Przejdź do treści
Legionella - skąd wzięła się ta bakteria? Zobacz więcej!
canva.com

"Źródło zakażenia bakterią Legionella pneumophila nie jest na razie znane. Ma je wskazać prowadzone przez sanepid dochodzenie epidemiologiczne", przyznał w rozmowie z Polską Agencją Prasową Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Adam Sidor pytany, co spowodowało nagłe zakażenie bakterią tylu osób...

"To jest właśnie przedmiotem dochodzenia. Nie jestem w tej chwili w stanie odpowiedzieć, co się mogło stać", zaznaczył Sidor. 

Pierwsze zgłoszenie o zakażeniu bakterią sanepid otrzymał w czwartek 17 sierpnia. Wówczas było to 15 hospitalizowanych w rzeszowskich szpitalach, u których potwierdzono obecność bakterii Legionella pneumophila (do poniedziałku 28 sierpnia odnotowano już 144 przypadki zakażeń, a zmarło 11 osób). Sanepid wszczął dochodzenie epidemiologiczne, które ma wykryć źródło zakażenia legionellozą.

Podkarpacki inspektor sanitarny dopytywany o czynniki wywołujące taki "nagły wyrzut bakterii", powiedział, że jest ich bardzo wiele.

"Począwszy od pogody, wilgotności powietrza, ilości pobieranej wody, struktury demograficznej, jakości sieci wodociągowych, eskpozycji mieszkania, nawyków higienicznych, w tym higieny samych pomieszczeń w sensie wietrzenia, jakość samej wody", wymieniał. 

Dodał, że jest tak wiele czynników, które mogą wpłynąć na źródło zakażenia, że dochodzenie epidemiologiczne musi potrwać, "a przede wszystkim badania środowiskowe".

"Im więcej ich będzie, tym będzie lepiej. Do tego powiązane z nimi przypadki, w których porównanych będzie kilka wspólnych cech, które scharakteryzują dane grupy narażenia. Ponadto jeszcze opinie ekspertów. I dopiero wtedy będziemy wyciągać wnioski", wyjaśnił. 

Zespół ekspertów został powołany przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w związku z zakażeniami bakterią legionella na terenie miasta Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego. Zespół ma przede wszystkim wesprzeć działania przeciwepidemiczne i wymienić się doświadczeniami w zwalczaniu ognisk chorób zakaźnych. W jego skład wchodzą przedstawiciele Głównego Inspektoratu Sanitarnego, dyrektor Państwowego Zakładu Higieny i Biura Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie epidemiologii, a także dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Jak zaznaczył Sidor, konieczne jest także zebranie i porównanie informacji z konkretnych przypadków zachorowań związanych m.in. ze stadium choroby, pierwszymi objawami. "Musimy wszystko zebrać, a jesteśmy w trakcie zbierania tych danych", dodał.

Na czwartek zaplanowana jest kolejna konferencja prasowa sanepidu.

Legionelloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Legionellą nie można się zarazić od człowieka ani pijąc wodę, w której znajduje się bakteria. Do zakażenia dochodzi podczas wdychania aerozolu, który powstał ze skażonej wody, np. z nebulizatora lub przez mikroaspirację wody. Szczególnie narażone są osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością.

Jak czytamy na stronie sanepidu, bakteria Legionella pneumophila występuje na całym świecie i jest szeroko rozpowszechniona w środowisku, a jej rezerwuarem jest woda i mokra gleba. Legionellę wykrywano w strumieniach, stawach, instalacjach wodno-kanalizacyjnych hoteli, szpitali, domów opieki, w kurkach i sitkach prysznicowych, w zbiornikach magazynujących wodę, urządzeniach klimatyzacyjnych i nawilżających, w basenach z hydromasażem, basenach termalnych, basenach spa, w urządzeniach medycznych. 

"Potencjalnie bakteria ta może być obecna w instalacji zasilającej w wodę w każdym budynku. Zwolniony przepływ wody, przerywane wykorzystanie wody, obecność biofilmu, stara instalacja wodna sprzyjają kolonizacji Legionella pneumophila", czytamy.

Rozwojowi bakterii sprzyja osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura między 25 a 40 st. C (natomiast rozmnaża się w temperaturze 40-60 st. C).

portal tvrepublika.pl, PAP

Wiadomości

Tarczyński ostro w PE: Lewactwo doprowadza do tragedii! [WIDEO]

Jak przetrwać powódź? Sprawdź skuteczne działania w obliczu chaosu informacyjnego

Śliwka: w sprawie powodzi dezinformację sieje rząd

Ekstraklasa piłkarska: Które mecze 9. kolejki zwracają uwagę

Powódź pustoszy południe Polski

Nowacka znów deformuje oświatę? Mają zniknąć kolejne przedmioty

UE oraz IMGW alarmowały ws. powodzi, Tusk zlekceważył ostrzeżenia

Wrocław: Fala przechodzi przez miasto. Widać to na ulicach!

„Posiedzenia sztabu z Tuskiem przypominają odprawy medialne Putina” – ocenia generał Polko

FIFA i WHO wprowadzają program chroniący piłkarzy

Media Tuska zarzucają nam nieprawdę. „Republika atakuje polski rząd”. Jest reakcja!

W Oławie sytuacja jest już stabilna...

Lech Sołuba nie żyje. Odszedł ceniony aktor znany z „Misia” i „Plebanii”

Szefernaker: działania rządu ws. powodzi są bardzo spóźnione

Liga Mistrzów: Porażka polskich szczypiornistów na wyjeździe

Najnowsze

Tarczyński ostro w PE: Lewactwo doprowadza do tragedii! [WIDEO]

Powódź pustoszy południe Polski

Nowacka znów deformuje oświatę? Mają zniknąć kolejne przedmioty

UE oraz IMGW alarmowały ws. powodzi, Tusk zlekceważył ostrzeżenia

Wrocław: Fala przechodzi przez miasto. Widać to na ulicach!

Jak przetrwać powódź? Sprawdź skuteczne działania w obliczu chaosu informacyjnego

Śliwka: w sprawie powodzi dezinformację sieje rząd

Ekstraklasa piłkarska: Które mecze 9. kolejki zwracają uwagę