Do końca września do Polski trafiły 972 tys. opakowań szczepionek przeciw grypie – przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Przekazał też, że za zakupy szczepionek do Agencji Rezerw Materiałowych, w tym specyfikacje zakupowe oraz tryb zawierania umów, odpowiada ARM. Wskazał, że szczepionki kupowane przez ARM są dodatkowymi ilościami na rynku.
W ubiegłym tygodniu minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że liczba dostępnych w Polsce szczepionek przeciw grypie przekroczy 2,5 mln.
Na rynku są szczepionki przeciwko grypie, ale podmioty i pacjenci zgłaszają kłopoty z ich dostępnością. Dostawy – jak akcentuje MZ – są stopniowo realizowane.
W poprzednim sezonie grypowym zaszczepiło się ok. 4 proc. społeczeństwa, czyli 1,5 mln osób. Do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek.
W tym roku pacjenci mają zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności.
MZ zdecydowało o zabezpieczeniu dostępu do bezpłatnej szczepionki przeciw grypie dla osób udzielających świadczeń opieki zdrowotnej (m.in. lekarzy, pielęgniarek, położnych, farmaceutów, ratowników medycznych i diagnostów) oraz farmaceutów i techników farmaceutycznych. Od 1 października podmioty udzielające świadczeń opieki zdrowotnej oraz apteki i punkty apteczne, które nie kupią na rynku farmaceutycznym odpowiedniej liczby szczepionek dla pracowników, mogą zgłaszać zapotrzebowanie na bezpłatne dawki za pośrednictwem strony szczepionkanagrype.mz.gov.pl