Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty, która likwiduje m.in. ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych. Zmiany wejdą w życie od przyszłego roku.
Ogólnopolski sprawdzian dla uczniów klas VI szkół podstawowych zniknie od roku szkolnego 2016/2017. Z kolei od roku szkolnego 2017/2018 Centralna Komisja Egzaminacyjna ma udostępniać szkołom testy diagnostyczne, z których będą mogły korzystać w celu wstępnej oceny poziomu wiedzy i umiejętności uczniów rozpoczynających kolejny etap edukacji (gimnazjum).
Zgodnie z ustawą, od 2017 r. maturzyści będą mieli możliwość odwołania się od ustalonego przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej wyniku weryfikacji sumy punktów z części pisemnej egzaminu maturalnego do Kolegium Arbitrażu Egzaminacyjnego, działającego przy Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Od roku szkolnego 2015/2016 osoby zdające egzamin maturalny i potwierdzający kwalifikacje w zawodzie oraz od roku szkolnego 2016/2017 także osoby zdające egzamin gimnazjalny - podczas wglądu do swoich prac egzaminacyjnych - będą mogły je sfotografować. Nowela zakłada, że dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej do weryfikacji pracy będzie miał obowiązek wyznaczyć innego egzaminatora niż ten, który oceniał ją wcześniej.
W ustawie znalazły się również zapisy dotyczące darmowych podręczników. Koszt ich zakupu ma zostać zrefundowany z dotacji celowej przekazanej szkole na kolejny rok. Kwota refundacji nie będzie mogła przekroczyć 25 zł na jednego ucznia, w przypadku ucznia niepełnosprawnego zostanie powiększona o odpowiedni wskaźnik.
Polecamy Nasze programy
Wiadomości
Najnowsze
Sasin: rząd chce wybrać prezydenta, który będzie częścią partii i będzie na każde skinienie Tuska
Krzysztof Antkowiak o swoim nawróceniu: Panie Boże, jeśli jesteś, błagam cię, pomóż mi, bo ja nie chcę już tak żyć!
Skarbówka ma gest. Agora oszczędzi na podatkach
Politycy Platformy Obywatelskiej ruszyli z falą ataków na K. Nawrockiego