Kto stworzył plan naprawy kopalń?
Z dokumentów, które otrzymała redakcja portalu biztok.pl wynika, że to nie rząd opracował plan naprawczy dla polskiego górnictwa, ale międzynarodowa firma Boston Consulting Group. BCG zaprzecza.
Biztok informuje, że otrzymał wiadomość mailową, wysłaną do dziennikarzy przez Janusza Piechocińskiego. Minister Gospodarki pisał w nim, że „w obiegu publicznym krążą sprzeczne informacje na temat sytuacji w polskim, państwowym górnictwie węgla kamiennego i programu naprawczego”. W celu wyjaśnienia, dokładnie co chce zrobić rząd, w załączniku dodano prezentację przygotowaną w PowerPoincie pt. "Plan naprawczy dla Kompanii Węglowej S.A. Materiał na spotkanie Rady Ministrów".
W dokumencie jako autorzy wskazani byli Ministerstwo Gospodarki i Pełnomocnik Rządu do Spraw Restrukturyzacji Górnictwa Węgla Kamiennego. W biztok.pl zauważono jednak, że we właściwościach samego pliku jako autor oznaczona jest firma The Boston Consulting Group (BCG).
Boston Consulting Group to jedno z największych przedsiębiorstw konsultingowych na świecie.
Biztok zauważa też, że jako data utworznia prezentacji wskazany jest 23 grudnia 2014. Tymczasem KPRM twierdzi, że rząd zajął się górnictwem dopiero 7 stycznia.
Kto naprawdę przygotował program naprawczy?
Twórcą programu naprawczego miał być pełnomocnik rządu do spraw restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego, wiceminister gospodarki Wojciech Kowalczyk.
Biztok zwrócił się o komentarz w tej sprawie zarówno do Kowalczyka, jak i do BCG.
W odpowiedzi BCG najpierw oznajmiono, że "(...) BCG została poproszona przez Ministerstwo Gospodarki o wsparcie w przełożeniu opracowanego przez Ministerstwo planu na syntetyczną, graficzną formę prezentacji na podstawie obszernych materiałów Ministerstwa zawierających założenia Planu Naprawczego dla KW SA'.
Później jednak biztok.pl otrzymał wiadomość, że poprzednia wiadomość jest nieaktualna... Nowa brzmiała: "Zostaliśmy poproszeni przez Kompanię Węglową o wsparcie w przełożeniu przygotowanych analiz i opracowań na syntetyczną, graficzną formę prezentacji, ponieważ posiadamy komórkę organizacyjną do graficznej obróbki danych i informacji, która przygotowała prezentację w czytelnej i przejrzystej formie. Jest to szczególnie ważne przy tak skomplikowanym zagadnieniu jak programn naprawczy dla kluczowej spółki w polskiej gospodarce".
Kowalczyk nie odpowiedział na pytania redakcji biztok.pl. Ministerstwo przysłało później swoje stanowisko: "Firma The Boston Consulting Group (BCG) nie pracowała dla Ministerstwa Gospodarki nad przygotowaniem założeń, koncepcji, czy szczegółów planu naprawczego Kompanii Węglowej. Wizja, założenia oraz szczegóły planu zostały wypracowane wyłącznie przez zespół pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Polsce".
Redakcji biztok.pl nie udało sie ustalić, jakie wynagrodzenie pobiera BCG, a także kto je wypłac: płacić: ministerstwo czy Kompania Węglowa. Biztok.pl zauważa, że na stronach obu firm brak informacji o przetargach czy podpisaniu umów z BCG.