Przejdź do treści

Kraków nadaje ton... Stylowe neony wróciły do Nowej Huty. Już świecą!

Źródło: Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Trzy historyczne neony z przełomu lat 70. i 80. XX w. znajdujące się na restauracji „Stylowa” w krakowskiej Nowej Hucie zostały zrekonstruowane i zaświeciły na swoim dawnym miejscu. To kolejne podświetlane szyldy przywrócone w tej dzielnicy Krakowa.

Neony z lat 70. i 80. ubiegłego wieku sukcesywnie przywraca Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie w ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty.

Jak poinformował ZBK, właśnie zakończono prace i w piątek wieczorem uroczyście rozświetlono trzy neony zdobiące restaurację „Stylowa” na os. Centrum C 3 w Alei Róż. Wykonano także renowację elewacji budynku w obrębie parteru zgodnie z historycznym pierwowzorem.

Według ZBK „Stylowa”, najstarsza restauracja w Nowej Hucie, działająca od 1956 roku, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charakterystycznych miejsc na mapie Nowej Huty. Lokal stanowi własność Gminy Miejskiej Kraków i jest wynajmowany przez Zarząd Budynków Komunalnych.

Usunięto obraz.

Neony na elewacji budynku, jako charakterystyczny element wystroju przestrzeni publicznej Nowej Huty zostały odtworzone w tradycyjnej technologii i na wzór istniejących niegdyś w tym miejscu pierwowzorów zgodnie ze stanem na przełom lat 70 i 80 XX w. Wykonane zostały trzy napisy, po jednym na każdej z elewacji.

Krakowscy urzędnicy podkreślili, że wykonanie projektu plastycznego neonów poprzedzone było kwerendą archiwalną, wywiadami oraz analizą plastyczną istniejących uwarunkowań architektonicznych i praktyki projektowej panującej pół wieku temu.

„Celem rekonstrukcji było przywrócenie nie tylko wartości estetycznej i symbolicznej, ale również wartości historycznej, zarówno jako elementu architektonicznego na zabytkowej elewacji jak również jako urządzenia technicznego. Z tego powodu w czasie rekonstrukcji starano się, na tyle na ile to możliwe, nawiązać do praktyk wykonawczych stosowanych w momencie powstania oryginalnych neonów” - wskazano.

Usunięto obraz.

Całość prac była prowadzona pod nadzorem Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W ramach prac związanych z tworzeniem szlaku sztuki i designu Nowej Huty na początku stycznia br. przywrócono historyczny neon z lat 70 XX w. na pawilonie handlowym „Ludwik”. W kolejce do remontu i uruchomienia czeka jeszcze świetlny napis na znanej restauracji „Jubilatka” na oś. Teatralnym.

PAP/Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Wiadomości

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

TYLKO U NAS

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Abp Jędraszewski: nie może być większej obrazy dla polskiego narodu, niż ...

Ruszczyński: Niemcy podsyłają migrantów do naszego kraju, chcąc się pozbyć kłopotu

Witek alarmuje: „Zamknięcie kopalń to katastrofa dla Polski”

Mentzen w Bełchatowie obiecał rewolucję podatkową

Stan zdrowia papieża nadal krytyczny

Zełenski nie podpisze umowy z USA? Problemem jednostronne zobowiązania

Kolejny atak islamskiego nożownika. Jedna osoba nie żyje

Najnowsze

Andrzej Duda: chcieli go zatłuc, ale okazał się dla nich za mocny

Donald Trump spotkał się ze swoim "wielkim przyjacielem" Andrzejem Dudą

Trump na CPAC: „Odzyskaliśmy Amerykę i spełniamy obietnice”

TYLKO U NAS

Dwóch mężczyzn znalezionych martwych w garażu

Dziennikarz TVN24 wybuczany

Andrzej Duda: Donald Trump potwierdził sojusz polsko-amerykański

Przyszli pod dom liderki AfD i ...

Pęk: bez Stanów Zjednoczonych Europa nie będą miały znaczących gwarancji bezpieczeństwa