Przejdź do treści
Król: Mamy w Polsce problem z postawą lokaja
Telewizja Republika

– Uważam, że błąd popełniła pani Szydło w ogóle negocjując z Timmermansem, uważanym w Unii Europejskiej za aroganckiego bufona. Ma typowe cechy urzędnika europejskiego. Jeśli w raporcie Timmermans stwierdza, że naruszony jest 2 art. Traktatu UE to chyba zażywa jakieś leki, które mu zaszkodziły – powiedział na antenie Telewizji Republika publicysta Marek Król.

Gośćmi "Politycznego Podsumowanie Tygodnia" na antenie Telewizji Republika byli Artur Celiński, dziennikarz "Res Publiki Novej" i Marek Król, redaktor tygodnika "WSieci".

Na początku dziennikarze odnieśli się do wypowiedzi Billa Clintona, który stwierdził "Polska i Węgry zdecydowały, że demokracja to dla nich zbyt wielki problem i wolą dyktaturę na wzór putinowski". Artur Celiński stwierdził, że "nie chciałby słyszeć o swoim kraju takich wypowiedzi". – Bill Clinton mówił z głowy, więc prawdopodobnie przytoczył opinie, które pojawiają się na amerykańskich salonach i to jest powód do zmartwienia. Marek Król zauważył zaś, że po wypowiedzi Clintona, pojawiła się wypowiedź Sarkozego, który powiedział, że "zagrożenie demokracji w Polsce jest brednią, bo zna osobiście Jarosława Kaczyńskiego". – Uważam, że Clinton nie pomógł swojej żonie w kampanii prezydenckiej, stracił głosy głównie Polonii. Nie przywiązywałbym wagi do tej wypowiedzi – dodał. Dziennikarz "Res Publiki Novej" zauważył, że "Clinton nie jest już oficjalnie politykiem, ale nie jest to stanowisko całych Stanów". – Od 70 czy więcej dni nie mamy w Polsce Trybunału Konstytucyjnego, w związku z tym nasze prawa nie są chronione. Brak ochrony przed działaniami państwa jest zagrożeniem demokracji – stwierdził. Marek Król dopytał zatem czy "sugeruje, że w Holandii demokracja jest zagrożona, bo nie ma tam TK w ogóle?" – Systemy polityczne w krajach się różnią, każde państwo buduje swoją funkcjonalność. Jest to fałszywa argumentacja. Mamy w Polsce konstytucję, w której jest zapis o funkcjonowaniu TK. Nasza stabilność jest zagrożona – odpowiedział Celiński. – Zagrożenie demokracji w Polsce to bzdura – skwitował Król. Jeśli UE uważa, ze w każdym kraju nie ma TK.

"Kto ma najsilniejszy potencjał gospodarczy, ten dyktuje warunki"

Dziennikarz "Res Publiki Novej" zauważył, że "Unia Europejska się zmienia za naszą zgodą i za naszym udziałem". – Dzisiaj w każdej chwili możemy z UE wyjść, ale jeśli dostrzegamy jej wartość to powinniśmy stosować się do zasad, jakie w niej są – ocenił. – Byłem bardzo zażenowany wczorajszym wystąpieniem pani premier. Rzucanie wielkich słów i wielkich porównań ukazało słabość pani premier i rządu oraz to, że nie ma on nic do zaoferowania – powiedział komentując wczorajsze przemówienie Beaty Szydło.

Marek Król zauważył z kolei, że "rząd polski przed nikim nie musi się tłumaczyć, suwerenem jest polski naród". – Uważam, że błąd popełniła pani Szydło w ogóle negocjując z Timmermansem, uważanym w Unii Europejskiej za aroganckiego bufona. Ma typowe cechy urzędnika europejskiego. Jeśli w raporcie Timmermans stwierdza, ze naruszony jest 2 art. Traktatu UE to chyba zażywa jakieś leki, które mu zaszkodziły – ocenił. Publicysta "WSieci" dodał, że w jego opinii "Unia Europejska jest grą interesów". – Kto ma najsilniejszy potencjał gospodarczy, ten dyktuje warunki. My mamy potencjał słaby gospodarczo – zauważył. 

