Przejdź do treści

Łatwe pieniądze to często krwawe pieniądze. Aresztowano ponad 18 tys. tzw. mułów finansowych

Źródło: Fot. Policja

European Money Mule Action (EMMA) doprowadziła do 1 803 aresztowań oraz zidentyfikowania 18 351 tzw. mułów finansowych. W Polsce akcję koordynowało Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP.

Tylko w Polsce ujawnionych zostało 51 mułów finansowych, 14 osób zajmujących się ich rekrutacją, ujawniono również 774 nielegalne transakcje oraz zapobieżono utracie blisko 900 000 zł.

Właśnie zakończyła się międzynarodowa akcja EMMA 7 (European Money Mule Action), przeciwko wykorzystywaniu osób w charakterze „mułów finansowych” w procesie „prania pieniędzy”. Operacja była koordynowana przez Europol we współpracy z 27 krajami, Eurojustem, INTERPOLEM, Europejską Federacją Bankową (EBF) oraz FinTech FinCrime Exchange. Przedsięwzięcie zakończyło się 1 803 aresztowaniami i zidentyfikowaniem ponad 18 000 „mułów finansowych”. Zapobieżono utracie blisko 67,5 mln euro. Ujawniono, że działalność „mułów finansowych” polegała na wprowadzaniu do legalnego obrotu pieniędzy pochodzących z szeregu oszustw internetowych, takich jak zamiana kart SIM, ataków typu „man in the middle”, oszustw związanych z handlem internetowym i phishingiem.

Przez około dwa i pół miesiąca trwania akcji EMMA 7, współpracowały ze sobą organy ścigania, instytucje finansowe oraz podmioty z sektora prywatnego, m.in. Western Union, Microsoft i Fourthline. Współpraca ta miała na celu przeciwdziałanie „praniu pieniędzy” na terenie Europy, Azji, Ameryki Północnej, Kolumbii i Australii. Oprócz działań ukierunkowanych na ujawnianie zysków z tego typu przestępczości, śledczy szukali również informacji na temat źródeł tych nielegalnych zysków, poświęcając więcej uwagi skali i specyfice przestępczości gospodarczej wykorzystującej muły finansowe w swoim przestępczym procederze.

To była siódma edycja akcji European Money Mule Action (EMMA), która została zapoczątkowana w 2016 roku. Jest to największa tego typu międzynarodowa operacja, zbudowana wokół idei, że dzielenie się informacjami publiczno-prywatnymi jest kluczem do walki z wieloelementowymi współczesnymi przestępstwami. Akcję wsparło około 400 banków i instytucji finansowych, które zgłosiły 7000 nieuczciwych transakcji i zapobiegły łącznym stratom szacowanym na prawie 70 mln euro.

EMMA 7 działa w oparciu o podmioty sektora prywatnego zgłaszające przypadki podejrzanych lub potencjalnie nielegalnych działań finansowych krajowym organom ścigania. Podobnie organy ścigania mogą poprosić podmioty finansowe o zbadanie własnych informacji na temat potencjalnych mułów pieniężnych. Dzięki tym informacjom organy ścigania mogą nakreślić obraz sieci zajmujących się praniem pieniędzy, a następnie decydować w każdym przypadku, jak zareagować.

EMMA zapewnia wszystkim tym podmiotom możliwość konsultowania się, dzielenia się danymi, mogącymi pomóc zidentyfikować możliwe oszustwa finansowe i doprowadzić do aresztowań. Europol wspiera każdy etap przygotowań, łącząc organy ścigania i partnerów z sektora prywatnego oraz ułatwiając im wymianę informacji.

W fazie operacyjnej Europol zapewnił wsparcie analityczne, które umożliwiło przypisanie konkretnych rozliczeń finansowych w formie „prania brudnych pieniędzy” do toczących się już międzynarodowych śledztw.

