"Łączymy na Święta". Żołnierze WOT pomagają chorym, samotnym i starszym

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej w ramach akcji "Łączymy na Święta" od dzisiaj przez najbliższe dni będą pomagać osobom nie dysponującym kompetencjami i wyposażeniem. Działania podejmowane są zarówno wśród kombatantów, ale również na wniosek zainteresowanych szpitali, domów pomocy społecznej, i innych zainteresowanych osób.
Pomoc niesiona jest również osobom chorym, samotnym, starszym, które zgłoszą takie zapotrzebowanie osobiście (w trakcie odwiedzin żołnierzy OT w ramach wcześniejszych działań pomocowych), poprzez specjalną infolinie do WOT 800-100-115 lub którzy prześlą wiadomości na adres: [email protected].
Żołnierze OT po otrzymaniu zgłoszenia jadą pod wskazany adres, gdzie zachowując wszystkie formy ostrożności wynikające z norm sanepidu – poprzez łącza internetowe łączą pensjonariuszy domów pomocy społecznej, osoby samotne, starsze, pacjentów, którzy cierpią na koronawirusa, z ich bliskimi. Na chwilę obecną do jednostek WOT w całym kraju wpłynęły wnioski o realizację akcji w stu placówkach. Szacuj się, że takim wsparciem zostanie objętych nawet tysiąc osób.
– W tej akcji żołnierze połączyli fantastyczny pomysł z ofiarną pomocą potrzebującym – poinformował w piątek TVP Info szef MON Mariusz Błaszczak.
Boże Narodzenie jest najbardziej rodzinne ze wszystkich świąt. Brak bliskich w ten czas boli najbardziej. Niezbędne jest aktywne uczestnictwo wszystkich biorących udział w świętowaniu, także tych, którzy z różnych względów zostali odizolowania od rodziny. Święta są również szczególnie trudne dla osób, które straciły kogoś bliskiego. Dlatego żołnierze WOT nie pozostawią nikogo w tej samotności. „Łączymy na święta” – to misja i hasło akcji Wojsk Obrony Terytorialnej.
– To efekt naszych doświadczeń ze służby w DPS-ach oraz szpitalach kowidowych i onkologicznych, gdzie obowiązuje ścisła izolacja chorych. Wśród nich jest wiele osób starszych, wykluczonych cyfrowo, które łakną kontaktu z rodziną – mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT.
Taki kontakt jest szczególnie ważny. Wzmacnia wolę walki z chorobą, zapobiega poczuciu osamotnienia, wzmacnia psychicznie szczególnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia, które w naszej tradycji mają szczególnie rodzinny charakter.
Polecamy Poranek Radia Republika
Wiadomości
Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię
Andrzej Duda wspiera Mołdawię. Prezydent Sandu: pana głos na scenie międzynarodowej był bardzo ważny dla mojego kraju [WIDEO]
Najnowsze

Von der Leyen prowadzi Europę do katastrofy

Włochy: Tragedia na lotnisku. Człowiek został wciągnięty przez silnik samolotu

Postawili głaz, teraz będą edukować Polaków ze "współwiny za Holocaust". Tak Niemcy zakłamują historię
