- Kościół katolicki, dostosowując swoje prawo do aktualnie obowiązującego prawa państwowego, przyjmuje zmiany w wytycznych, dotyczących postępowania w przypadkach wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych. Każdy fakt będzie zgłaszany organom ścigania - powiedział na rozpoczętych w Zakopanem obradach KEP przewodniczący Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki.
Już od 13 lipca wchodzi w życie nowelizacja prawa karnego, zaostrzająca kary za ciężkie przestępstwa przeciwko dzieciom. Osobie, która będzie wiedziała o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, będą grozić trzy lata pozbawienia wolności.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Rytel-Andrianik powiedział, że "z nowych wytycznych wynika troska o najmłodszych, którą można podsumować: 'zero tolerancji dla pedofilii'. Księża biskupi niejednokrotnie to podkreślali, dlatego są podejmowane wszystkie możliwe działania, aby uprzedzać, aby była prewencja, aby nie dochodziło do nadużyć w tym względzie. Tym bardziej że jest to i grzech, i przestępstwo. To jest bardzo istotne".
Podczas dzisiejszego spotkania w Zakopanym, biskupi będą też mówić o wydłużeniu okresu przygotowania do małżeństwa. Na forum Episkopatu padają propozycje, aby trwało ono od sześciu do 12 miesięcy - dodaje abp Stanisław Gądecki. Duchowni są zaniepokojeni tym, że wielu młodych ludzi przyjeżdża z zagranicy i w ciągu kilku dni chce zawrzeć sakrament małżeństwa. Nie jest to poparte żadnym przygotowaniem. "Małżeństwo to sakrament, zobowiązanie wobec Boga i nie można do tego podchodzić tak, jak w Las Vegas" - podkreśla abp Gądecki.