Ponad100 osób wzięło udział we wszystkich konkurencjach organizowanego przez PAP i GovTech #FakeHunter Challenge. Pierwszą nagrodę i 15 tys. zł zdobył Aleksander Kogut.
Konkurs #FakeHunter Challenge składał się z czterech konkurencji:
- Polowanie na fake newsy (fake news hunt),
- Fact checking challenge,
- Popraw FakeHuntera,
- Znajdź prawdziwe źródło informacji.
Uczestnicy konkursu mogli przesyłać zgłoszenia we wszystkich czterech konkurencjach. W ten sposób ich szansa na wygraną wzrastała, bo punkty się sumowały. Te ostatnie przyznawano za: zgłoszenie nieprawdziwej informacji, przygotowanie raportu weryfikacji faktów opartego na wiarygodnych źródłach lub wskazanie źródła pochodzenia fałszywej informacji.
Liczba zgłoszeń (tekstów, raportów) we wszystkich kategoriach wyniosła w sumie około dwóch tysięcy. Najwięcej było w kategorii „Polowanie na fake newsy”, gdzie chodziło o zgłoszenie materiałów do weryfikacji. „Najbardziej wymagającym i najwyżej punktowanym zadaniem było poszukiwanie oryginalnego źródła fake newsa. Tu mieliśmy trochę mniej zgłoszeń, bo około 30”- mówi Mirosław Usidus, jeden z jurorów konkursu.
Organizatorzy byli zaskoczeni ogromną liczbą zgłoszeń, tak bardzo, że musieli o kilka dni przełożyć ogłoszenie werdyktu. Ocena zgłoszeń zajęła więcej czasu niż planowali. „Osoby, które zwyciężyły nadesłały najwięcej zgłoszeń, ale byli też uczestnicy, którzy zdobyli wysokie miejsca w rankingu, bo przygotowali ocenione jako dobre raporty factcheckingowe. Koncentrowaliśmy się na merytoryce, ale aktywność też była premiowana. Dopuszczaliśmy do konkurencji zespoły. Dobrze skoordynowane działanie w grupie mogło zaprocentować. Zwłaszcza, że było kilka konkurencji do obsłużenia”- podsumowuje Usidus (PAP).
Wyniki konkursu:
I miejsce (15 tys. zł) – Aleksander Kogut
II miejsce (10 tys. zł) – Monika Łada
III miejsce (5 tys. zł) – Przemysław Fajerski
Zgłoszenia do konkursu można było nadsyłać w dniach 13-15 listopada. W zmaganiach mogli wziąć udział użytkownicy internetu posługujący się językiem polskim lub angielskim, bez względu na wiek. Ich zadaniem było wyszukiwanie w internecie fake newsów, a następnie ich weryfikacja.
#FakeHunter Challenge to jedno z kluczowych wydarzeń odbywającego się w listopadzie GovTech Festival, czyli cyklu wydarzeń online, w których może wziąć udział każdy zainteresowany. Przez cały miesiąc w ramach GovTech Festival organizowane są webinaria, warsztaty i hackathony mające na celu przełamywanie analogowych barier, edukowanie i otwieranie społeczeństwa na nowe możliwości związane z cyfryzacją i digitalizacją. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Koniec Zielonego Ładu? Wszystko w rękach Trumpa
Niemiecka gospodarka jest "kaput". Mocna książka byłego redaktora Financial Times Deutschland
Policjant śmiertelnie postrzelił się na komisariacie w Szczucinie
Czarnek: Polacy zostali oszukani przez rząd Tuska - to rozczarowanie będzie widać w wyborach