LIVE: Będzie gorzej niż w 1997 r. Czesi ostrzegają Polaków!
Niż genueński nad Czechami i Polską. Obfite opady wypełniają koryta górskich rzek. Prognozy są bardzo złe.
07:52 - apel władz Karkonoskiego Parku Narodowego o zrezygnowanie z wędrówek po górach
07:48 - 1300 interwencji strażaków do tej pory
Do godz. 6 rano strażacy odnotowali 1300 interwencji związanych z usuwaniem skutków deszczu - poinformowała w sobotę rano Państwowa Straż Pożarna. W Głuchołazach (woj. opolskie) rzeka przekroczyła stan alarmowy o ponad 2 metry.
07:29 - poranek w Głuchołazach. Rzeka jeszcze w korycie
07:06 - Głuchołazy - rzeka 2 metry powyżej stanu alarmowego
W woj. opolskim w m. Głuchołazy rzeka Biała Głuchołaska osiągnęła poziom ponad 2 metry powyżej stanu alarmowego. Miasto i rzekę zabezpiecza w tej chwili ok. 100 strażaków, w tym 2 plutony wsparcia z woj. łódzkiego.
06:53 - niepokojące informacje z Czech
W ciągu ostatnich 24 godzin najwięcej padało w Jesionikach i Karkonoszach. W tym czasie w Zlatych Horach na Jesenicach spadło 164 milimetry wody, czyli 164 litry na metr kwadratowy. W Labskiej Boudzie zmierzyli 152 milimetry, a w Jeseníku 130 milimetrów. Meteorolodzy spodziewają się ekstremalnych opadów także dzisiaj. Około 6 rano I stopień powodziowy obowiązywał w 138 miejscowościach, trzeci w 23 miejscach.
Według prognoz meteorologów poziom rzek powinien w dalszym ciągu rosnąć i to przez cały weekend. Według ČHMÚ gleby w Karkonoszach, Górach Izerskich i Orlickich są wyjątkowo nasycone.
06:45 - Ewakuacja części mieszkańców!
Jak podało Radio Opole Biała Głuchołaska o metr przekroczyła stan alarmowy. Poziomy alarmowe przekroczyły tez Osobłoga w Racławicach Śląskich, rzeka Prudnik w Prudniku oraz Złoty Potok w Jarnołtówku, do stanu alarmu zbliża się tez Opawa w Branicach.
Ewakuacji poddano część prawobrzeżną miasta Głuchołazy. Chodzi o ulice: Opolską, Ligonia, Sikorskiego oraz Moniuszki. Ewakuacja jest dobrowolna. Skorzystało z niej kilka osób. Są oni kierowani są do szkoły podstawowej nr 3. W Morowie rzeka Mora wystąpiła z brzegów i płynie ulicami. Ogłoszono konieczność częściowej ewakuacji mieszkańców, których domy znajdują się najbliżej rzeki. OSP Jarnołtówek apeluje do mieszkańców Jarnołtówka i Pokrzywnej o pomoc w ładowaniu i układaniu worków w miejscowościach.
00:02 - Czesi od kilku dni przygotowywali się najgorsze
Przede wszystkim tworzyli przestrzeń w zbiornikach wodnych w celu regulacji przepływów.
"Stan wiedzy, jaki posiadamy na chwilę obecną nie pozwala nam dokładnie przewidzieć, jak poważne będą konsekwencje. Choć będziemy wierzyć, że sytuacja nie będzie tak dramatyczna, musimy być przygotowani na najgorsze scenariusze. Każde inne zachowanie byłoby nieodpowiedzialne" - przestrzega premier Czech Petr Fiala.
