Kulisy infoafery. Międzynarodowe firmy miały specjalne fundusze na korumpowanie polskich urzędników
Centralne Biuro Antykorupcyjne jest bardzo bliskie ostatecznego zdemaskowania układu korupcyjnego, dotyczącego rządowych zamówień informatycznych. Zdaniem funkcjonariuszy CBA skala afery jest ogromna.
Śledczy posiadają już dowody na korupcję i powszechną zmowę firm podczas przetargów, m.in. na usługi doradcze. Według informacji "Rzeczpospolitej" funkcjonariusze CBA, współpracując z zagraniczną policją, mieli uzyskać dowody, że część z międzynarodowych firm informatycznych działających w Polsce posiadała specjalne fundusze, służące do korumpowania polskich urzędników.
– Mamy wiedzę o tzw. specjalnych liniach kredytowych na łapówki. To dowodzi, że szefowie spółek informatycznych wiedzieli o korupcji i się na nią godzili – powiedział jeden ze śledczych.
Rozpoznany, w czasie trzyletniego śledztwa, układ korupcyjny był bezwzględny. Nie dający się przekupić urzędnicy byli przenoszeni na niższe stanowiska, a następnie usuwani z pracy, bez realnej przyczyny. Teraz część z nich zeznaje w śledztwie prowadzonym przez prokuraturę i CBA.
Wczoraj zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej usłyszał Witold D. – wiceszef MSW, zajmujący się informatyzacją w okresie, gdy ministerstwem zarządzał Grzegorz Schetyna.
– To dopiero początek. CBA szykuje kolejne zatrzymania w najbliższych trzech miesiącach. Akcja zachwieje światem politycznym i koncernami informatycznymi – powiedział informator "Rzeczpospolitej".
Szef CBA Paweł Wojtunik poprosił, by na policję dobrowolnie zgłaszali się ci, którzy zamieszani są w aferę. Dzięki temu mogą uniknąć kary lub uzyskać jej złagodzenie. Śledztwo CBA ma również ujawnić rolę jaką pełniła w korupcyjnym układzie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która powinna chronić przetargi przed możliwością działań korupcyjnych.
– Rozwikłujemy powiązania między ludźmi służb specjalnych, koncernami i urzędnikami – powiedziała "Rzeczpospolitej" osoba znająca przebieg śledztwa.
dch, mg, rp.pl, fot. Youtube