- Polska jest państwem suwerennym, parlament podejmuje suwerenne decyzje - powiedział w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), pytany o projekt ustawy Knesetu uznającej nowelizację ustawy o IPN za negowanie Holokaustu.
Polska jest państwem suwerennym, parlament podejmuje suwerenne decyzje - powiedział w czwartek w Berlinie marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), pytany o projekt ustawy Knesetu uznającej nowelizację ustawy o IPN za negowanie Holokaustu. "Tę inicjatywę znam z opinii medialnych formułowanych w różnych enuncjacjach prasowych, a więc do tego trzeba podchodzić ostrożnie" - zastrzegł Kuchciński odpowiadając na pytania dziennikarzy podczas briefingu po spotkaniu z przewodniczącym Bundestagu Wolfgangiem Schaeuble.
"Mogę powiedzieć tylko tyle, że Polska jest państwem suwerennym; parlament - Sejm i Senat - podejmuje suwerenne decyzje w imieniu narodu polskiego, z pierwszorzędną troską i obowiązkiem dbania o interesy obywateli Polski" - dodał marszałek Sejmu.
Kolejnym tematem o który był pytany Marszałek Sejmu dotyczył relacji i współpracy polsko-niemieckiej: - Wydaje mi się, że są bardzo duże szanse na poprawę klimatu relacji polsko-niemieckich, ale przed nami jest ogromna praca (...) Ale przed nami jest ogromna praca, polegająca m.in. na potrzebie włączenia się parlamentów, posłów i deputowanych do Bundestagu, nie tylko w kategoriach dotychczasowej praktyki spotkań grup bilateralnych, niektórych komisji sejmowych czy spotkań prezydiów Bundestagu i Sejmu, ale także zainicjowanie zapowiedzianych czy omawianych przed laty wizytacji grup parlamentarzystów polskich w Niemczech i niemieckich w Polsce, w różnych częściach Niemiec i Polski, nie tylko w Berlinie i Warszawie" - zauważył Kuchciński.
Dodał, że celem tych wizytacji byłoby "lepsze poznanie spraw" interesujących oba kraje oraz ułatwienie stosunków między Polską a Niemcami. "To składa się na wielki plan przełamywania barier i granic, które po czasach komunistycznych tkwią w UE" - podkreślił.
Udana wizyta w Bundestagu. Przedstawiłem stanowisko Polski: Chcemy być w UE, chcemy Europy solidarnych państw, nie federacji pic.twitter.com/UMoHU041jj
— Marek Kuchciński (@MarekKuchcinski) 1 lutego 2018