Ewa Kopacz była członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego – poinformował na Twitterze Krzysztof Kosiński. Rzecznik Polskiego Stronnictwa Ludowego był zdziwiony, że informacja ta „wielu osobom dziwnie umyka”.
ZSL to chłopska partia polityczna, która powstała 27 listopada 1949 poprzez połączenie prokomunistycznego „lubelskiego” Stronnictwa Ludowego z resztkami rozbitego przez komunistów "mikołajczykowskiego" PSL. ZSL była partią satelicką wobec Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej i realizowała jej politykę wobec wsi.
Na portalu Twitter rozgorzała dyskusja o politycznych korzeniach nowej premier Ewy Kopacz. Dziennikarze i komentatorzy próbowali ustalić, gdzie sięgają początki kariery następcy Donalda Tuska. Sensację wzbudził komentarz rzecznika PSL, który przyznał, że Ewa Kopacz była członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, partii, która na dobre umościła się w politycznych realiach PRL.
@KonradPiasecki @katarynaaa i członkiem Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego, co wielu osobom dziwnie umyka :)
— Krzysztof Kosiński (@kosinskik) wrzesień 17, 2014
Co też ciekawe, bardzo trudno dotrzeć do precyzyjnych informacji na temat pierwszego epizodu politycznej kariery Ewy Kopacz.
– Zaskoczył mnie fakt, że ta informacja nie była powszechna. Ta wiedza w Polskim Stronnictwie Ludowym była znana już od dawna – stwierdził Krzysztof Kosiński, pytany przez portal niezależna.pl o polityczne pochodzenie Ewy Kopacz. Rzecznik PSL poinformował też, że poprosił starszych działaczy, aby znaleźli w archiwach dokładne informacje na temat członkostwa Ewy Kopacz w ZSL.
Ewa Kopacz jeszcze w 1994 r. aplikowała do gminnych struktur PSL-u, obiecując że wstąpi do partii, jak otrzyma stanowisko kierowniczki gminnego ośrodka w Orońsku. Po uzyskaniu tej funkcji obrała jednak inny kurs i wstąpiła do Unii Wolności – czytamy na portalu niezależna.pl, który powołuje się na nieoficjalną wypowiedź jednego z sejmowych kolegów Kopacz.