W policji mają być obniżone wymagania dotyczące sprawności fizycznej kandydatów na funkcjonariuszy. Jest to recepta na trwającą zapaść kadrową w tej służbie mundurowej.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło projekt rozporządzenia, z którego wynika, że kryteria sprawności dla kandydatów do policji będą obniżone. Powód? Większość kandydatów nie przechodzi przez ten początkowy etap kwalifikacji, co powoduje, że nie są oni dopuszczeni do etapów następnych. Wkrótce, dzięki obniżeniu wymagań fizycznych, ma to się zmienić.
Jak podaje profil społecznościowy Służby w akcji, nowy egzamin ma przewidywać cztery, a nie - jak było do tej pory - osiem prób sprawnościowych. "Zrezygnowano z: 1. Przewroty na materacu: Wykonanie trzech przewrotów gimnastycznych na materacach: pierwszy w przód, drugi w tył i trzeci ponownie w przód. 2. Przeniesienie manekina: Podniesienie manekina o masie 28 kg i przeniesienie go na odległość 5 metrów, a następnie powrót i odłożenie manekina na materac. 3. Pokonanie płotków lekkoatletycznych: Przeskoczenie czterech płotków o wysokości 76 cm dowolną techniką nad ich górną krawędzią. 4. Pokonanie skrzyń gimnastycznych: Przeskoczenie czterech pięcioczęściowych skrzyń gimnastycznych dowolną techniką ponad ich górną płaszczyzną", czytamy na profilu.
Jak informuje z kolei Gazeta Prawna, mają być także obniżone wymagania w trzech spośród czterech zachowanych jeszcze prób sprawnościowych.
Cytujemy za GP: "rzut oburącz zza głowy do przodu piłką lekarską o ciężarze 3 kg (w tej chwili jest to 5 kg); siady z leżenia na plecach w czasie 30 s (w tej chwili dodatkowo kandydat otrzymuje obciążenie w postaci 2 kg piłki lekarskiej trzymanej za głową); bieg ze zmianą kierunku (w tej chwili kandydat musi przebiec 10 razy dystans 5 metrów ze zmianą kierunku ruchu). Ze starych (dotychczasowych) wymagań nic nie zmieni się tylko w biegu z obieganiem stojaków w czasie 90 s.
Policjanci podeszli z rezerwą do pomysłów MSWiA
"Argument z pozyskaniem jak największej liczby kandydatów do służby w Policji oraz uzupełnieniem wakatu jest najgorszym z możliwych. Nie powinniśmy obniżać standardów jakości", powiedział Gazecie Prawnej Andrzej Szary z biura prasowego Zarządu Głównego NSZZ Policjantów.
Policja boryka się z coraz większymi problemami kadrowymi. W 2024 roku służbę miało pełnić 108 995 funkcjonariuszy. Dane na 1 sierpnia tego roku pokazują, że było ich 94 253, a liczba wakatów sięgnęła 14 656 (13,46 proc.).
Z danych przytaczanych przez MSWiA wynika, że w 2023 r. do służby w Policji przyjęto 5 174 osób, natomiast w 2022 r. – 5 169. Ogółem w 2023 r. ze służby w Policji odeszło 9 458 policjantów, a w 2022 r. – 4 726.
"Cel na 2025 rok to zatrudnienie w sumie 110 709 funkcjonariuszy. Aby tak się stało, w ciągu roku do służby powinno wstąpić 7400 osób", czytamy w Gazecie Prawnej.
Źródło: Gazeta Prawna, Służby w akcji, MSWiA