Większość spraw prowadzonych w ramach EMMA 7 skupiała się na międzynarodowym wymiarze procederu „prania brudnych pieniędzy” przy użyciu „mułów finansowych”. W ramach tego procederu osoby pełniące rolę „mułów finansowych” nie tylko przekazują pieniądze pomiędzy krajami, ale także podróżują między nimi w celu założenia kont bankowych za granicą, które w przyszłości mogą być przez nich użyte.

Metodyka procesu funkcjonowania „mułów finansowych” i sposób, w jaki organy ścigania reagują na ten proces, znajduje odzwierciedlenie w sposobie, w jaki tworzone są sieci „mułów finansowych”. W przeciwieństwie do wielu przestępstw finansowych, osoby zrekrutowane do działalności w charakterze „mułów finansowych” mogą nie być świadome, że uczestniczą w przestępczym procederze.

W procesie rekrutacji potencjalnych „mułów finansowych” przez zorganizowane grupy przestępcze, wykorzystywane są takie grupy społeczne jak studenci, imigranci i osoby w trudnej sytuacji ekonomicznej. Zorganizowane grupy przestępcze oferują im łatwe pieniądze za pośrednictwem legalnie wyglądających ogłoszeń o pracę i postów w mediach społecznościowych.

Ignorancja i brak świadomości, że uczestniczy się w przestępstwie, nie jest wymówką, jeśli chodzi o egzekwowanie prawa w procederze „prania pieniędzy”. Osoby działające jako „muły finansowe” definitywnie łamią prawo, uczestnicząc w procesie wprowadzania do legalnego obrotu finansowego pieniędzy, stanowiących zyski z działalności przestępczej. Z tego powodu Europol zorganizował i koordynował we współpracy z organami ścigania kampanię uświadamiającą „#DontBeAMule” we wszystkich krajach uczestniczących w EMMA. Działanie to miało na celu przeciwdziałanie wykorzystywaniu przez przestępców większej liczby niewinnych osób postronnych i narażaniu ich na niebezpieczeństwo.

EMMA jest częścią EMPACT Sub Priority Cybercrime NCPF („Non Cash means of Payment” co oznacza: „bezgotówkowe sposoby oszustwa płatniczego”) i jest prowadzona przez Holandię.

Kraje uczestniczące w EMMA 7: Australia, Austria, Belgia, Bułgaria, Kolumbia, Czechy, Estonia, Finlandia, Grecja, Niemcy, Hongkong, Węgry, Irlandia, Włochy, Mołdawia, Holandia, Polska, Portugalia, Rumunia, Singapur, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria, Hiszpania, Wielka Brytania, Stany Zjednoczone.

Biuro do Walki z Cyberprzestępczością KGP

Wiadomości

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

SPRAWDŹ TO!

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Rafał Ziemkiewicz poleca aplikację Radia Republika! POBIERZ ją już teraz!

Handel ludźmi. Zatrzymano kilka obywateli Rumunii

HIT DNIA

Tego Tusk się nie spodziewał. Zaorał go niemiecki europoseł!

Nastolatek zabrał matce auto. Uszkodził... radiowóz

Kilka osób zatrutych tlenkiem węgla. Wiemy więcej!

Tusk w Europarlamencie parafrazuje polski hymn. „Jeszcze EUROPA nie zginęła”

Pożar metanu w kopalni Knurów-Szczygłowice. Wielu rannych

Najnowsze

PILNE: Atak nożownika w parku. Nie żyją dwie osoby, w tym dziecko

Sakiewicz: rząd Tuska chce iść na starcie z potęgą amerykańską

Uwielbiacie nasz profil na Facebooku! Znaleźliśmy się w czołówce! [DANE]

Ferie Zimowe 2025. Czas na wypoczynek!

Sienkiewicz atakuje sojusz z USA

Kolejny sondaż bije w Tuska. Dziś wybory wygrałaby opozycja! [SONDAŻ]

SPRAWDŹ TO!

Spory wewnętrzne i podziały w koalicji 13 grudnia

Cyklon Dikeledi zbiera śmiertelne żniwa