Od 28 grudnia rozpocznie się narodowy program kwarantanny narodowej zapowiadanej przez premiera Mateusza Morawieckiego. Co zmieni się podczas jej trwania?
"Od dnia 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do dnia 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej przemieszczanie się osób przebywających na tym obszarze jest możliwe wyłącznie" w dwóch przypadkach:
Pierwszym z nich jest wykonywanie czynności służbowych, zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej. Drugim jest natomiast "zaspakajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego" - można przeczytać w rozporządzeniu rządu.
Jednak w trakcie niedzielnej konferencji prasowej premier zapewnił, że rząd nie planuje wprowadzenia godziny policyjnej w sylwestrową noc.
Rozrywka i sport
W dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać: dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych działających w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów. Ograniczeniami objęci mają być nawet członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych.
Wyłączeniem od zakazu będą "członkowie kadry narodowej lub reprezentacji olimpijskiej, lub reprezentacji paraolimpijskiej, lub uprawiających sport w ramach ligi zawodowej w rozumieniu tej ustawy, lub dzieci i młodzieży uczestniczącej we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy".
Organizacja zgromadzeń
Do 17 stycznia zakazuje się organizowania zgromadzeń, z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia albo decyzji, przy czym nie może w nich uczestniczyć więcej niż 5 osób. Tak jak dotychczas, uczestnicy zgromadzenia muszą zakrywać usta i nos, są także zobowiązani do zachowania co najmniej 1,5 m odległości między sobą. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Do limitu 5 osób na imprezach organizowanych w domu nie będzie się wliczało zarówno gospodarzy spotkania, jak i osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.
Kościoły
Nadal obowiązuje limit maksymalnie 1 osoby na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. W świątyniach i obiektach kultu religijnego obowiązkowe jest zakrywanie ust i nosa, z wyłączeniem osób sprawujących kult. Jeżeli wydarzenie religijne odbywa się na zewnątrz, należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.
Handel
W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.
Zakazane będzie jednak prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych
Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.
Przemieszczanie za granicę
Do dnia 17 stycznia wstrzymany zostaje pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju. Do tego samego dnia osoba przekraczające granicę w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP jest zobowiązana przekazać Straży Granicznej informację o adresie miejsca zamieszkania lub pobytu, w którym będzie odbywać obowiązkową kwarantannę. Powinna również przekazać swój numer telefonu.
Osoba taka po przekroczeniu zewnętrznej granicy UE jest zobowiązana do odbycia obowiązkowej dziesięciodniowej kwarantanny - licząc od dnia następującego po przekroczeniu granicy.
Obowiązek odbycia kwarantanny dotyczy także osób przekraczających granicę statkiem powietrznym, a także pojazdem publicznego transportu zbiorowego.
Kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, w tym również ci, którzy udają się do portów innym środkiem transportu.
Ogólne obostrzenia w danych sektorach:
- Hotele dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych, otwarte hotele pracownicze
- Zamknięcie stoków narciarskich
- Zamknięcie galerii handlowych z wyjątkiem: sklepów spożywczych, drogerii, aptek, sklepów z książkami i prasą oraz sklepów meblowych
- W sylwestra miała obowiązywać godzina policyjna, ale premier na niedzielnej konferencji prasowej mówił o tym, że tak nie będzie
- Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie
- Infrastruktura sportowa dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego
Bez zmian pozostaje:
- Osoby poniżej 16. roku życia od poniedziałku do piątku w godzinach 8-16 mogą przemieszczać się tylko z opiekunem
- W zgromadzeniach może uczestniczyć maksymalnie pięć osób
- Zakaz organizacji wesel, komunii i styp
- Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki
- Zamknięte restauracje i bary, posiłki wydawane tylko na wynos
- Żłobki i przedszkola funkcjonują bez zmian
- W sklepach i kościołach może przebywać maksymalnie jedna osoba na 15 m kw. pomieszczenia
- W sklepach od poniedziałku do piątku w godz. 10-12 obowiązują tzw. godziny dla seniorów
Najnowsze
Republika zdominowała konkurencję w Święto Niepodległości - rekordowa oglądalność i wyświetlenia w Internecie