06:22 - obrazowe relacje mieszkańców terenów dotkniętych powodzią
"Głuchołazy zaczyna dotykać kataklizm most Andrzeja tymczasowy zamknięty do odwołania stan rzeki Biała Głuchołazka stan alarmujący krytyczny, rzeczka Starynka stan krytyczny to co sam widzę i potwierdzam, telefon od deszczu mi zamoknął nie ma głosu około przed 2 w noc dzwonię na 112 wezwać patrol straży pożarnej widząc zagrożenie na rzece Starynka , serce mi się kroi bo dochodzi do kataklizmu - relacjonował na Facebooku Ryszard Flis. - Słyszę dziennik wiadomości tv , słysząc że sytuacja jest kontrolowana, teraz mówię ja tego nawału wód nic nie zatrzyma żadne worki gdy nadejdzie fala zabierze ze sobą wszystko zniszczy."
06:08 - Dramatyczny apel strażaków z Jarnołtówka
05:09 - Na 35 stacjach hydrologicznych notowane jest przekroczenie stanu alarmowego.
04:15 - Tak wyglądają teraz Głuchołazy. Żywioł nad którym nikt nie ma mocy
03:51 - dramatyczne wieści z Nowego Świętowa - za późno na ewakuację
"Apelujemy by pisać, przesyłać informację o sytuacji w wioskach. W ten sposób służby będą także wiedzieć więcej. Czytają nas.
Można tu, można przez tel. 605 18 80 70. SMS, MMS, Whastaap. Signal, Telegram." - komunikat sprzed chwili na profilu FB glucholazyonline.com.pl.
03:43 - Ewakuacja w Morowie i Głuchołazach z powodu zagrożenia powodziowego
W związku z sytuacją powodziową na południu województwa opolskiego podjęto decyzję o ewakuacji części mieszkańców wsi Morów i kilkuset mieszkańców Głuchołaz.
Na południu województwa opolskiego pogarsza się sytuacja związana z ciągłymi opadami deszczu. Jak powiedział PAP oficer dyżurny KW PSP w Opolu, po wyjściu z koryta rzeczki Mory, ewakuowano mieszkańców sześciu posesji we wsi Morów. W Głuchołazach, gdzie poziom rzeki Białej Głuchołaskiej przekroczył o metr poziom alarmowy, ewakuowanych jest 400 mieszkańców miasta.
W ciągu ostatnich godzin opolscy strażacy otrzymali około 500 wezwań do różnego rodzaju interwencji, związanych z sytuacją powodziową - głównie na południu regionu. Mieszkańcy wsi Zawiszyce w gminie Głubczyce informują o wystąpieniu z brzegów rzeki Straduni, której woda zalewa podwórka posesji w miejscowości.
Na stanowisko kierowania komendy powiatowej PSP w Nysie przyjechał minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak, który zapoznał się z sytuacją powodziową. Według komunikatu IMGW, nad południową i centralną częścią województwa opolskiego wolno przesuwa się strefa deszczu, w której występują opady o natężeniu od 10 do 15 litrów deszczu na godzinę.
Źródło: PAP
02:35 - Rosną stany rzek. Prognozy są fatalne
Wh Głuchołazach na rzece Biała Głuchołaska aktualnie stan wody wynosi 241 cm, a przepływ 202 m3/s. Do tego na stacji meteorologicznej za ostatnie 24h zanotowano opad rzędu 107 mm. Na stacji w Jarnołtówku za ostatnie 24h spadło już 110 mm.
Niestety prognozy nowcastingowe i obraz radarowy sytuacja będzie się pogarszać i do rana, a następnie również w sobotę wody ciągle będzie przybywać. Prognozy w dalszym ciągu dopuszczają jeszcze 350-400 mm deszczu, co miejscami na pograniczu polsko-czeskim spowoduje opady większe niż w 1997. - informują Polscy Łowcy Burz.
01:59 - na Białej Głuchołaskiej - stan wody sięga już 243 cm, a przepływ wzrósł z 4m3/s do ponad 200 m3/s.
Jak informują Polscy Łowcy Burz, sytuacja meteorologiczno-hydrologiczna staje się coraz gorsza, a niestety największe sumy opadów w dalszym ciągu są przed nami. Według aktualnego stanu, już na 29 stacjach wodowskazowych notowane jest przekroczenie stanu alarmowego, a na kolejnych 23 przekroczone zostały stany ostrzegawcze.
