dronem. Istnieje potrzeba stworzenia takich przepisów, które w razie potrzeby, dawałyby możliwość zestrzelenia takiego obiektu bądź przejęcia nad nim kontroli. Można to zrobić w sposób elektroniczny bądź fizyczny – oświadczył Wąsik.
Więcej uprawnień dla ABW
Projekt ustawy o działaniach antyterrorystycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych i administracji, Rada Ministrów przyjęła w zeszłym tygodniu. Nowe przepisy zwiększają m.in. uprawnienia Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz wprowadzają możliwość blokowania stron internetowych. Dziś w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie tego projektu. Szereg zastrzeżeń zgłosili m.in. posłowie PO i .Nowoczesnej. Własne uwagi przesłał marszałkowi Sejmu także Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Rzecznik Praw Obywatelskich przekazał marszałkowi Sejmu opinię ws. ustawy antyterrorystycznej