Przejdź do treści

Kwaśniewski: Nie było więzień CIA, była współpraca wywiadowcza

Źródło: flickr/Piotr Drabik/CC BY 2.0

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział, że w Polsce nie było więzień CIA, była współpraca wywiadowcza. Zaznaczył, że odpowiedzialność za to, co działo się w amerykańskiej bazie ponosi strona amerykańska.

– Nie było żadnych więzień w Polsce, była współpraca wywiadowcza i w ramach tej współpracy jedna baza została udostępniona dla tych działań, które były w moim przekonaniu niezbędne – mówił Kwaśniewski w TVN24. Dopytywany, zaznaczył, że nie wie, co było w bazie. – Odpowiedzialność za to, co było wewnątrz bazy ponosi strona amerykańska – podkreślił.

W zeszłym tygodniu dziennik "Washington Post" napisał, że więzienie CIA w Polsce było prawdopodobnie najważniejszym takim tajnym ośrodkiem stworzonym po atakach z 11 września 2001 r., w którym w ukryciu przetrzymywani byli więźniowie podejrzani o współudział w zorganizowaniu zamachów Al-Kaidy. Według gazety na początku 2003 r. oficerowie CIA z ambasady USA w Warszawie przywieźli do siedziby Agencji Wywiadu dwa kartonowe pudła zawierające 15 mln dol. Pieniądze miał odebrać ówczesny zastępca dyrektora Agencji Wywiadu, płk Andrzej Derlatka.

Kwaśniewski powiedział, że o przekazaniu 15 mln dol. dowiedział się z prasy, ale nie był tą informacją zaskoczony. – Wiem, że taka forma współpraca między wywiadami zaprzyjaźnionymi istnieje – powiedział.

Pytany o konsekwencje, jakie polscy politycy mogą ponieść w związku ze sprawą domniemanego więzienia CIA, odparł: – Nie wychodząc poza tajemnicę państwową mogę powiedzieć, że współpraca między organami władzy za moich czasów, czyli moja z premierem (Jerzym) Buzkiem i moja z premierem (Leszkiem) Millerem była w tych kwestiach wręcz wzorcowa. – Wszystko to, co robiliśmy służyło interesowi państwa polskiego, ochrony Polski przed atakami terrorystycznymi i służyło również naszemu wkładowi w walkę z terroryzmem – zaznaczył.

Na sugestię, że Polska nie musiała się zgadzać na amerykańską bazę, odparł: – W 2002 r., kiedy dyskutowaliśmy o tym, była konieczność szybkiego pozyskiwania informacji i wywiady, bo przecież nie wymyślali tego ani prezydent, ani premier, doszły do wniosku, że takie miejsca w Europie muszą być stworzone, by informacje pozyskiwać jak najszybciej.

Dopytywany o stosowanie w tym celu tortur, odparł: – Jeżeli tego typu metody były stosowane – one są niezgodne z prawem amerykańskim – to uważam, że osoby, które odpowiadają za to, które prowadziły tego rodzaju działania, powinny ponieść konsekwencje. – Na tej liście nie ma ani jednego Polaka – powiedział Kwaśniewski.

Domniemanie, że w Polsce – i w kilku innych krajach europejskich – mogły być tajne więzienia CIA, wysunęła w 2005 r. organizacja Human Rights Watch. Według niej takie więzienie w Polsce miało się znajdować na terenie szkoły wywiadu w Kiejkutach lub w pobliżu wojskowego lotniska w Szymanach na Mazurach. Polscy politycy różnych opcji politycznych wielokrotnie zaprzeczali, by takie więzienia w Polsce istniały.

Prokuratura Apelacyjna w Krakowie prowadzi tajne śledztwo w sprawie domniemanych więzień CIA w Polsce. Prokuratura bada, czy była zgoda polskich władz na stworzenie w Polsce tajnych więzień CIA w latach 2002-2003, i czy ktoś z polskich władz nie przekroczył uprawnień, godząc się na tortury, jakim w punkcie zatrzymań CIA w Polsce mieli być poddawani podejrzewani o terroryzm.

W śledztwie zarzuty przedstawiono jednej osobie, będącej funkcjonariuszem publicznym. Nie wiadomo ani kto to jest, ani kiedy zarzuty zostały postawione.

pap

Wiadomości

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Król Karol III otrzymał tłumaczenie "Raportu Witolda"

Czarnek: w Polsce na siłę chce się zmienić ustrój konstytucyjny

Sondaż: SPD zyskuje po debatach o migracji w Bundestagu

Czarnek: mam nadzieję, że rząd Tuska upadnie jeszcze w tym roku

Próbował porwać dziecko. Trafi na obserwację psychiatryczną

Nie ma już zwrotów kosztów "podróży aborcyjnych" w USA

Poseł Moskal o zamachu stanu dokonywanym przez koalicję 13 grudnia

Śliwka: mamy w Polsce uzurpatora, przebierańca Korneluka

TYLKO U NAS

Tusk, migranci i manipulacje. Kto naprawdę dyktował mu narrację?

Błaszczak: nie żałuję, że odtajniłem dokumenty dotyczące planów obrony na linii Wisły

Jest decyzja komisji w sprawie immunitetu Zbigniewa Ziobry

Nawrocki: kierunek atom, ale ręce precz od polskiego górnictwa

Tusk nie przejmuje się zarzutem o zamach stanu - gra w ping-ponga

Najnowsze

Prezydent Duda przyznaje rację prezesowi TK, który oskarżył grupę Tuska o zamach stanu

Sondaż: SPD zyskuje po debatach o migracji w Bundestagu

Czarnek: mam nadzieję, że rząd Tuska upadnie jeszcze w tym roku

Próbował porwać dziecko. Trafi na obserwację psychiatryczną

Nie ma już zwrotów kosztów "podróży aborcyjnych" w USA

Napastnik z Barbadosu w Piaście Gliwice

Król Karol III otrzymał tłumaczenie "Raportu Witolda"

Czarnek: w Polsce na siłę chce się zmienić ustrój konstytucyjny