– Dzisiaj kompromis ws. TK w Polsce się, niestety, nikomu nie opłaca. Ze strony rządu, oznaczałoby kapitulację – powiedział Celiński. – Ustalmy, że prof. Rzepliński nie jest bogiem. Ustawa grudniowa – do dzisiaj nie wiem co jest w niej niekonstytucyjnego. Chciałbym żeby Rzepliński powiedział co jest w niej niekonstytucyjnego. Nie może być tak, że jedynym interpretatorem konstytucji, mającym monopol na czytanie konstytucji jest Rzepliński – zauważył z kolei dziennikarz "WSieci". – Po co nam więc ten Trybunał Konstytucyjny? Może jednoosobowo zróbmy, sam Rzepliński będzie oceniał? – zapytał. – Będzie taniej dla podatników – dodał. – Polska nie jest żadnym państwem prawa i nigdy nie była. Polska jest krajem, w którym orzekają prawnicy w zależności od tego, jak interpretują przepisy – ocenił Król.

"Obawiam się troszeczkę o pozycję Polski"

Odnosząc się do wczorajszego posiedzenia Sejmu, zdaniem Artura Celińskiego " premier Szydło wygłosiła kazanie, co pokazuje słabość rządu, nie ma tam merytorycznych argumentów". – Nie dalej jak rok temu PiS wzywało Komisję Europejską do rzekomych uchybień ws. wyborów samorządowych, to pokazuje pewną hipokryzję – dodał. Z kolei Marek Król zauważył, że podczas wczorajszych obrad w Sejmie "opozycja starała się zdyskredytować i skompromitować premier". – Szydło używała mocnych, moim zdaniem nawet nazbyt mocnych słów. Niepotrzebnie, bo kiedy przyjdą sprawy poważne to tych słów zabraknie. To były czyste emocje, które mają trafić do wyborców – stwierdził. Dziennikarz "Res Publiki Novej" zaznaczył, że "nie chce poniżyć pani premier", ale uważa, że "ona sama wystąpiła niegodnie do poziomu premiera". – To co usłyszeliśmy (podczas przemówienie Beaty Szydło - red.) to czysty populizm. Nie o to chodzi, że PO ma się wstydzić za coś, co zrobiła. Zrobiła, co zrobiła i dlatego nie rządzi – zauważył.

Marek Król powiedział, że "nie obawia się o demokrację". – Obawiam się troszeczkę o pozycję Polski. PO nas potwornie zadłużyła i mam obawy o stabilność gospodarczą – ocenił.

Komentując wczorajsze zachowanie posłanki PO, Agnieszki Pomaskiej, która podarła uchwałę o suwerenności Polski, Artur Celiński zauważył, że "opozycja wielokrotnie nie zachowywała się w Polsce tak, jak powinna". – Nie pochwalam tego, żeby drzeć projekty uchwał z mównicy sejmowej, ale uważam, że cały ten dzień był kompromitacją polskiego parlamentu – ocenił. Marek Król zauważył zaś, że "przez wiele lat umacniano taką niewolniczą duszę Polski". – Mamy problem w Polsce z postawą "lokaja". Ja ją rozumiem i usprawiedliwiam, bo skoro za takie "lokajstwo" Tusk i Bieńkowska dostają fuchy w Brukseli, to jest to tego warte (...). Opozycja przegrała tę debatę kompletnie, nie ma do zaoferowania Polsce nic poza konfliktem wokół TK – zakończył.

 

 

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Komisja Europejska daje Polsce czas do poniedziałku na znaczącą zmianę sytuacji wokół TK

Telewizja Republika

Wiadomości

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Kobieta prokuratorem generalnym USA. Kartele mają problem

Nazwał decyzję MTK "antysemickim posunięciem"

Sejm debatował nad projektem w sprawie dodatkowego urlopu

Zełenski: Atak nową rakietą to eskalacja wojny. CO na to NATO?

Niemieckie SPD idzie w zaparte. Upadł Scholz! Niech żyje Scholz!

Zmiany w życiu potencjalnego kandyata PiS na Prezydenta RP

Czarnek: Hołownia szaleje, nie uznaje Sądu Najwyższego, który zatwierdził go jako posła na Sejm

Najnowsze

Karambol na A4. Jest ofiara śmiertelna

Bolsonaro jak Trump. Chcą uniemożliwić start byłemu prezydentowi

Netanjahu może lecieć do Argentyny. Milei kontestuje wyrok MTK

Demonstracje na Kubie. Dramatyczne hasła protestujących

Kanada aresztuje Netanjahu. Trudeau jasno przeciw Izraelowi

Przełom w Szwecji? Wzywa do wstrzymania nadawania obywatelstw

Byli na wysokości 9 km! Powiedział stewardesie, że musi wyjść...

Startuje Puchar Świata w skokach narciarskich. Będzie 100?