Najpoważniejsza sytuacja panuje w tej chwili na Białej Głuchołaskiej - stan wody sięga już 243 cm, przekraczając stan alarmowy o 120 cm, a przepływ wzrósł z 4m3/s do ponad 200 m3/s. Niestety wzrost nadal będzie gwałtowny. W zlewni tej rzeki prognozowane są najsilniejsze opady.
Nie można wykluczyć że tej doby sięgną nawet 150-200 mm, a miejscami przekroczą 200 mm. Do godz. 24:00 to właśnie tam spadło najwięcej deszczu - stacja w Głuchołazach odnotowała aż 102,5mm w ciągu ostatnich 24h. Ponad 100 mm spadło również w Złotym Stoku (100,6 mm) oraz w Jarnołtówku (100,3 mm).
01:39 - Dolny Śląsk: woda przekroczyła stany alarmowe w 23 miejscach
Według aktualizowanych na bieżąco wskazań IMGW przybywa wody w rzekach na Dolnym Śląsku. Około północy z piątku na sobotę notowane przekroczenia stanów alarmowych już w 23 miejscach na kilku rzekach w regionie, w tym największe w Kotlinie Kłodzkiej, w Karkonoszach, na pogórzu kaczawskim oraz na Ślęzie wpływającej do Odry we Wrocławiu.
Największe przekroczenie o 102 cm w Krosnowicach zanotowano na Nysie Kłodzkiej, ale na tej samej rzece w nieodległym Kłodzku przekroczenie wynosi już tylko 65 cm. Pozostałe przekroczenia mieszczą się w granicach od kilku do 30-40 cm.
Stan alarmowy został przekroczony na Nysie Kłodzkie, Białej Lądeckiej, Bystrzycy Dusznickiej w Szalejowie Dolnym (o 62 cm). W Karkonoszach stan alarmowy przekroczył Bóbr, Kamienna i Kwisa, a na pogórzu kaczawskim rzeka Kaczawa w Świerzawie (75 cm). Rzeka Ślęza w Białobrzeziu ma przekroczenie ponad 70 cm, ale w nieodległym Borowie już 27 cm.
01:33 - możliwe nawałnice na południu kraju
W nocy z piątku na sobotę "niż genueński" dotrze do południowo-wschodniej części Polski i przyniesie burze - poinformował w piątek przed północą IMGW. Na południu i zachodzie kraju dalsze opady deszczu, okresami o natężeniu silnym, a na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie, Górnym Śląsku i zachodzie Małopolski przejściowo nawalnym - ostrzega Instytut.
01:01 - Czechy: 100 tysięcy strażaków i policja, a wojsko w gotowości
Minister spraw wewnętrznych Czech Vit Rakuszan poinformował, że w przygotowaniach do walki ze skutkami ewentualnych powodzi uczestniczy ponad 100 tys. strażaków zawodowych i ochotniczych. Pomagają im policjanci, a w gotowości są żołnierze – załogi dwóch śmigłowców oraz dwie jednostki saperów. Na znaczniejszy udział armii w ewentualnej akcji przeciwpowodziowej musiałby wyrazić zgodę rząd.
00:56 - rzeki na południu Dolnego Śląska szybko przybierają
Ze względu na pogorszającą się sytuację na rzece Biała Głuchołaska, zamknięto most tymczasowy w Głuchołazach w ciągu drogi krajowej nr 40 - poinformowała Agata Andruszewska z opolskiego oddziału GDDKiA.
00:21 - Strażacy ustalili limit wody dla ewakuacji
Jak informuję Wirtualna Polska powołując się na oficera prasowego KP PSP w Nysie strażacy ustalili górną granicę wysokości rzeki Biała Głuchołaska na 250cm. Jeżeli stan wody osiągnie taki poziom prawdopodobnie zostanie zarządzona ewakuacja.